شناسایی و سوادآموزی مورد به مورد افراد بی‌سواد استان قم

فرماندار قم گفت: برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در قم بخشداران استان افراد بی‌سواد را به‌صورت موردی شناسایی و زمینه‌های سوادآموزی آن‌ها را فراهم می‌کنند. به گزارش قم نما به نقل ازتسنیم، رضا سیار ظهر امروز در جلسه شورای سوادآموزی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در استان در درجه نخست […]

فرماندار قم گفت: برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در قم بخشداران استان افراد بی‌سواد را به‌صورت موردی شناسایی و زمینه‌های سوادآموزی آن‌ها را فراهم می‌کنند.

به گزارش قم نما به نقل ازتسنیم، رضا سیار ظهر امروز در جلسه شورای سوادآموزی که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در استان در درجه نخست باید اطلاعات جامع و کاملی از این وضعیت احصاء و استخراج شود.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های استان باید محتوای قوی و عمیق مورد انتظار خود را تهیه و در اختیار صداوسیما قرار دهند، افزود: در مسئله محتوا دستگاه‌ها تصور می‌کنند صداوسیما ظرفیت و توانایی ساخت و تهیه برنامه‌های تخصصی را دارد در حالی‌که تصور و انتظار چنین چیزی اشتباه است.

فرماندار قم با تأکید بر لزوم تهیه و تولید محتوای تخصصی و تأثیرگذار در مسئله سوادآموزی گفت: تولید محتواهای قوی و قدرتمند در مسئله سوادآموزی و امور مشابه باید توسط دستگاه‌های تخصصی تهیه‌شده و بعد از آن برای پخش در اختیار صداوسیما قرار داده شود.

سیار با انتقاد از عدم همکاری دستگاه‌های استان در تولید محتوای عمیق و تأثیرگذار در سطح سازمان صداوسیما ابراز کرد: یکی از عوامل مهم در تکراری بودن و عدم جذابیت تولیدات صداوسیما قم به دلیل عدم همکاری و تعامل دستگاه‌های استان در ساخت محتوای قوی و عمیق است.

وی با بیان تأثیرگذاری عمیق محتواهای قوی و قدرتمند در پیشبرد اهداف و سیاست‌های استان در ریشه‌کنی بی‌سوادی خاطرنشان کرد: در مسئله ریشه‌کنی و کاهش سوادآموزی در درجه نخست نهضت سوادآموزی استان باید پیام‌های خود را در قالب‌های مختلف هنری تهیه‌کرده و برای تعمیم و گسترش در اختیار صداوسیما و دیگر شبکه‌های تأثیرگذار قرار دهد.

فرماندار قم با قدردانی از تلاش‌های بخشداران استان در شناسایی و سواددار کردن افراد بی‌سواد ساکن روستاهای قم تأکید کرد: بخشداران استان به‌صورت موردی در شناسایی افراد بی‌سواد در سطح روستاها فعالیت دارند، این مسئله یکی از افتخارات استان در ریشه‌کنی بی‌سوادی است.

سیار اهمیت آمار و اطلاعات دقیق در برطرف کردن بی‌سوادی در استان را مورد توجه قرار داد و گفت: بخشداران باید آمار قطعی بی‌سوادی استان را از مرکز آمار ایران دریافت کنند تا اطلاعات دقیق و جامعی از افراد بی‌سواد موجود در استان داشته باشند، مهاجرت و مرگ‌ومیر از عوامل مهم متغیر شدن آمار بی‌سوادی در قم است.

فرماندار قم ادامه داد: آمار نهضت سوادآموزی استان قم در مسئله بی‌سوادی بسیار بیشتر از آن چیزی بوده که این سازمان اعلام کرده چراکه این سازمان آمار کلی و جمعی را به‌صورت یکجا و جمعی اعلام می‌کند.

فرماندار قم ابراز کرد: در سامانه سازمان نهضت سوادآموزی کشور آمار و کد ملی ۵۲ میلیون نفر از جمعیت باسواد کشور ثبت‌شده است، این سامانه محل و مرجع راستی آزمایی باسوادی در کشور است.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز با اشاره به استخراج آمار بخشی از افراد بی‌سواد و کم‌سواد شاغل در صنوف مختلف استان تأکید کرد: برای دریافت آمار بی‌سوادی در ۴۰ صنف استان بالغ‌بر ۲۳ نفر اطلاعات خود را وارد کرده‌اند.

مهدی احمدی با اشاره به مهم‌ترین موانع سوادآموزی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تصریح کرد: عدم استقبال افراد بی‌سواد در سطح واحدهای تولیدی یکی از چالش‌های مهم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در آموزش افراد بی‌سواد است.

وی خاطرنشان کرد: باید کمیته‌ای برای ریشه‌کنی افراد بی‌سواد در سطح شهرک‌های صنعتی تشکیل شود تا از طریق سوادآموزی افراد حوزه ایمنی، وجدان کاری و کیفیت تولید ارتقاء پیدا کند.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم ادامه داد: یکی از راه‌های مؤثر و مفید در شناسایی افراد بی‌سواد در قالب میزهای خدمت دستگاه‌های دولتی است که می‌تواند در شناسایی و کاهش افراد بی‌سواد تأثیرگذار باشد.