لزوم ایستادگی وزارت خارجه در برابر توهین روزنامه فرانسوی به پیامبر اسلام

امام جمعه قم گفت: از وزارت خارجه ودستگاه دیپلماسی و دولتمردان می خواهیم در برابر این توهین و جسارت ها محکم تر ایستادگی کند و هیچ گاه نباید در برابر تعدی هایی که به عالم اسلام می شود کوتاه آمد.

آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه مجازی نماز جمعه قم، افزود: آزادی بیان نباید منجر به نفرت پراکنی و توهین به عقاید بیش از ۲ میلیارد مسلمان شود.

عضو فقهای شورای نگهبان یادآور شد: بسیاری از اندیشمندان غربی‌ معتقدند تمدن اسلامی نقطه عطفی در تمدن نوین بشری است که سلسله تمدن جهانی را توسعه داده است.

اعرافی اظهار داشت: دستگاه دیپلماسی ایران و کشورهای اسلامی باید در برابر این تعرضات و تعدی‌ها به جهان اسلام در بخش‌های مختلف، مواضع هماهنگ و جدی‌تری بگیرند.

نشریه فکاهی «شارلی ابدو» چاپ پاریس نیز روز یازدهم شهریورماه امسال در اقدامی گستاخانه و توهین‌آمیز، کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم(ص) را بازنشر کرد.

وی در ادامه با اشاره به عادی‌سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی گفت: این سیاست‌ها تداوم پیدا نخواهد کرد چراکه جهان اسلام و جبهه مقاومت در اوج اقتدار قرار دارند.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند؛ ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور همچنین اظهار داشت: مشکلات کرونا نباید ما را از پیشرفت‌های علمی و اخلاقی بازدارد.

وی تصریح کرد: رشد علمی دانش آموزان، طلاب و دانشجویان با استفاده از ابزارهای جدید فناوری باید ادامه یابد.

اعرافی ادامه داد: استفاده از فناوری‌های نوین در آموزش‌های مجازی با برخی از آسیب‌های اخلاقی همراه است که باید نسبت به آنها هشدار بود.

وی ابراز داشت: باید نسبت به وضعیت اجرای احتمالی سند ۲۰۳۰ در گوشه و کنار مدارس کشور، مهدهای کودک و کلاس‌های سوادآموزی حساسیت‌های بیشتری به خرج داده شود.

امام‌جمعه قم یادآور شد: شرایط معیشتی بخشی از مردم بسیار سخت است و باید در کنار کمک‌های مردمی، دستگاه‌های مسئول به وظایف خود در بهبود وضعیت اقتصادی عمل کنند.

وی در ادامه، نقش راهبردی امام سجاد(ع) در تاریخ اسلام را یادآور شد و گفت: نگهداری پیام‌های عاشورا در حافظه تاریخ به همراه حضرت زینب(ع) یکی از برجسته ترین اقدامات این امام همام است.

اعرافی گفت: جلوگیری از تحریف قیام عاشورا دیگر نقش مهم امام سجاد(ع) بود.

عضو فقهای شورای نگهبان تصریح کرد: علت اینکه امام سجاد(ع) در قیام مختار، توابین و غیره موضع کاملا موافق و مخالف نگرفتند این بود که ایشان می‌خواستند اهمیت عاشورا را در همان جایگاهی که قرار دارد حفظ شود و تحت تاثیر قیام‌های بعدی نباشد.

وی ابراز داشت: نهادینه‌سازی فرهنگ دعا و نیایش به‌عنوان یکی از بهترین و اصلی‌ترین راه‌های ارتباط با خداوند متعال از دیگر اثرات ماندگار و تاریخی امام سجاد(ع) است که به اوج خود رسیده است.