فعالیت‌های شهرداری قم به مناسبت دهه کرامت

به نقل از شهرنیوز، شهردار قم با اشاره به فعالیت‌های شهرداری قم به مناسبت دهه کرامت، از فضاسازی محیطی در سطح شهر، راه‌اندازی کاروا‌ن‌های شادی و اجرای برنامه‌های نشاط اجتماعی خبر داد.

دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد با اشاره به‌ضرورت و اهمیت بزرگداشت دهۀ کرامت گفت: جایگاه و منزلت دو قطب معنوی ایران اسلامی و افتخار قداست این مرزوبوم به یُمن وجود مضجع شریف حضرت امام رضا(ع) و خواهر مکرمه‌شان حضرت فاطمه معصومه(س) و فرهنگ غنی و اصیلی که به این برکت در شهرهای مشهد و قم ایجاد و در سطح کشور تسری پیداکرده، بهانه‌ای است تا ایام با سعادت ولادت این بزرگواران به‌عنوان ایام شادی و جشن سراسری معرفی شود.

شهردار قم افزود: از طریق گرامیداشت این ایام و با تبیین جوانب مختلف زندگانی خاندان کرامت، علاوه بر خوشه‌چینی از این خوان پرنعمت و ایجاد فرصتی برای تبیین دوباره ظرفیت‌های نهفته در فرهنگ دینی، نشر و تعمیق آموزه‌های اخلاقی و تربیتی و ترویج ولایتمداری، چراغ راهی برای ابهامات و ایهامات در عصر جدید ایجاد می‌شود.

وی در مورد برنامه‌های شهرداری قم در راستای ترویج فرهنگ و معارف اسلامی به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت اظهار کرد: دهه کرامت دهه شادی اهل‌بیت(ع) است تا ما نیز با آوازه‌ای بلند ندای «در شادی اهل‌بیت(ع) شاد باشیم»را سر دهیم، سرود شادی بخوانیم و گامی در جهت افزایش نشاط اجتماعی برداریم، امسال نیز با شعار محوری «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت علیهم‌السلام» در تلاش هستیم تا دل‌ها را شاد کنیم و شادی‌آفرین باشیم و مِهمان سفره‌های خالی از مهر و عاطفه باشیم.

سقائیان‌نژاد یادآور شد: به همین منظور اجرای ویژه‌برنامه‌های فرهنگی-تبلیغی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای استان قم به‌ویژه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) و بر اساس سند محتوایی دهه کرامت ۱۴۰۰ در دستور کار قرار دارد و مطابق پیش‌بینی‌های انجام‌شده در سطح شهر قم، شاهد فضاسازی ویژه این ایام مبارک، اجرای جشن‌ها، مراسم و کاروان‌های شادی خواهیم بود.

وی بیان کرد: همچنین در زمینه تبلیغات محیطی و برنامه‌های فرهنگی و فضای مجازی نیز اقداماتی در حوزه ارتباطات و امور فرهنگی شهرداری قم با محوریت اکران پیام‌ها و بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران در دست اقدام است تا از طریق تولید و اکران محصولات رسانه‌ای نیز به سهم خود در مشارکت شهروندان در انتخابات سهیم باشیم.

شهردار قم اظهار داشت: کارگاه هنری مشترکی نیز از سوی شهرداری قم و آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار خواهد شد و هنرمندان با محتوی ترکیبی دهه کرامت و انتخابات به خلق آثار در حوزه‌ی تولیدات رسانه‌ای، کلیپ و گرافیک خواهند پرداخت.

وی در مورد نقش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در بزرگداشت دهه کرامت نیز تصریح کرد: جایگاه و نقش پراهمیت مساجد که در سال‌های گذشته دچار نوعی فاصله از زندگی شهروندان شده بود، در سال‌های اخیر با حضور چهره‌هایی جوان، توانا و دغدغه‌مند همراه با تفکری جهادی و رویکردهای انقلابی باعث شده تا ابعاد اجتماعی مساجد رنگ و بویی تازه پیدا کند.

سقائیان‌نژاد با تأکید بر اینکه نقش مساجد به‌عنوان پایگاهی اجتماعی در جامعه امروزی ایران باید تحکیم شود عنوان کرد: تقویت این رویکرد و کمک در جهت تثبیت آن نه صرفاً در دهه مبارک کرامت، بلکه در تمام ایام سال و مناسبت‌های ملی و مذهبی می‌تواند به‌نوعی هدایت افکار عمومی جامعه را دنبال کند تا پادزهری باشد در مقابل تهدیدهای مختلفی که امروز برای اقشار گوناگون و با ابزار مختلف به‌ویژه رسانه‌ها وجود دارد.

وی ابراز داشت: فرصت حضور نوجوانان و جوانان نیز در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و استفاده از ظرفیت‌های مختلف این حوزه به‌ویژه استفاده از زبان هنر در بیان مفاهیم و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین شناخت و پرورش استعدادهای این قشر نیز ازجمله مواردی است که باید به‌صورت ویژه موردتوجه قرار گیرد.

شهردار قم در پایان گفت: علاوه بر آن نگاه شبکه‌ای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور می‌تواند در فراگیری جشن‌های مناسبتی به‌ویژه در ایام دهه کرامت اثرگذار باشد و با اجرای برنامه‌هایی هماهنگ و کشوری و ناظر به دستورالعمل‌های بهداشتی و شرایط کرونایی باعث ایجاد موجی در معرفی و بزرگداشت این ایام باشد.

انتهای پیام/