۲ هزار واحد مسکونی برای محرومان قم احداث می‌شود

قم نما / مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن گفت: جهت ساخت ۲ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کرده ایم و امیدواریم واحدهای مذکور را به موقع به محرومان و افراد فاقد مسکن این استان تحویل دهیم.

به نقل از روابط عمومی بنیاد مسکن قم داریوش بلدی در دیدار با احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از برنامه های این نهاد در استان اظهار داشت: با توجه به وسعت قم و پراکندگی روستاهای این استان در اجرای طرح های عمرانی به مشارکت و همیاری مردم و مسولان نیاز بیشتری داریم.

وی افزود: حمایت های مسئولان بویژه نمایندگان مجلس در جهت تخصیص به موقع اعتبارها جهت پیشبرد برنامه ها از انتظارهای دستگاهای اجرایی و این نهاد می‌باشد.

بلدی در این دیدار گزارش کاملی از فعالیت های بنیاد مسکن در زمینه تملک و واگذاری زمین روستایی، تهیه و اجرای طرح هادی، نوسازی و بهسازی مسکن روستایی، صدور اسناد مالکیت روستایی، احداث مسکن شهری و مسکن محرومان ارائه نمود.

مدیرکل بنیاد مسکن قم با اشاره به سیاست های بنیاد مسکن جهت خانه دار شدن قشر جوان روستایی و فاقد مسکن گفت: در راستای اهداف کلان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و خدمات رسانی به جامعه هدف و خانواده های ضعیف روستایی این بنیاد آمادگی دارد اقدامات لازم را انجام دهد.

بلدی تصریح کرد: به تازگی تفاهم نامه ای با حضور نوبخت معاون محترم جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و بهرام سرمست استاندار قم منعقد شد که هدف این تفاهم نامه ساخت هزار واحد مسکونی با متوسط مساحت ۶۰ متر مربع می باشد.

وی ادامه داد: جامعه هدف آن خانوارهای کم درآمد، آسیب پذیر در مناطق روستایی و شهرهای دارای ظرفیت استقرار دائم جمعیت شامل خانوارهای دارای واحدهای مسکونی غیر مقاوم و در معرض خطر وخانوارهای محروم فاقد مسکن مناسب هستند.

وی در ادامه به زلزله خیز بودن قم اشاره کرد و گفت: بیش از نیمی از منازل روستایی استان در مقابل زلزله مقاومت ندارند و بهتر است قبل از زلزله این واحدهای مسکونی مقاوم سازی شوند تا در زمان زلزله و دیگر حوادث طبیعی شاهد کمترین خسارت جانی و مالی باشیم.

وی خاطر نشان کرد: این امر با افزایش تسهیلات بهسازی و مقاوم سازی روستایی سرعت بیشتری در سراسر کشور به خود می گیرد.

بلدی گفت: بنیاد مسکن تاکنون در زمینه مقاوم سازی، گام های مثبتی برداشته و امید می رود این حرکت در آینده شتاب بیشتری بگیرد.

این مسئول به ضرورت نوسازی بافت های فرسوده شهری نیز اشاره کرد و بیان داشت: فعالیت نوسازی باهدف افزایش کارآیی و بهره وری، بازگرداندن حیات شهری به بافت فرسوده ازطریق نوکردن، توانبخشی، تجدید حیات، انطباق و دگرگونی صورت می پذیرد.

وی افزود: در بازسازی نه تنها هیچ الزامی برای حفظ گذشته وجود ندارد بلکه با هدف ایجاد شرایط جدید زیستی و کالبدی و فضایی از طریق تخریب، و همچنین پاکسازی و دوباره سازی اقدام های لازم انجام می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن قم گفت: بهسازی واحدهای موجود در بافت های فرسوده شهری یکی از اولویت های بنیاد مسکن است که این موضوع باعث ارتقاء بهره وری شهر، مقاوم سازی منازل و پیشگیری از جا به جایی بی رویه جمعیت و ایجاد عدالت اجتماعی می شود.

وی همچنین با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن گفت : جهت ساخت ۲ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کرده ایم و با توجه به همکاری مطلوب اداره کل راه و شهرسازی امیدواریم بتوانیم پروژه های فوق را در زمان مناسب به انجام برسانیم و به افراد نیازمند و فاقد مسکن که در سامانه طرح اقدام ملی ثبت نام و تأیید شده اند واگذار کنیم.

بلدی در این‌ دیدار ضمن تشکر از حمایت نمایندگان مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی از طرح های عمرانی بنیاد مسکن استان گفت: امیدواریم با تسریع در ساخت پروژه های عمرانی، شاهد کاهش محرومیت و افزایش امکانات در روستاهای استان باشیم.

در پایان امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن قدردانی از عملکرد بنیاد مسکن اظهار داشت: تشکیلات بنیاد مسکن از ابتدا بر بنای خیر گذاشته شده است و هم اکنون هم شاهد تحول های بسیارخوبی در حوزه های مختلف مسکن، تهیه و اجرای طرح هادی تملک و و واگذاری زمین روستایی، طرح ویژه مسکن روستایی در روستاها هستیم.

بررسی وضعیت اجرای پروژه های عمرانی در روستاها و میزان اعتبارهای لازم دراین خصوص و همچنین تعامل وهمکاری بیشتر سایر دستگاه های اجرایی با این نهاد از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار بود.