بانوان مشارکت پایینی در اهدای خون دارند

مدیرکل انتقال خون قم با تاکید بر اهمیت ترویج فرهنگ اهدای خون در جامعه به‌ویژه در میان بانوان گفت: بانوان مشارکت پایینی در اهدای خون دارند و این میزان کمتر از پنج درصد می‌باشد.

مرتضی نوریان روز سه‌شنبه در نشست مشاوران امور بانوان دستگاه‌های اجرایی در تالار کرامت استانداری همچنین افزود: نرخ مشارکت زنان در اهدای خون در کشورهای توسعه یافته بیش از ۵۰ درصد است.

وی با بیان اینکه مردان چهار بار و زنان نیز سه بار در سال امکان اهدای خون دارند گفت: در فرآیند انتقال خون هیچ آسیبی به فرد اهدا کننده وارد نمی‌شود، چرا که معاینه انجام و مصاحبه نیز صورت می‌گیرد.

این مسئول ادامه داد: در هر بار اهدای خون ۴۵۰ تا ۵۰۰ سی‌سی خون از اهدا کننده دریافت می‌شود.

وی اضافه کرد: بانوان ۱۸ تا ۶۵ سال امکان اهدای خون دارند.

نوریان در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در سال گذشته به ازای هر ۹.۲ دقیقه یکی از محصول‌ها و فرآوردهای خونی را در مراکز درمانی استان توزیع و مصرف کرده‌ایم یادآور شد: چون عمر سلول‌های خونی کوتاه است، اهدای خون باید به طور مستمر انجام شود.

وی ادامه داد: گلبول قرمز چه داخل و یا خارج بدن باشد، تحت شرایطی که نگهداری می‌کنیم، ۳۵ روز بیشتر عمر نمی‌کند، از این رو اهدای خون یک کار مداوم و همیشگی است.

مدیرکل انتقال خون با اشاره به اینکه فرهنگ انتقال خون باید به عنوان یک صدقه جاری و یک امر معروف و خداپسندانه اشاعه پیدا کند نقش دستگاه‌های اجرایی و مشاوران را در این زمینه مهم دانست و بیان کرد: انتقال خون استان برای ارائه مشاوره و آموزش آمادگی کامل دارد.

در حاشیه این نشست سه نفر از بانوانی که با توجه به سن خود بالاترین میزان اهدای خون را داشتند، تجلیل شد./