آزادی۳۵ زندانی جرایم غیرمالی در قم

مدیر نمایندگی ستاد دیه قم گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون،‌ ۳۵ زندانی جرایم غیرمالی در این استان آزاد شدند و به آغوش خانواده بازگشتند.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، رضا مرادی‌پور روز یکشنبه در گفت و گویی افزود: از این تعداد،‌ ۳۱ نفر مرد و چهار نفر زن بودند.

وی اضافه کرد: ۲۶ نفر از افراد آزاد شده بدهکار مالی، سه نفر بدهکار نفقه و ۶ نفر بدهکار مهریه بودند.

وی ادامه داد: بدهی این افراد ۳۰۰ میلیارد ریال بود که ۱۱ میلیارد از طریق گذشت شکات، ۶ میلیارد تسهیلات بلاعوض،‌ ۱۸ میلیارد کمک بلاعوض،‌ ۱۵ میلیارد آورده خانواده مددجویان و ۲۵۰ میلیارد ریال نیز از سایر منابع(اعسار) تامین شد.

مرادی‌پور همچنین گفت: سال گذشته، ۲۳۹ زندانی جرایم غیرعمد در این استان آزاد شدند که از این تعداد، ۲۳۲ نفر آقا و هفت نفر خانم بودند.

وی افزود: ۱۵۵ نفر از افراد آزاد شده بدهکار مالی، ۳۲ نفر نفقه، ۴۶ نفر مهریه و ۶ نفر نیز بدهکار دیات غیرعمد بودند.

وی ادامه داد: کل بدهی این افراد ۱۲۶ میلیارد تومان بود که ۲۱ میلیارد تومان آن از طریق گذشت شکات تامین شد.

به گفته مدیر نمایندگی ستاد دیه قم، ۹ میلیارد تسهیلات قرض‌الحسنه، ۱۳ میلیارد کمک بلاعوض، ۱۴ میلیارد آورده خانواده مددجویان و ۶۹ میلیارد تومان نیز از طریق سایر منابع تامین شد.

وی خاطرنشان کرد: ستاد دیه در زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از جمله مهریه، نفقه، حوادث کارگاهی، تصادف‌ها و محکومیت مالی غیر از کلاهبرداری فعالیت دارد.

وی با بیان این‌که اولویت آزادی زندانیان بر اساس شیوه‌نامه ستاد دیه کشور است، گفت: بر این اساس،‌ خانواده درجه‌ یک شهدا و جانبازان بالای ۲۵ درصد، مددجویان نوجوان کمتر از ۱۸ سال، زنان زندانی سرپرست خانوار و یا بالای ۵۵ سال، زندانیان از کار افتاده و مردان بالای ۶۵ سال در اولویت آزادی هستند.

مرادی‌پور افزود: کارشناسان ستاد دیه، برای زندانیان جرائم غیرعمد پرونده تشکیل می‌دهند و پس از تحقیقات درباره وضعیت مالی مددجو، ستاد با دعوت از شکات، تخفیف‌هایی از طلبکاران می‌گیرد و مقداری نیز کمک خیران را جذب می‌نماید.

ستاد دیه استان قم با شماره‌ حساب‌های بانک ملی ۰۲۰۱۲۳۱۶۱۸۰۰۹، بانک ملت ۱۸۲۲۲۸۸۷۲۴ و بانک تجارت ۱۵۳۰۰۸۵۵۹۳، شماره کارت‌های ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۲۵۷۶۶۲۳ بانک تجارت و ۶۰۳۷۹۹۷۵۶۰۰۰۰۸۸۸ بانک ملی و شماره تماس ۳۷۷۲۴۰۴۴ آماده دریافت کمک‌های خداپسندانه مردم قم برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد است.
ایرنا قم/