۶۰ درصد از مردم قم تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم گفت: ۷۵۰ هزار نفر از مردم قم که بالغ‌بر ۶۰ درصد از کل جمعیت استان می‌شود عضو و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند. به گزارش قم نما به نقل از تسنیم، علی‌اصغر دادخواه ظهر امروز در جلسه شورای سوادآموزی قم که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار […]

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم گفت: ۷۵۰ هزار نفر از مردم قم که بالغ‌بر ۶۰ درصد از کل جمعیت استان می‌شود عضو و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند.

به گزارش قم نما به نقل از تسنیم، علی‌اصغر دادخواه ظهر امروز در جلسه شورای سوادآموزی قم که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: این سازمان آمادگی لازم برای کاهش و ریشه‌کنی بی‌سوادی و کم‌سوادی در استان را دارد.

وی با تأکید بر وجود آمار جامعی از تعداد بیمه‌شدگان و مشخصات مربوط به آن‌ها افزود: در استان قم آمار تفکیکی بیمه‌شدگان احصاء شده و از این‌رو اطلاعات کامل و جامعی از وضعیت افراد شاغل و بیمه‌شده در استان وجود دارد.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم با اشاره به تعداد و درصد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در استان گفت: ۷۵۰ هزار نفر از مردم قم که بالغ‌بر ۶۰ درصد از کل جمعیت استان می‌شود عضو و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند.

دادخواه نامعلوم بودن وضعیت سواد و بی‌سوادی افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: متأسفانه در سامانه‌های تأمین اجتماعی وضعیت بی‌سوادی یا باسوادی افراد مشخص نمی‌شود.

وی با بیان امکان شناسایی و سوادآموزی در بین شاغلین برخی حرف و صنوف استان قم ابراز کرد: در برخی اصناف محتمل مانند صنف رانندگان می‌توان آمار بی‌سوادی را در بین ۱۴ هزار نفر شاغل در این صنف را بر مبنای خود اظهاری یا روش‌های دیگر مشخص کرد.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم وجود برخی افراد بی‌سواد در صنف قالی‌بافی استان را یکی از مسائل مهم این قشر دانست و ادامه داد: بیش از ۶ هزار قالی‌باف بیمه‌شده در قم وجود دارد که می‌توان آمار بی‌سوادی در بین آن‌ها را استخراج و زمینه‌های سوادآموزی در بین آن‌ها را فراهم کرد.

دادخواه با تأکید بر آمادگی این سازمان برای ریشه‌کنی و کاهش آمار بی‌سوادی در استان خاطرنشان کرد: در بخش کارگاه‌های کوچک استان بالغ‌بر ۲۲ هزار بیمه‌شده وجود دارد که می‌تواند یکی از حوزه‌های هدف در مسئله بی‌سوادی باشد، این سازمان می‌تواند آمار افراد بی‌سواد در این حوزه را برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در اختیار نهادهای مربوطه قرار دهد.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان قم با بیان این مطلبکه سوادآموزی از وظایف و رسالت‌های تعریف‌شده سازمان تأمین اجتماعی نیست عنوان کرد: بیش از ۷۵۰ هزار بیمه‌شده تأمین اجتماعی در قم وجود داشته که از ۱۸ نوع از خدمات تعریف‌شده این سازمان بهره‌مند می‌شوند، تأمین اجتماعی کمک به ریشه‌کنی بی‌سوادی در استان را بر مبنای رسالت‌های اصیل سازمانی خود انجام می‌دهد.

دادخواه تعداد افراد دریافت‌کننده تسهیلات بیمه بیکاری در استان را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در استان قم بیش از ۳ هزار نفر از خدمات بیمه بیکاری استفاده می‌کنند.