بدرقه خادم‌الرضا (ع) در بی‌سابقه‌ترین تشییع شهدای قم

خادمان و مجاوران حرم حضرت بانوی کرامت در یک تشییع تاریخی و میلیونی خادم‌الرضا (ع) و رییس جمهور مردمی و محبوب خود را در آخرین سفر استانی، بدرقه کردند.

آیین وداع و تشییع پیکر مطهر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و شهدای سانحه اخیر هوایی در آذربایجان شرقی عصر روز سه‌شنبه با حضور میلیونی مردم استان قم در حدفاصل حرم مطهر حضرت معصومه تا مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

تشییع تاریخی و کم‌نظیر پیکر شهدای راه خدمت در حالی قرار بود از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه عصر آغاز شود که حداقل از ۲ ساعت قبل از آغاز مراسم مردم از جای‌جای استان قم و همچنین برخی از استان‌ها و شهرهای اطراف خود را به بلوار پیامبر اعظم قم رسانده بودند.

همه خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به بلوار پیامبر اعظم از چند ساعت پیش از آغاز مراسم مملو از جمعیت شده بود و خیل انبوهی از مردم نیز از همان ابتدا خود را به حرم مطهر بانوی کرامت رسانده بودند تا وداع و تشییع پیکر شهدای راه خدمت را پس از طواف حرم مطهر توسط ابدان مطهر شهدا، آغاز کنند.

از عصر روز گذشته که خبر تشییع پیکر مطهر شهدا در استان قم به‌صورت رسمی اعلام شد، حال و هوای غیر قابل وصفی در بین مردم مشاهده می‌شد و گروه‌های مختلف مردمی از شب گذشته مشغول آماده‌سازی موکب‌های خدمت‌رسانی در مسیر بین بلوار پیامبر بودند که در مجموع افزون بر ۸۰ موکب در این مسیر تا حوالی ظهر امروز راه‌اندازی شد. در کوچه و معابر قم نیز طی دو روز گذشته حجله‌های عزا برپا شده بود و در مساجد و حسینیه‌ها نیز به‌صورت مرتب مراسم‌های ختم برای شادی ارواح طیبه شهدای راه خدمت برگزار شده بود.

انتظارها برای رسیدن پیکر مطهر شهدا به شهر قم از حوالی بعدازظهر امروز و پس از اقامه نماز ظهر و عصر به اوج خود رسیده بود و مردم وفادار قم منتظر بودند تا در آخرین سفر استانی رییس جمهور به خواستگاه انقلاب قدردان سال‌ها مجاهدت و تلاش بی‌وقفه، رییس جمهور باشند.

بعد از چند ساعت انتظار، سرانجام پیکر مطهر شهدای راه خدمت نزدیک ساعت ۱۷ وارد استان قم شد و بلافاصله جهت وداع علما و مراجع تقلید حوزه علمیه قم به مدرسه فیضیه منتقل و پس از وقفه‌ای کوتاه در این مدرسه، برای آخرین زیارت و طواف حرم بانوی کرامت روانه صحن امام هادی (ع) و طواف مضجع ملکوتی بانوی کرامت شد.

در طول مسیر بین مدرسه فیضیه تا حرم مطهر نوای حزن‌انگیز نوحه در سراسر حرم مطهر طنین‌انداز بود و مردم از اقشار مختلف در ماتم ازدست‌دادن رییس جمهور مردمی و دلسوز خود، بر سر و سینه می‌زدند.

پیکر مطهر شهدا پس از حدود ۲۰ دقیقه وقفه در حرم مطهر در بین خیل عظیم جمعیت حاضر در صحن‌های اطراف حرم مطهر به‌سوی بلوار پیامبر اعظم روانه شد. تراکم جمعیت در بین مسیر به حدی بود که خودروی حامل پیکر شهدا به‌سختی از بین جمعیت عبور می‌کرد. صفوف متراکمی در حدفاصل حرم مطهر تا ابتدای مسیر تشییع شهدا موج می‌زند درحالی‌که در طول مسیر تشییع نیز از ساعت‌ها پیش هزاران نفر منتظر رسیدن ابدان مطهر شهدای راه خدمت بودند.

طول مسیر بلوار پیامبر اعظم اقیانوسی از مردم بود، مردمی که از جای‌جای استان قم و همچنین شهرها و استان‌های اطراف خود را برای آخرین دیدار رییس جمهور به محل تشییع رسانده بودند. مردم قم امروز وفادارانه و در عین قدرشناسی ” شهید جمهور ” را بدرقه کردند.

سرانجام پیکر مطهر شهدای راه خدمت از حدود ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به محل تشییع در بلوار پیامبر اعظم قم رسید؛ ولی طی‌کردن این مسیر کوتاه و هفت‌کیلومتری نزدیک به سه ساعت به طول کشید و پیکر مطهر شهدای حوالی ساعت ۲۰ امشب به مسجد جمکران و میعادگاه منتظران رسید و پس از یک بدرقه طوفانی و تاریخی، پیکر مطهر آیت‌الله رئیسی و سایر شهدای همراه برای آخرین بار و همیشه استان قم را ترک و برای وداع مردم تهران به مصلی این شهر منتقل شد.

به باور همه آنهایی بودند یا تصاویر از قاب رسانه‌ها دنبال می‌کردند، تشییع شهدای امروز قم بی‌سابقه‌ترین و تاریخی‌ترین تشییع تاریخ استان قم بود و این شهر هرگز در تجربه تاریخی خود این عظمت و شکوه را در یاد نداشته است.
ایرنا قم/