اقامه عزاداری در مساجد قم منطبق با دستورالعمل های بهداشتی

قم نما / مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم گفت: برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم منطبق با رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مساجد استان اقامه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین سعید روحانی افزود: برگزاری مراسم ماه محرم با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت از جمله برگزاری مراسم بدون سینه‌ زنی، زنجیرزنی و دسته‌ روی، با برگزاری سخنرانی و ذکر مصیبت در حداقل زمان ممکن، امکان پذیر است.

وی ادامه داد: همچنین سینه‌ زنی درفضای باز مساجد، با رعایت فاصله و استفاده از ماسک بلامانع می‌باشد.

روحانی افزود: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم از ابتدای شیوع کرونا با تمام ظرفیت و توان خود در عرصه‌های اخلاق و معنویت جامعه، معیشت اقشار آسیب‌ پذیر، بهداشت و سلامت عمومی، خدمات اجتماعی و بصیرت ‌افزایی سیاسی به میدان آمدند و خدمات بسیار ارزشمند و ماندگاری ارائه کردند.

وی بابیان اینکه مساجد استان همچنان در میدان مقابله با کرونا حضور دارند، ادامه داد: کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در ایام محرم و صفر نیز متناسب با شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا، جهت کمک به معیشت اقشار آسیب‌ پذیر، ارتقای سلامت عمومی، ارائه خدمات عمومی برنامه ریزی کرده‌اند.

وی با اشاره به فرصت ویژه ماه محرم برای تبیین معارف اسلام و اهل بیت (ع)، اظهار داشت: درایام محرم و صفر آمادگی برای پذیرش معارف دینی بیش از هر زمانی است و باید از این فرصت برای آگاهی و جذب دل ها به این معارف عمیق بهره جست.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد قم، گفت: با توجه به تأکید ائمه معصومین(ع) در خصوص برگزاری روضه‌های خانگی و به دلیل شرایط خاص شیوع کرونا، مردم می‌توانند با احیا و اقامه «روضه خانگی» با جمعیت بسیار کم و حتی با حضور اعضای خانواده، عزای حسینی را برپا کنند.

روحانی با تاکید بر احیای روضه‌های خانگی برای اقامه عزای اباعبدالله(ع) افزود: احیای روضه های خانگی به عنوان یک سنت و توصیه ائمه اطهار(ع) باید در شرایط کنونی که کشور و جهان درگیر بیماری کروناست، مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امسال باید چهره شهرها بطور مضاعف رنگ و بوی محرم پیدا کند، ادامه داد: کانون های فرهنگی هنری مساجد با سیاه پوش کردن کوچه ها و محله ها، اقامه عزا را به سمت فضاسازی شهری ببرند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد قم با اشاره به برگزاری سوگواره تصویری از سیاه پوشی محله و روضه‌های خانگی، ادامه داد: این سوگواره تصویری در قالب عکس و فیلم موبایلی فراخوان می‌شود تا اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم در آن مشارکت کنند.

روحانی همچنین با اشاره به برگزاری مسابقه مجازی «با مصطفی بیاموز» در قالب موشن گرافی، عنوان کرد: این طرح با هدف انتقال مفاهیم عاشورایی برای کودکان و ترویج و رونق بخشی به فرهنگ حسینی در فضای مجازی برگزار می شود.

وی ادامه داد: نامه به امام حسین(ع)، مداحی، کاردستی، نقاشی به امام حسین، لباس قشنگ و موکب پذیرایی از بخش های این مسابقه می باشد./ایرنا قم