تاکید مراجع تقلید بر حل مشکلات معیشتی مردم و گرانی افسار گسیخته

مراجع عظام تقلید در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور بر اهتمام دولت به حل مشکلات معیشتی مردم، تقویت ابزارهای نظارتی و جلوگیری از گرانی افسار گسیخته تاکید کردند. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور عصر پنجشنبه در سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، علوی گرگانی و سعیدی دیدار […]

مراجع عظام تقلید در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور بر اهتمام دولت به حل مشکلات معیشتی مردم، تقویت ابزارهای نظارتی و جلوگیری از گرانی افسار گسیخته تاکید کردند.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور عصر پنجشنبه در سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، علوی گرگانی و سعیدی دیدار و گفت وگو کرد.

مراجع عظام تقلید نیز در این دیدارها بر اهتمام هرچه بیشتر مردم نسبت به حل مشکلات زندگی و معیشت مردم، برنامه ریزی برای مقابله با گرانی، حفظ وحدت داخلی و… تاکید کردند.

*اهتمام دولت به وضع معیشت و زندگی عامه

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه نمی توان منکر شد که در همه جا و از جمله دولت ضعف‌هایی وجود دارد، تصریح کرد: با این اوصاف اما در شرایط فعلی هرگونه تضعیف دولت امری کاملاً خلاف است و همه باید از دولت حمایت کرده و در زمانی که دشمن همه توان خود را بکار گرفته تا به نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند، باید دولت را تقویت کنیم.

این مرجع تقلید افزود: امروز زمان تسویه‌ حساب‌های شخصی و حل اختلافات انتخاباتی نیست و اگر هم دولت در جایی ضعف دارد، همه باید کمک کنیم تا این ضعف‌ها برطرف شود.

وی بیان کرد: امروز آمریکا از هر زمان دیگری منزوی‌تر است و شاهد آن هستیم که در موضوع خروج آنها از برجام حتی دوستان اروپایی‌شان نیز با آمریکایی‌ها همکاری نکردند و این مسأله خیلی مهم و نقطه قوت ماست، به‌ویژه آنکه دولت جدید آمریکا نشان داده است که تنها با ایران و برجام مشکل نداشته و با همه مشکل دارد.

آیت الله مکارم شیرازی، شرایط امروز را یک امتحان تاریخی برای ملت ایران و دولت و نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: در این شرایط بسیار مهم است که دولت درباره عملکرد و اقدامات خود اطلاع‌رسانی گسترده ، دقیق و بهنگام داشته باشد و آنچه را که مایه امیدآفرینی برای مردم است با هنرمندی به آنها انتقال دهد و البته ضعف‌ها و نقص‌های احتمالی را نیز صادقانه بپذیرد چرا که این مسأله تأثیر روانی بسیار مثبتی خواهد داشت.

وی با درخواست ابلاغ سلامشان به رئیس جمهور افزود: دولت در صدر اولویت‌های خود معیشت و زندگی عامه مردم را باید مراقبت کند و به گونه ای باشد که به دغدغه‌های اصلی مردم همانند ایجاد اشتغال بیشتر و مبارزه با قاچاق ، مفاسد اقتصادی و گرانی اقلام اساسی، اهتمام بیشتری کند.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در این دیدار با ابلاغ سلام دکتر روحانی خدمت این مرجع تقلید گفت: رئیس جمهور پیوسته بر ارتباط مستمر اعضای دولت با مراجع عظام تقلید و حوزه‌های علمیه و استفاده از نظرات ایشان تاکید دارد و امروز نیز به دستور رئیس جمهور خدمت شما رسیده ام تا گزارشی را از وضعیت دولت و کشور ارائه کنم.

رئیس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: امروز در وضعیتی قرار داریم که همه باید یکصدا و یک نظر درباره آنچه پیش رو کشور است و اینکه چه باید کرد، اتفاق نظر داشته باشیم.

وی با اشاره به مواضع دولت جدید آمریکا علیه ایران اسلامی افزود: دولت از ابتدا تسلیم این زیاده خواهی‌ها نشده و با قوت پاسخ اظهارات و مواضع دولت آقای ترامپ را داده است.

