نظارت‌های بهداشتی بر نانوایی‌های قم با بیشترین دقت انجام شود

قم نما / معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم با انتقاد از رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی توسط برخی نانوایی‌های قم گفت: مردم همواره با نانوایی‌ها سروکار دارند ازاین‌رو در نانوایی‌های استان نظارت‌های بهداشتی باید با نهایت دقت همراه باشد.

به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، بیژن سلیمان پور در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی قم اظهار داشت: اتحادیه نانوایان استان باید پای‌کار آمده و کارشناسان بهداشتی نیز سختگیرانه عمل کنند، چراکه سلامت مردم از همه‌چیز مهم‌تر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اهمیت آبیاری برخی محصول‌های کشاورزی را موردتوجه قرار داد و گفت: باید وارد مرحله عملیاتی شویم چون ما مسئول سلامت مردم هستیم به همین علت در خصوص تصفیه‌خانه‌ها و آبیاری کشاورزی نهایت دقت شود و دستگاه‌هایی که وظیفه دارند نهایت همکاری را داشته باشند.

وی تاکید کرد: بارها در جلسه‌های مختلف این موضوع مطرح می‌شود اما به نتیجه عملیاتی نمی‌رسیم و باید همه دستگاه‌ها وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند.

در برخی از نانوایی‌های قم اراده‌ای برای کنترل کرونا وجود ندارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه گفت: متاسفانه در برخی نانوایی‌های قم اراده‌ای برای کنترل کرونا وجود ندارد، ماسک نمی‌زنند، فاصله را رعایت نمی‌کنند و پول نقد می‌گیرند، که این کارها خطرناک می‌باشد.

محمدرضا قدیر یادآور شد: در نانوایی چرخش ویروس وجود دارد و در نانوایی‌های قم فقط ۳۰ درصد دستورالعمل‌های مربوط به کرونا رعایت می‌شود.

وی تصریح کرد: در ایام کرونا، ۱۲۳ مورد قطع سهمیه نانوایی و ۶ مورد تعطیلی داشتیم که به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفت و از همه نانوایی‌ها که از قشرهای زحمتکش جامعه هستند، تقاضا می‌کنیم، در راستای رعایت مسائل بهداشتی بکوشند.

۹۰۰ نانوایی در سطح قم فعالیت می‌کنند که ۶۰۳ نانوایی دولتی هستند و از آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند و بقیه نیز آزاد پز هستند که تعداد کمی بدون مجوز فعالیت دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم در ادامه با تاکید بر اینکه استفاده از فاضلاب خام در آبیاری‌ها ممنوع است، گفت: سموم ناشی از فاضلاب بسیار خطرناک است و بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی نیز از این طریق ایجاد می‌شود.

قدیر ورود دستگاه‌های مسئول برای حل این معضل را ضروری دانست و گفت: انتظار ما این است که جهاد کشاورزی، مزارعی که از فاضلاب خام تغذیه می‌کنند را معرفی کند تا بتوانیم از این اقدام جلوگیری کنیم.