۲ میلیون و ۶۰۰ نفر از دارندگان سهام عدالت در قید حیات نیستند

به نقل از تسنیم، رئیس بورس منطقه‌ای قم در خصوص متوفیان دارای سهام عدالت گفت: ۲ میلیون و ۶۰۰ نفر از دارندگان سهام عدالت در قید حیات نیستند و ورثه این افراد باید گواهی انحصار وراثت ارائه دهند.

حسین مروجی در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: برای مجمع هیئت‌مدیره مشکلی وجود ندارد ولی برای مجمع اساساً نامه موردپذیرش بورس باید در آن تائید شود و مورد تثبیت قرار بگیرد و این امر نیاز به دوسوم آراء دارد و دوسوم افراد باید احراز هویتشان نهایی شده باشد.

رئیس بورس منطقه‌ای قم عنوان کرد: برای انجام عملیات سجام فرصت باقی است، احراز هویت باید به حدنصاب برسد تا بتوانیم کار مجامع را پیگیری کنیم، در این زمینه انتقال مدیریت از دولت به مردم از این طریق انجام می‌شود و یک سری افراد کاندیدا شده و ۵ نفر در رأی‌گیری عضو هیئت‌مدیره استانی می‌شوند و عملیات اجرایی شرکت استانی در اختیار هیئت منتخب مردم قرار می‌گیرد.

مروجی تصریح کرد: اهمیت این شرکت آن است که تا یک سال آینده می‌تواند یک‌سوم از این سرمایه ۵ هزار و ۲۰۰ میلیاردی را بفروشد و پول را در پروژه‌های استانی سرمایه‌گذاری و رشد خوبی ایجاد کند.

وی اظهار داشت: هیئت‌مدیره اگر توانمند باشد عملکرد خوبی خواهد داشت و استان می‌تواند از یک‌سوم منبع در پروژه‌های استانی سرمایه گزاری کند، دراین‌باره افرادی که ثبت‌نام کنند و تائید صلاحیت شوند بر اساس سوابق در انتخابات هیئت‌مدیره شرکت کنند و بیشترین رأی را بیاورند.

رئیس بورس منطقه‌ای قم در ادامه گفت: تنها چیزی که مورد استناد در جهت دریافت سهام عدالت است ثبت‌نام در سامانه بوده که با شماره کارت ملی مشخص می‌شود، در خصوص جاماندگان نیز اگر مجلس مصوبه‌ی داشته باشد از آن طریق پیگیری می‌شود.

وی افزود: ضرورت سامانه سجام نیز به بحث قانون پول‌شوئی برمی‌گردد و مصوبه مجلس است و باید در فرآیندهای مالی موردتوجه قرار بگیرد، ازاین‌رو احراز هویت و ثبت‌نام در سجام از الزامات قانونی است.

مروجی خاطرنشان کرد: اگر افراد بخواهند از مزایای سهام عدالت همچون خریدوفروش و دریافت سود بهره‌مند شوند باید سامانه ثبت‌نام در سجام نهایی شده باشد، این ثبت‌نام برای دادن رأی در تشکیل هیئت‌مدیره ضروری است.

وی عنوان کرد: بدون ثبت‌نام در سجام، مالکیت سهام سر جای خود باقی است اما فعالیت‌ها با مشکلاتی همراه می‌شود، امیدواریم شهروندان هر چه سریع‌تر در خصوص ثبت‌نام در سجام اقدام کنند.

رئیس بورس منطقه‌ای قم در مورد آزادسازی بخش سوم سود بیان کرد: یک مرحله ۳۰ درصد آزاد شد و مرحله دوم تا ۶۰ درصد نیز از عید غدیر آزاد شد، قرار بود ۲۲بهمن نیز مرحله سوم آزاد شود اما با توجه به بازار منفی، آزادسازی ممکن است فشار فروش را بیشتر کند و بر بازار اثر منفی بیشتری داشته باشد به همین دلیل باید به بازار فرصت داد.

وی تصریح کرد: صاحبان سهام اگر بخواهند آزادسازی انجام شود زیرساخت‌ها فراهم است و برای فروش باید به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه کنند همچنین از طریق سایت قابل انجام است نت درخواست فروش را ثبت کنند، البته نیاز به ثبت‌نام سجام دارد.

مروجی گفت: ۲۲ خرداد امسال پایان روش مستقیم و غیرمستقیم بود که قابل بازگشت نیست و بخشی که آزاد نشد در اختیار شرکت‌های استانی است.

وی در مورد وضعیت بازار در روزهای آینده بیان کرد: همیشه نسبت به بلندمدت به آینده بازار خوش‌بین بودیم هرچند نوسان همیشه بوده است، در سه دهه گذشته ۱۲۸ درصد رشد شاخص و ۲۰ درصد افت داشته‌ایم اما در بلندمدت سالیانه بالای ۳۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

رئیس بورس منطقه‌ای قم خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود شهروندان بدون مطالعه وارد سرمایه‌گذاری نشوند، سرمایه‌گذاری در چند شرکت محدود می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد همچنین به کانال‌های بدون پشتوانه در مورد معاملات سهام اعتماد نشود و از مشاورین قابل‌اعتماد و دارای مجوز استفاده شود.

وی در خصوص متوفیان دارای سهام عدالت عنوان کرد: ۲ میلیون و ۶۰۰ نفر از دارندگان سهام عدالت در قید حیات نیستند و ورثه این افراد باید گواهی انحصار وراثت ارائه دهند، دراین‌باره شرکت سپرده‌گذاری زیرساخت لازم را برای انتقال مالکیت از طریق طراحی نرم‌افزار فراهم می‌آورد و در آینده آگهی انتقال مالکیت فرد متوفی به وراث توسط شرکت سپرده‌گذاری اعلام می‌شود.

انتهای پیام/