واعظی گفت: امروز همه بر مقاومت در برابر زیاده خواهی‌های دولت آمریکا اتفاق نظر دارند و دولت نیز با برنامه ریزی و بررسی همه گزینه‌ها، اجازه نخواهد داد زندگی مردم خیلی تحت تاثیر جنجال سازی‌ها و فشارهای آمریکا قرار گیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار کرد: بسیار مهم است که در شرایط حاضر یک پیام و آن هم پیام وحدت و انسجام از ایران به جهان مخابره شود و برای تحقق این هدف نیز باید با تعامل نزدیکتر با مردم، ارتباط بین نظام و مردم و ارتباط مسوولان بخش‌های مختلف با یکدیگر را بیش از پیش تقویت کنیم تا به این ترتیب از دوره ای که باور دارم خیلی طولانی نخواهد بود، با موفقیت عبور کنیم.

واعظی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای تشکیل جلسات هفتگی مشترک بین مسئولان سه قوه، گفت: با جنگ روانی شدیدی مواجه هستیم که از خارج کشور مدیریت می‌شود، اما کشوری که ستون خیمه‌اش، ولایت فقیه است، قادر است از این سختی‌ها عبور کند.

دولت با نظارت و اشراف دقیق با گرانی مقابله کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله نوری همدانی نیز در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به شرایط پیش آمده به دنبال مواضع جدید دولت آمریکا و خروج از برجام، بیان کرد: وحدت رمز پیروزی و بقاء جمهوری اسلامی بوده و امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم که رابطه بین مردم با نظام و مسئولین با یکدیگر نزدیک تر و صمیمی تر باشد.

این مرجع معظم تقلید، افزود: باید در برابر دشمنان کینه توزی که با همه توان در برابر ما ایستاده‌اند و امروز خباثت و کینه‌توزی خود را بیش از هر زمان دیگری آشکار کرده‌اند، یکدل و یکصدا بایستیم و دشمن را از تأثیر دشمنی‌اش بر جمهوری اسلامی مأیوس و ناامید کنیم و به این واسطه مشت محکمی بر دهان آنها بکوبیم.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه “رئیس جمهور محترم فرزند حوزه و برخاسته از متن انقلاب هستند”، گفتند: از دولت می‌خواهم با توجه به ضرورت مراقبت از وضعیت معیشت و زندگی عامه مردم، با نظارت و اشراف دقیق با گرانی مقابله کند.

وی همچنین تاکید کرد: مجموعه نظام ، دولت و قوه قضاییه و سایر دستگاهها باید با کسانی که در نظام اقتصادی اخلال می‌کنند، برخورد و آنان را مجازات کند.

*دولت التهابات گذرا را مدیریت و کنترل می کند

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز در این دیدار با ابلاغ سلام دکتر روحانی، گفت: دولت آمریکا پس از خروج از برجام در حال تلاش برای همراه کردن کشورهای دیگر برای اعمال فشار علیه ایران به هر قیمتی است و طبیعی است که به هر حال فشارهای آمریکا تأثیراتی بر روی اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

وی افزود: دولت تمام تلاش خود را بکار گرفته تا فشارهای آمریکا بر معیشت مردم تاثیری نداشته باشد.

واعظی اظهار داشت: با وجود آنکه وضعیت درآمدی و مجموع وضعیت اقتصادی کشور، در سه ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه پارسال، بهتر است، اما متأسفانه عده‌ای با سوء استفاده از فضای بوجود آمده، نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کردند که دولت تلاش دارد این التهابات گذرا را نیز مدیریت و کنترل کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تصریح کرد: متأسفانه از سوی دیگر برخی در این وضعیت به دنبال تسویه حساب با دولت هستند، اما منطق حکم می‌کند زمانی که دشمن کلیت نظام را هدف قرار داده است، اختلافات را کنار گذاشته و به دنبال تسویه حساب نباشیم، بلکه همه دست به دست هم داده و با وحدت، تحت امر رهبری معظم انقلاب به دنبال حل مشکلات باشیم.

دکتر واعظی با اشاره به برگزاری جلسه هفتگی مشترک سران و مسئولان سه قوه به دستور مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: امیدوارم این یکدلی، صمیمیت و همکاری نزدیکی که بین سه قوه شکل گرفته به همه بخش‌های نظام، کشور و مردم سرایت کند، چرا که امروز بیش از هر زمان دیگری به افزایش امید و اعتماد مردم به نظام و دولت برای عبور موفق از مشکلات نیازمندیم.

