فاز نخست نیروگاه انرژی خورشیدی تا ۶ ماه آینده ساخته می‌شود

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان قم گفت: یکی از برنامه ستاد سرمایه‌گذاری استان قم احداث نیروگاه ۳۰مگاواتی توسط شرکت چینی که فاز نخست این نیروگاه به مدت ۶ ماه تکمیل خواهد شد. عادل علی پور در جلسه ستاد سرمایه‌گذاری استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با بیان اینکه اکنون در وضعیت کمبود […]

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان قم گفت: یکی از برنامه ستاد سرمایه‌گذاری استان قم احداث نیروگاه ۳۰مگاواتی توسط شرکت چینی که فاز نخست این نیروگاه به مدت ۶ ماه تکمیل خواهد شد.

عادل علی پور در جلسه ستاد سرمایه‌گذاری استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با بیان اینکه اکنون در وضعیت کمبود برق در کشور هستیم، اظهار داشت: طرح سرمایه‌گذاری  نیروگاه انرژی خورشیدی جاده کوه سفید که از طریق شرکت‌های خارجی در جاده کوه سفید در حال احداث است با ۱۰ مگاوات به مدت ۶ ماه به تعهدش عمل خواهد کرد.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان قم با اشاره به قراردادهای استان قم با شرکت‌های خارجی افزود: یکی از برنامه‌های ستاد سرمایه‌گذاری استان قم احداث نیروگاه ۳۰مگاواتی توسط شرکت چینی که فاز نخست این نیروگاه به مدت ۶ ماه تکمیل خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم احداث نیروگاه‌های انرژی‌های تجدید پذیر در استان قم خاطرنشان کرد: احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی که یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های در جهان است به مساحت ۱۰۰۰ هکتار در محدوده حوض سلطان قم واقع است که کشورهای چین، اسپانیا و ایرلند متقاضی سرمایه‌گذار این نیروگاه در استان قم هستند.

وی افزود: استان‌های یزد، فارس و قم ازجمله شهرهایی هستند که توانایی ساخت نیروگاه‌های خورشیدی را در قم دارند و استان قم به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی، منطقه قم موردنظر سرمایه‌گذاران است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان قم با بیان اینکه برای تولید انرژی ۳۰۰۰ مگاوات متقاضی داریم،  تصریح کرد: برای هر ۲۰۰ هکتار زمین می‌شود بالغ ۱۰۰ مگاوات برق از طریق انرژی خورشیدی تولید کرد.

وی عنوان کرد: یکی از مصوبات جلسه قبل، کوتاه کردن فرایندها برای انجام فعالیت‌های سرمایه‌گذاران در استان قم و ایجاد مرکز نمایندگان دستگاه‌ها برای سرمایه گزاری که تنها مرجع سرمایه‌گذاران است که فعالیت این مرکز به شکل کاملاً دستگاهی انجام می‌شود.

علی پور استان قم را جز ۷ استان اول در ستاد سرمایه‌گذاری دانست و گفت: پیش‌بینی ما برای ثبت سرمایه‌گذاری در قم۶۰۰ میلیون دلار است که می‌توانیم تولید۶۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی را در استان محقق کنیم.

وی  از صدور۳۱۶ مجوز سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال در قم خبر داد و افزود: در سال جاری  ۱۰میلیون و ۸۰۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری خارجی ثبت‌شده که تا پایان سال جاری این رقم افزایش پیدا خواهد کرد.

تسنیم