«لیلة الرغائب» از سوی فرشتگان نامگذاری شده است

به نقل از مهر، یک پژوهشگر علوم حدیثی گفت: بر اساس روایت نقل شده از پیامبر(ص) نام گذاری «لیلة الرغائب» از سوی فرشتگان است.

حجت الاسلام اکرمی درباره فضیلت ماه رجب گفت: این ماه بخاطر عظمتش دارای اسامی پرمعنایی است مانند رجب المرجب، رجب المعظم، شهر الله الاکبر به معنای ماه بزرگ خدا، رجب الاصم به معنای ماهی که به حرمت عظمتش، عذاب شدن قومی در آن شنیده نشده است.

مدیر بخش پژوهش بحارالانوار دفتر آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به عظمت شب‌های جمعه ماه رجب گفت: در بعضی روایات برای اولین جمعه ماه رجب فضایلی ذکر شده است. همچنین مرحوم سید بن طاووس در کتاب اقبال الاعمال حدیثی درباره اولین شب جمعه این ماه ذکر کرده است و طبق این روایت، نام گذاری لیلة الرغائب از سوی فرشتگان است.

این استاد حوزه گفت: میرزا جواد آقا ملکی تبریزی بر عظمت این شب بسیار تاکید می‌کرد و می‌فرمود: در این شب بر فرشتگان زیاد صلوات فرستاده شود زیرا خداوند در آیه ۸۶ سوره نساء می‌فرماید: إِذَا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّةٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا پس از آنجا که ملائکه برای ما استغفار می‌کنند، ما نیز برای ملائکه صلوات می‌فرستیم.

وی با اشاره به اینکه مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان، نمازی را برای این شب ذکر کرده است، گفت: با توجه به اینکه سه نفر از بزرگان شیعه این نماز را نقل کرده‌اند، آیت الله مکارم شیرازی به سه دلیل این نماز را مشروع می‌داند.

حجت الاسلام اکرمی با بیان اینکه آیت الله مکارم شیرازی درباره دلیل اول استحباب نماز لیله الرغائب معتقد است کسانی که قائل به تسامح در ادله سنن می‌باشند، بخاطر همان تسامح می‌توانند به استحباب نماز قائل شوند افزود: آیت الله مکارم شیرازی با استناد به قاعده «اخبار من بلغ» و روایات، انجام این نماز به امید رسیدن به ثواب، جایز دانسته و فاقد اشکال می‌دانند.

وی افزود: بعنوان دلیل سوم با استناد به اطلاقات و عمومات نماز و دعا و از آنجا که نماز بهترین موضوع برای مستحبات است، می‌توان با قصد قربت مطلقه، این نماز را انجام داد.

انتهای پیام/