آغاز عملیات ریل گذاری مترو قم

محسن بهشتی در نشست خبری عصر روز شنبه با اصحاب رسانه با موضوع تشریح برنامه‌های هفته دولت در سالن کرامت استانداری، اظهار داشت: در چند سال اخیر، انجام پروژه‌های نیمه‌تمام در قم در اولویت قرار داشته و در بسیاری از پروژه‌های عمرانی، زیربنایی، فرهنگی، ورزشی، صنعتی، بهداشت، درمان، مدیریت شهری و راهداری به اجرای پروژه‌های […]

محسن بهشتی در نشست خبری عصر روز شنبه با اصحاب رسانه با موضوع تشریح برنامه‌های هفته دولت در سالن کرامت استانداری، اظهار داشت: در چند سال اخیر، انجام پروژه‌های نیمه‌تمام در قم در اولویت قرار داشته و در بسیاری از پروژه‌های عمرانی، زیربنایی، فرهنگی، ورزشی، صنعتی، بهداشت، درمان، مدیریت شهری و راهداری به اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام اهتمام داشته‌ایم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم افزود: در هرسال در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ پروژه در مقطع شش‌ماهه افتتاح می‌شود و امسال در هفته دولت نیز ۲۱۱ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که تعدادی از پروژه‌ها بسیار شاخص و اثرگذار است و تعدادی نیز با مبالغ کمتری افتتاح می‌شوند اما رضایت‌مندی اجتماعی در مناطق شهری و روستایی را به وجود می‌آورد.
وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا، بسیاری از پروژه‌ها را تعطیل کرد و وقفه‌ای دوماهه در اجرای تعدادی از طرح‌ها داشت، اما در حال حاضر پروژه‌ای که در کرونا تعطیل‌شده باشد و تعطیل بماند نداریم و با وجود وقفه‌ای که ایجاد شد، تمامی پروژه‌های تعطیل‌شده در شیوع کرونا، در قم پس از دو ماه وقفه فعال است.
بهشتی بیان کرد: برخی از پروژه‌ها در زمان‌بندی مناسب آغاز شد و زمان ازدست‌رفته را جبران کردیم و در هفته دولت تعداد زیادی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به مسئله کمبود کادر درمانی در قم خاطرنشان کرد: یکی از علل مهم در کمبود پرسنل و پرستار این است که در قم در مدت چند سال سه بیمارستان به بهره‌برداری رسیده است که بیمارستان فرقانی با ۳۵۰ تخت و بیمارستان شهدا با ۱۷۲ تخت و بیمارستان امیرالمؤمنین با ۲۳۰ تخت از آن جمله است.
وی افزود: یکی از راه‌های توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان، احداث بیمارستان است، اگرچه جذب نیرو کمی طولانی می‌شود، اما تحقق می‌یابد، البته در بخش خصوصی که در حال ساخت بیمارستان هستند، روند جذب نیرو بر عهده خودشان است.
بهشتی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی ۴۰۰ مجوز جهت جذب نیرو اخذ کرده است که امیدواریم با پیگیری مسئولان امر در جذب کادر درمانی و پرسنل، اتفاقات خوبی بیفتد.
وی تصریح کرد: بیمارستان امیرالمؤمنین بااینکه هنوز افتتاح رسمی نشده است تعداد زیادی نیرو از ظرفیت‌های فعلی جذب کرده است، دیگر بیمارستان‌ها نیز از نیروهای سایر بیمارستان‌های قم به‌عنوان شیفت و ساعت اضافه استفاده می‌کنند تا کمبود پزشک و پرستار جبران شود، به‌طورکلی هر بیمارستانی به بهره‌برداری برسد نیروها در آنجا تأمین می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم در مورد پیشرفت مترو بیان کرد: از یک ماه گذشته ریل‌گذاری متروی قم در زیرزمین شروع‌شده است و قطار شهری برنامه‌ای در بازدید از تونل دارد.
وی گفت: در خصوص منوریل چند جلسه با مسئولان شهرداری برگزار و مکاتباتی با ریاست جمهوری در جهت تعیین تکلیف انجام شد، بیشترین مشکل منوریل قم، تأمین اعتبار است که راهکارهای استان به‌صورت مکتوب برای تأمین اعتبار از اراضی ملی در استان به‌صورت تهاتری با پیمانکار ارائه‌شده است.
بهشتی اظهار داشت: پیمانکار نیز پیشنهاد را پذیرفته است و پیشنهاد لازم را به تهران داده‌ایم و منتظریم تا این موضوع تعیین تکلیف شود و درنهایت دیگر مسائل نیز قابل‌حل باشد.
وی تصریح کرد: در مورد فرودگاه جلساتی در سیستم قضائی و استانداری و سازمان هواپیمایی برگزار و اقداماتی انجام شد که درنهایت بر اخذ مجوز و موافقت اصولی تأکید شده است، مدارک و مستندات خود را ارسال کرده‌ایم و منتظر هستیم با رفع نواقص با موافقت اصولی فرودگاه قم موافقت شود.