لزوم همکاری مردم در محدود نشدن نذر اهدای خون در محرم به تاسوعا و عاشورا

قم نما / مدیرکل انتقال خون قم گفت: به‌منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از همه عزاداران و شهروندان قمی که در ایام محرم اقدام به نذر خون می‌نمایند درخواست داریم تا این کار خداپسندانه را به تاسوعا و عاشورا محدود نکنند.

مرتضی نوریان روز یکشنبه بابیان اینکه طرح نذر خون از ابتدای محرم تا اربعین حسینی در دستور کار سازمان انتقال خون قرار می‌گیرد، افزود: به‌منظور نظم دهی و جلوگیری از تجمع در مراکز انتقال خون استان، امکان نوبت‌دهی الکترونیکی از طریق درگاه رسمی سازمان انتقال خون استان و کشور فراهم‌شده است.

وی ادامه داد: همه‌ساله در ایام محرم به‌ویژه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، مراجعه مردم و عزاداران برای اهدای خون در مراکز انتقال خون استان افزایش می‌یابد که با توجه به شرایط خاص امسال ناشی از شیوع کرونا، ساماندهی این موضوع بسیار ضروری است.

مدیرکل انتقال خون قم گفت: شهروندان می‌توانند برای تسهیل در اهدای خون برای دریافت زمان نوبت در سامانه www.IBTO.ir ثبت‌نام تا در زمان معین به پایگاه انتقال خون مراجعه کنند.

نوریان گفت: به دلیل این‌که زمان ماندگاری خون محدود است، امکان ذخیره خون در مدت طولانی وجود ندارد به همین دلیل ضروری است تا روند اهدای خون به‌صورت مرتب و مستمر صورت گیرد.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر این‌که خون و فرآورده‌های آن جایگزین مصنوعی ندارد افزود: با توجه به نیاز مستمر بیماران مختلف ازجمله بیمارانی دیالیزی و تالاسمی و مجروحان ناشی از تصادف‌های رانندگی، از مردم نوع‌دوست استان که از سلامت برخوردار هستند، درخواست داریم تا این بیماران را در این ایام تنها نگذارند.

نوریان با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی در مراکز انتقال خون این استان گفت: این مراکز به‌صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی می‌شود ضمن این‌که پیش از ورود اهداکنندگان به این مراکز، وسایل مراقبتی فردی شامل دستکش و ماسک در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

مدیرکل انتقال خون قم بابیان اینکه کسانی که از سلامت ظاهری برخوردار هستند، مشکلی برای اهدای خون ندارند، افزود: شبکه خون‌رسانی کشور به دلیل کاهش اهدای خون نیاز به اهدای خون دارد.

وی با تاکید بر لزوم به همراه داشتن کارت ملی توسط داوطلبان اهدای خون، افزود: تمام افراد بالای ۱۸ سال که از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ‌گونه علامتی از آنفلوانزا یا سرماخوردگی ندارند، امکان اهدای خون‌دارند.

در شهر قم ۲ مرکز انتقال خون واقع در میدان روح‌الله و بلوار ۱۵ خرداد وجود دارد. علاوه بر بیماران نیاز به عمل جراحی و مجروح‌های ناشی از تصادف‌ها، بیش از یک هزار بیمار دیالیزی و حدود ۲۰۰ بیمار تالاسمی در قم وجود دارد که نیازمند دریافت مستمر خون هستند./ایرنا قم