از انتقاد مدیرکل بهزیستی قم بر عدم توجه کافی به سلامت روانی جامعه تا تأکید بر لزوم توسعه مراکز روان‌شناختی در کشور

در مراسم افتتاحیه مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی ایران در قم مسئولان کشوری و استانی از عدم توجه کافی به سلامت روانی افراد جامعه انتقاد و توسعه مراکز روان‌شناختی را مورد تأکید قراردادند. مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی ایران ظهر امروز و با حضور میر محمدصادقی مدیرکل دفتر مشاوره و روانشناسی سازمان بهزیستی کشور، رضا […]

در مراسم افتتاحیه مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی ایران در قم مسئولان کشوری و استانی از عدم توجه کافی به سلامت روانی افراد جامعه انتقاد و توسعه مراکز روان‌شناختی را مورد تأکید قراردادند.

مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی ایران ظهر امروز و با حضور میر محمدصادقی مدیرکل دفتر مشاوره و روانشناسی سازمان بهزیستی کشور، رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم، هادی کریمی معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قم و اقشار مختلف دانشجویی افتتاح شد.

در این برنامه ‌میر محمدصادقی اظهار داشت: روان‌شناسان و مشاوران کارهای پرسروصدایی انجام نمی‌دهند و این عزیزان به‌صورت مؤثر در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش دارند.

وی با تأکید بر اهمیت کار روانشناسان افزود: روانشناسان و مشاوره‌های آن‌ها به مردم، بسیاری از مشکلات ناشی از اختلالات روانی را کاهش می‌دهد.

مدیرکل دفتر مشاوره و روانشناسی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تخصصی‌بودن کار خدمات دهندگان روانی گفت: هیچ‌کسی بهتر از روان‌شناسان درباره نتایج مشاوره‌ها مطلع نبوده و خود آن‌ها می‌دانند که چه نقشی در سلامت روانی جامعه دارند.

صادقی ضعف‌های موجود در نظام روان‌شناختی کشور را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در زمینه روانشناسی و مشاوره پیشرفت‌هایی داشتیم اما کاستی‌هایی وجود دارد و سیستم بهزیستی کشور ضعف دارد.

وی خاطرنشان کرد: به لحاظ ابعاد حاکمیتی، در مراکز روان‌شناختی مشکلاتی وجود دارد و هیچ سازمان حاکمیتی بهتر از سازمان بهزیستی برای خدمات روان‌شناختی نمی‌تواند به ارائه خدمت بپردازد، چرا که یک سازمان غیرسیاسی و علمی است.

مدیرکل دفتر مشاوره و روانشناسی سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اهمیت مراودات علمی میان متخصصان تصریح کرد: کشور نیاز به سازمان صنفی به نام سازمان روان‌شناختی دارد تا تعاملات علمی با مراکز بهزیستی دارد و این امر در دنیا حاکم است و به همین دلیل برخی از کشورها در این حوزه پیشگام هستند.

صادقی سلامت و بهداشت روانی در میان روان‌شناسان را اولویت خدمات‌رسانی بهتر خواند و بیان کرد: یکی از مهم‌ترین نکات جامعه روانشناسی، سلامت روانی خود روانشناسان بوده و آنان در ابتدا باید موضوع درمان خود را جدی تلقی کنند تا بتوانند به نحو مؤثری به درمان بیماری‌ها بپردازند.

در ادامه جلسه، رضا سلیقه اظهار داشت: توسعه مراکز خدمات‌رسانی در حوزه روانی می‌تواند خدمات مناسبی را در جهت سلامت اجتماعی ارائه دهد.

وی با اشاره به اهمیت بهداشت روانی در کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: تاکنون نگاه به سلامت به‌عنوان سلامت جسمی مطرح بود و در این زمینه به موفقیت‌های بزرگی نائل آمدیم اما در کنار سلامت جسمی سلامت روانی نیز مهم است.

مدیرکل بهزیستی استان قم عدم توجه کافی به سلامت روانی را موردانتقاد قرار داد و گفت: امروزه در دورانی هستیم که شاهد آسیب‌های روانی بسیاری هستیم و متأسفانه تاکنون به امر سلامت روانی آن‌طور که باید توجه نشده است.

سلیقه با بیان اهمیت وجود مراکز مشاوره در کاهش مسائل روانی در جامعه تصریح کرد: توسعه مراکز روان‌شناختی، سلامت روانی جامعه را تضمین کرده و سبب می‌شود تا در شاخص‌های موجود نتایج مناسبی را به دست آوریم.

وی تغییرات در ساختار خانواده‌ها در جامعه امروزی را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: امروزه بنیاد خانواده دچار تزلزل شده و اگر به چنین مراکزی بهاداده شود، کشور در مسیر توسعه گام برمی‌دارد، چرا که قطار توسعه بر ریل سلامت و امنیت اجتماعی حرکت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان قم خاطرنشان کرد: وظیفه مسئولان واکسینه و توانمند کردن افراد بوده است، در بررسی‌هایی که در زمینه علل طلاق انجام‌گرفته، در بسیاری از موارد افراد با کوچک‌ترین مشکل دچار بحران می‌شوند و این مشکل ناشی از ضعف طرفین در حل مسائل کوچک زندگی است.

سلیقه با اشاره به مسائل موجود در زندگی کنونی مردان عنوان کرد: امروزه مشکلات بسیاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد که بر نگرانی‌ها افزوده و باید اقدامات مناسب در این زمینه شکل گیرد، مراکز مشاوره باید با اورژانس‌های اجتماعی و مراکز پزشکی در ارتباط باشند تا بتوانند نقش مؤثر در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشند.

وی با تأکید بر کارکرد مثبت مراکز روانی در همبستگی خانواده‌ها ابراز کرد: امید است با استحکام این مرکز و مراکز این‌چنینی، گامی در جهت تقویت استحکام خانواده برداشته شود.

تسنیم