*برخورد قاطع با سوء استفاده‌کنندگان و مفسدان اقتصادی

آیت‌الله سبحانی در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور با ابلاغ سلام به دکتر روحانی بیان کرد: در وضعیت جدیدی که برای کشور پیش آمده است باید تلاش کنیم با حفظ وحدت مردم را بیش از پیش به آینده امیدوار کنیم که لازمه این مهم تأمین رضایت و مطالبات عامه مردم است.

این مرجع معظم تقلید افزود: ما در نظام جمهوری اسلامی همه سرنشینان یک کشتی هستیم و سرنوشت واحدی داریم، لذا باید اختلاف سلایق را کنار گذاشته و اگر مسأله‌ای وجود دارد نیز با گفتگو حل و فصل شود.

آیت‌الله سبحانی اظهار کرد: مشکلات امروز پیش‌روی نظام بیشتر از مشکلات سال‌های اول انقلاب و زمان جنگ نیست، اما باید برای عبور از این مشکلات سطح وحدت و همدلی بین مردم و نظام به سطح انسجام کشور در سال‌های اول انقلاب برسد که یک نکته بسیار مهم در وضعیت کنونی این است که با سوء استفاده‌کنندگان از اوضاع امروز و مفسدان اقتصادی برخورد قانونی قاطع داشته باشیم.

وی با درخواست ابلاغ سلام ایشان به رئیس جمهور، تصریح کرد: به خوبی می‌دانم که آقای روحانی و همکارانشان در دولت یکی از سخت‌ترین دوران ریاست جمهوری در کشور را تجربه می‌کنند، اما یقیناً اگر با مفسدان اقتصادی قاطعانه مقابله کنند و اخبار آن را به اطلاع مردم برسانند، مردم به آینده امیدوار شده و قدردان دولت خواهند بود و جنگ روانی دشمن نیز هر قدر هم که شدید باشد، خنثی خواهد شد.

محمود واعظی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس جمهور به آیت‌الله سبحانی، گفت: دولت جدید آمریکا اقدامات عجیب و غریب و خارج از قاعده ای انجام می‌دهد که یکی از آنها خروج از برجام است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: آمریکایی‌ها امروز به دنبال جلب همراهی دیگر کشورها برای اعمال فشار و بازگرداندن تحریم‌ها، علیه جمهوری اسلامی هستند و البته دولت نیز به دنبال طراحی و اجرای تمهیدات لازم برای مقابله با آثار جنگ اقتصادی علیه کشور است.

واعظی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص همگرایی و انسجام قوا در اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های کلی کشور، تصریح کرد: در جلسات سران قوا تصمیم گرفته شد که مقتدرانه در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها ایستادگی کنیم که یکی از مهم‌ترین الزامات موفقیت این ایستادگی کنار گذاشتن اختلافات و مسایل حزبی و جناحی است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از رهبری آگاه و هوشمند برخوردار است که بهترین کمک به دولت و نظام و مایه قوام اتحاد در کشور بین مردم و حکومت و مسئولان با یکدیگر است و باید با تکیه بر درایت رهبری معظم انقلاب و حفظ اتحاد مانع از مخابره شدن چندصدایی از ایران به جهان شویم، تا دشمنان از تداوم دشمنی‌های خود مأیوس شوند.

واعظی گفت: دولت همه تلاش خود را برای برقراری ارتباط نزدیک‌تر با مردم و پیگیری و تأمین مطالبات آنها بکار خواهد گرفت و البته در این راستا به طور جدی نیازمند حمایت مراجع، روحانیون و حوزه‌های علمیه است.

*تقویت راه‌های انسجام و وحدت در داخل کشور

آیت الله علوی گرگانی در دیدار رئیس دفتر رئیس جمهور با ابلاغ سلام به دکتر روحانی گفت: در وضعیت حاضر مهم‌ترین مسأله تقویت راه‌های انسجام و وحدت در داخل کشور است به گونه ای که اختلاف و افتراقی ایجاد نشود تا دشمن بتواند از آن سوء استفاده کند.

