محرم و جلوه ای متفاوت از شور و شعور حسینی

حسن شیخ حائری: محافل عزاداری حضرت سیدالشهداء (ع) در پیش است و همه در تکاپو هستند تا این عرض ارادت های خالصانه با همه محدودیت های پیشگیرانه و بهداشتی، جلوه ای متفاوت از شور و شعور حماسه حسینی را به نمایش بگذارد.

گذر ایام اگرچه هنوز روزهای آغازین ماه ذیحجه الحرام را نشان می‌دهد، اما تب و تاب برپایی محافل عزاداری ماه محرّم در دل‌های مؤمنان به راه افتاده و برخی نگرانند که طنین عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در وضعیت کرونایی کشور و جهان چه تجربه‌ای را پشت سر خواهد گذاشت.
باید گفت تردیدی نیست که محرّم و عاشورای امسال با همه محدودیت‌های موجود، با برپایی عزاداری و روضه‌های ضابطه‌مند همراه خواهد شد و ارادتمندان خاندان اهل بیت (ع) باز هم نوای حماسه بین‌المللی و جاودانه مقاومت و سربلندی را به گوش جهانیان خواهند رساند و آنان را به دل دادن به عدالت و آزادگی و دل بُریدن از ظُلم و وابستگی فرا خواهند خواند.

بدیهی است در این مسیر و بر اساس رهنمود مراجع معظم تقلید، هم شعائر اهل ‌بیت (ع) و اقامه‌ عزای حضرت سیدالشهداء (ع) و هم رعایت جهات بهداشتی و آن چه متخصصان امر توصیه می‌کنند مورد توجه مردم و مؤمنان خواهد بود.

برنامه‌ریزی جامع مسؤولان و همراهی عملی مردم و هیئات

اکنون و برای تحقق این مهم، می‌طلبد که در فرصت باقیمانده، هم مسؤولان امر برنامه ریزی‌های لازم و کافی را برای این اقامه شعائر دینی تدبیر کنند و هم هیئات و عزاداران نکاتی را مورد توجه قرار دهند.

بر این اساس، بر مسؤولان است که با هماهنگی همه جانبه، به یک جمع بندی نهایی و عملی در موضوع اقامه قاعده مند عزاداری ماه‌های مُحرّم و صفر دست یابند و با دعوت از مسؤولان هیئات، آنان را در این باره توجیه کنند.

همچنین ارائه این جمع بندی نهایی از طریق رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی به مردم و عموم عزاداران حسینی، نکته مهمی دیگری است که نباید مغفول بماند.

در عین حال می‌توان پیشنهاد داد که در این برنامه ریزی، تنوع ساعت برگزاری هیئت‌های مختلف در طول روز و شب مورد توجه قرار گیرد.

البته یکی دیگر از پیشنهادها هم می‌تواند تعیین یک ساعت مشخص در شبانه روز برای پخش سراسری و خواندن همگانی زیارت عاشورا در ایام عزاداری باشد، به این شکل که در این ساعت، هم برخی از شبکه‌های رسانه ملی اقدام به پخش زیارت عاشورا کنند و هم مردم در خانه‌ها و تکایا و خیمه‌های عزاداری همزمان زیارت عاشورا بخوانند تا ان شاء الله همگی از برکات فراوان این زیارت معنوی بهره مند شوند.

هیئات به برپایی محافل و عزاداری‌ها در فضای باز بیندیشند

وجه دیگر برنامه ریزی برای عزاداری در شرایط کرونایی، لزوم توجه هیئات به برخی نکات مهم و سرنوشت ساز است که یکی از مهم ترین آن‌ها، ترجیح برگزاری عزاداری‌های سال جاری در فضاهای باز مانند حیاط مساجد، حیاط مدارس و نهادها، ورزشگاه‌ها، فضای سبز محله‌ها، پارک‌ها، فرهنگسراها و مانند آن و با رعایت اصول بهداشتی مانند فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و همچنین رعایت حال مردم کوچه و خیابان و همسایگان است.

البته در این باره برخی از هیئات هم چنان برنامه‌های خود را در فضای مساجد، حسینیه‌ها و تکایا برپا می‌کنند که در این صورت، تعیین دقیق مکان نشستن هر عزادار و به بیان دیگر، تعیین ظرفیت دقیق محل عزاداری و همچنین استفاده از مواد ضد عفونی کننده و ماسک بسیار حائر اهمیت خواهد بود.

در کنار این نکات، لزوم کاهش زمان برپایی عزاداری برای کاهش ریسک ابتلای احتمالی به بیماری و همچنین رعایت دقیق بهداشت در امر پذیرایی از عزاداران، نکات دیگری است که نمی توان از آن‌ها غفلت ورزید.

ایستگاه‌های صلواتی و نذر ماسک و اقلام بهداشتی

البته در موضوع پذیرایی از عزاداران می‌توان چنین پیشنهاد داد که ایستگاه‌های صلواتی و همچنین هیئات، پذیرایی‌های امسال خود را به امر تهیه و توزیع سبد کالا برای نیازمندان و یا تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و بویژه ماسک اختصاص دهند و یا به جای توزیع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های عادی و فلّه، از نوشیدنی‌های پاستوریزه، خوراکی‌های بسته بندی شده و یا غذای کنسروی به همراه نان بسته بندی شده کاملا بهداشتی استفاده کنند، در عین حال که اگر برخی هیئات همچنان به توزیع غذای گرم در بین عزاداران اصرار دارند، باید شرایط تهیه و طبخ کاملا بهداشتی را با نظارت مراکز بهداشتی و درمانی و حضور کارشناسان امر فراهم کنند.

در عین حال بخشی از هیئات محرم و صفر ۱۴۴۲ نیز به صورت مجازی، هیئت‌های خانگی و آپارتمانی و یا صرفا با راه اندازی دسته جات عزاداری با رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک برگزار خواهد شد که این سه نیز می‌تواند تجربه‌های جدیدتری در اقامه عزاداری در پی داشته باشد.

کوتاه سخن آن که شور و شعور حسینی (ع) در عزاداری‌های پیشِ رو و با شعار «باید تمام زندگی ام مثل او شود»، تهدید کووید۱۹ را به فرصتی برای توسّل همگانی مردم به درگاه حضرت پروردگار و شفیع قرار دادن حضرات اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و همچنین همدلی و همیاری عمومی تبدیل خواهد کرد.