۳۳ پرونده قضایی در حوزه منابع طبیعی از ابتدای سال در قم تشکیل شده است

قم نما- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از تشکیل۳۳ مورد پرونده قضایی در حوزه منابع طبیعی در ۴ ماه سال جاری خبر داد و گفت: در سال ۹۸ نیز ۳۹ پرونده ثبت‌شده و درمجموع ۴۰۰ پرونده مفتوح در محاکم قضایی داریم.

سید محمدتقی سجادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به اهمیت حفظ منابع طبیعی و رسالت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در برابر نسل‌های آینده اظهار داشت: منابع طبیعی سرمایه‌های ملی یک کشور بوده و باید حفظ و حراست آن را در اولویت قرار دهیم.

وی توسعه پایدار در همه حوزه‌ها را در کنار حفظ و حراست از منابع طبیعی لازم دانست و افزود: توسعه‌ای پایدار تعریف می‌شود که منابع طبیعی در آن آسیب‌ندیده و از منابع موجود بیشترین استفاده را ببریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تعداد پرونده‌های قضایی ثبت‌شده در سال ۹۸ را ۳۹ مورد تخلف اعلام کرد و گفت: این تعداد پرونده با توجه به تبصره ماده ۵۵ رفع تصرف اراضی ملی ثبت‌شده و در ۴ ماه نخست سال ۹۹ نیز ۳۳ پرونده تشکیل‌شده است.

وی تعداد کل پرونده‌های مفتوح در این حوزه را ۴۰۰ مورد دانست و بیان کرد: در سال۹۸، تعداد ۶۶ مورد با بیش از ۱۰۴ هکتار پیگیری شده و این جدا از مواردی یوده که یگان ویژه حراست اداره نسبت به رفع تعرض در محل اقدام می‌کند.
سجادی مردم را بهترین محافظان منابع طبیعی دانست و یادآور شد: مردم به‌عنوان ناظران حقیقی و درصحنه می‌توانند بیشترین کمک را به اداره کل منابع طبیعی داشته و قبل از تصرف کامل زمین تخلف را اعلام کنند.

وی حفظ و حراست از منابع طبیعی را وظیفه ذاتی تیم مستقر در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد و گفت: توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی در راستای هم بوده و هیچ منافاتی باهم ندارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در پایان با یادآوری دوباره دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای حفظ و حراست منابع طبیعی در کشور تصریح کرد: خسارت و آسیب به طبیعت غیرقابل‌جبران بوده و باید به سرمایه‌های طبیعی استان و کشورمان به‌عنوان امانت آیندگان نگاه کنیم.