این مرجع تقلید با درخواست ابلاغ سلام ایشان به رئیس جمهور، تصریح کرد: باید با تأمین مطالبات و نیازهای مردم رضایت آنها را حاصل کنیم تا به عنوان مهم‌ترین پشتوانه نظام و مهم‌ترین رکن وحدت، همچنان حامی و پشتوانه اصلی نظام باشند و مسئولان نیز باید تحت نظر مقام معظم رهبری و با همدلی و هماهنگی یکدیگر، در این راستا تلاش خود را مضاعف کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در این دیدار با ابلاغ سلام رئیس جمهور به آیت‌الله علوی گرگانی گفت: امروز به دنبال خروج آمریکا در برجام با وضعیت جدیدی مواجه هستیم و دولت تمام تلاش خود را بکار گرفته است تا مردم با سختی مواجه نشده و بویژه معیشت اقشار ضعیف‌تر در اثر جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی آسیب نبیند.

واعظی افزود: لازم است، چنانکه رئیس جمهور نیز تأکید کردند، مسئولان و کسانی که مرجع و محل رجوع مردم هستند، درباره فضای جدید با مردم سخن بگویند تا آنها تحت تأثیر فضاسازی و جنگ روانی دشمن قرار نگیرند. باید در داخل به گونه‌ای عمل کنیم و چنان وحدت و انسجام خود را حفظ کنیم که دشمن از تأثیرگذاری فشارهای اقتصادی و جنگ روانی خود ناامید شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص همگرایی و انسجام قوا در اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های کلی کشور، اظهار داشت: باید صمیمیت و همدلی بین سران سه قوه به متن جامعه نیز تسری یابد که البته لازمه افزایش همدلی و وحدت و انسجام بین مردم، شنیدن و تلاش برای برآورده شدن مطالبات مردم است.

*تاکید رئیس جمهور بر افزایش ارتباط مسؤولان با مردم

رئیس دفتر رئیس جمهور در دیدار تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، با اشاره به سفر صبح امروز رئیس جمهور به بندر عباس برای افتتاح فاز دوم بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، دولت در زمینه تولید و تأمین سوخت مورد نیاز کشور، گام‌های بلندی برداشته و امروز علاوه بر خودکفایی در تولید گاز و گازوئیل بیش از نیاز داخل، به زودی و با تکمیل فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در تولید بنزین نیز خودکفا خواهیم شد.

واعظی با بیان اینکه بسیار اهمیت دارد که مردم از آنچه می‌گذرد و برنامه‌ریزی‌هایی که دولت انجام می‌دهد، آگاه شوند، اظهار داشت: دکتر روحانی در نشست مدیران ارشد دولت تأکید کردند که همه مسئولان باید ارتباط رو در روی خود با مردم را افزایش دهند تا به ارتقاء صمیمیت و اعتماد مردم به دولت کمک شود و البته در این زمینه همه مسئولان، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و جماعت و بویژه مراجع معظم تقلید باید دولت را کمک کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز در این دیدار با بیان اینکه یکی دیگر از فواید اقدامات و مواضع دولت جدید آمریکا این است که دیگر همه در ایران به عینه دشمنی‌های آنها علیه جمهوری اسلامی را دیده و باور کرده‌اند، گفت: یکی از کارهای مهمی که امروز باید انجام دهیم، دشمن‌شناسی است و نکته کلیدی دیگر این است که وحدت و انسجام داخلی بین مردم و مسئولان با یکدیگر را حفظ کرده و ارتقاء دهیم.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با اشاره به اینکه باید به مردم توضیح دهیم که سختی‌هایی که امروز پیش روی نظام قرار دارد در سال‌های اولیه انقلاب و حتی در تاریخ اسلام سابقه دارد، افزود: وقتی مردم ثمرات ایستادگی‌های گذشته در برابر سختی‌ها را ببینند، بیشتر امیدوار به مقاومت و ایستادگی می‌شوند. امروز باید بیش از گذشته بر نقاط قوت، توانمندی‌ها و استعدادهای داخلی تکیه کنیم و با کنار گذاشتن دعواها و اختلافات دشمن را از رسیدن به اهدافش مأیوس کنیم.