۶۱ درصد مردم قم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

قم نما / مدیرکل تامین اجتماعی قم گفت: از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت این استان، ۸۰۰ هزار نفر معادل ۶۱ درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری قم نما ، علی‌اصغر دادخواه ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته تأمین اجتماعی در بیمارستان امام رضا (ع) برگزار شد با اشاره به اهمیت ارائه خدمات درمانی به مردم اظهار داشت: از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت استان قم ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.

وی افزود: چهار شعبه اصلی، دو شعبه اموری و پنج کارگزاری به خانواده بزرگ اعضای بیمه تأمین اجتماعی در قم ارائه خدمت می‌دهند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم اضافه کرد: ۱۳۰ هزار نفر از جمعیت بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی قم را قشر کارگران صنعتی و صنفی تشکیل می‌دهند.

دادخواه با بیان اینکه ۵۳ هزار نفر از جمعیت بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی قم شامل بازنشستگان می‌شود گفت: جمعیت بیمه‌شدگان بازنشستگی تأمین اجتماعی استان به همراه اعضای خانواده‌ آنان مجموعاً ۹۰ هزار نفر می‌شود.
مدیرکل تامین اجتماعی قم افزود: ماهانه بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به بازنشستگان تامین اجتماعی در قم پرداخت می‌شود.

دادخواه گفت: افزایش ۲۶ درصدی حقوق اعمال‌شده و مابه‌التفاوت سه ماه ابتدایی سال جاری نیز برای تمام این افراد پرداخت خواهد شد.

وی افزود: با رشد بیمه‌شدگان اجباری شاهد کاهش بیمه بیکاری در طول یک سال گذشته بوده‌ایم.
دادخواه بیان کرد: تعداد کارگاه های استان رو به افزایش است و به تبع آن بیمه پردازها هم رشد کرده و بیمه بیکاری با کاهش روبرو است، در حال حاضر بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ کارگاه در استان وجود دارد.

وی در خصوص خدمات تامین اجتماعی در ایام کرونا گفت: در این ایام خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی رونق گرفت، قبلا ماهانه حدود ۳۰ هزار مراجعه برای تمدید دفترچه درمانی بیمه شدگان سازمان به مراکز تامین اجتماعی داشتیم که امروزه دیگر برای تمدید دفترچه درمانی نیازی به حضور در مراکز نیست، امیدواریم تا پایان سال بحث تعویض دفترچه ها هم عملیاتی شود.

مدیرکل تامین اجتماعی قم افزود: در سال ۱۳۹۸ تمام ۳۶۷ هزار پرونده بیمه شدگان استان ثبت الکترونیک شده و استان قم در این امر جزو استان های پیشرو است، این کار باعث میشود تا مشکلاتی مانند گم شدن و آسیب دیدن پرونده های دستی نداشته باشیم.

ادخواه از افزایش حقوق بازنشستگی از ۴۰۰ هزار تومان تا ۸۰۰ هزار تومان دانست و افزود: تا پایان مرداد علاوه برافزایش ۲۶ درصدی سالیانه حقوق بازنشستگان قانون همسان‌سازی نیز اجراشده و بازنشستگان حقوق کامل خود را دریافت می‌کنند.

وی در ادامه به اهمیت ارائه خدمات الکترونیک در شرایط کنونی جامعه پرداخت و گفت: قبل از شیوع بیماری کرونا مراجعات به دفاتر بیمه بیش از ۳۰ هزار مورد به‌صورت ماهیانه ثبت‌شده که با توسعه خدمات غیرحضوری از مراجعه ۶۰۰ هزار نفر کاسته شده است.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم از اتمام ثبت الکترونیکی پرونده حوزه کارگری خبر داد و بیان کرد: در استان قم بیش از ۲ هزار و ۶۱ هزار نفر نیز به جزو بیکاران دوران شیوع ویروس کرونا بیمه بیکاری دریافت می‌کنند.

وی تعداد بازدیدهای انجام‌شده از کارگاه‌های تولیدی را ۴۹ هزار مورد از زمان شیوع ویروس کرونا اعلام کرد و یادآور شد: سازمان تأمین اجتماعی بیش از دو هزار ۱۰۰ میلیارد تومان از واحدهای تولیدی طلبکار است که نسبت به اخذ آن هیچ اقدام قانونی انجام نداده است.

دادخواه تعداد کارگاه‌های بدهکار به سازمان تأمین اجتماعی را ۱۴ هزار و ۴۰۷ واحد تولیدی دانست و تأکید کرد: هیچ کارگاه تولیدی به علت بدهی به تأمین اجتماعی تعطیل نشده و نخواهد شد.