سومین مرکز نگهداری از بیماران اوتیسم استان قم راه‌‌اندازی می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان قم از راه‌اندازی سومین مرکز نگهداری از بیماران اوتیسم در استان خبر داد. به گزارش پایگاه خبری قم نما،رضا سلیقه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با بیان اینکه سالیانه میان ۲۵۰ تا ۳۰۰ مورد از کودکان خیابانی در استان قم جمع‌آوری می‌شوند، اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده مواردی مانند […]

مدیرکل بهزیستی استان قم از راه‌اندازی سومین مرکز نگهداری از بیماران اوتیسم در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری قم نما،رضا سلیقه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با بیان اینکه سالیانه میان ۲۵۰ تا ۳۰۰ مورد از کودکان خیابانی در استان قم جمع‌آوری می‌شوند، اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده مواردی مانند کودک‌آزاری یا سوءاستفاده از کودکان برای تکدی‌گری به سامانه اورژانس ۱۲۳ اطلاع دهند، این سامانه به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی و رسیدگی به این مشکلات است.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه ۳۸ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست در شیرخوارگاه بهزیستی حضور دارند، افزود: آمار کودکان بد سرپرست در استان قم نسبت به سال گذشته رو به رشد بوده است، کودکان بی‌سرپرست را به خانواده‌هایی که متقاضی فرزندخواندگی هستند تحویل می‌دهیم اما تحویل دادن کودکان بدسرپرست به متقاضیان فرزندخواندگی سیر قانونی دشواری را طی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از کودکان حاضر در شیرخوارگاه بهزیستی استان قم دارای بیماری‌های خاص هستند، بیان کرد: ماهیانه بیش از یک‌میلیون تومان برای درمان هریک از بیماران خاص شیرخوارگاه بهزیستی هزینه می‌شود و از خیرین استان قم تشکر می‌کنم که کمک‌های مالی زیادی برای تأمین هزینه درمان این بیماران کردند.

سلیقه با بیان اینکه ۶۰ کودک معلول در مرکز رضوی بهزیستی قم نگهداری می‌شوند، خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار خانواده و بیش از ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت استان قم تحت حمایت اداره کل بهزیستی این استان هستند که این تعداد از مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم نیز بیشتر است اما با توجه به ظرفیت صندوق‌های صدقه بودجه اداره کل بهزیستی استان قم کمتر از کمیته امداد امام خمینی(ره) در این استان است.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه وضعیت اقتصادی آمار افرادی زیرخط فقر و تحت پوشش سازمان بهزیستی را افزایش داده است، ابراز کرد: ۲ هزار نفر در مراکز نگهداری بهزیستی استان قم حضور دارند، بودجه اداره کل بهزیستی بیش از ۵۰ میلیارد تومان در سال است که نیمی از این اعتبار در مراکز نگهداری بهزیستی هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دو مرکز نگهداری از بیماران اوتیسم توسط اداره کل بهزیستی استان قم تأسیس‌شده است، افزود: حدود ۸۰ خانواده بیماران اوتیسم خود را به این مراکز می‌فرستند و سومین مرکز نگهداری از بیماران اوتیسم نیز در حال راه‌‌اندازی است.

سلیقه در پاسخ به این سؤال که چه تدبیری برای جلوگیری از برخورد نامناسب برخی از مربیان در مهدکودک‌ها و مراکز نگهداری از بیماران اوتیسم اندیشیده شده است، اظهار داشت: تمام نقاط مراکز مهدکودک و نگهداری از بیماران اوتیسم زیر نظر سازمان بهزیستی با دوربین کنترل می‌شوند و در صورت وصول گزارشی مبنی بر برخورد نامناسب با کودکان و بیماران اوتیسم دوربین‌ها را کنترل کرده و با متخلفان برخورد سخت و قاطعی خواهیم داشت.

مدیرکل بهزیستی استان قم در پایان خاطرنشان کرد: ۰۲۵۳۷۷۸۹۷۸۳ شماره تلفن دفتر بازرسی اداره کل بهزیستی استان قم است و مردم در صورت مشاهده تخلف در مهدکودک‌ها و مراکز نگهداری زیر نظر بهزیستی می‌توانند با این شماره تماس بگیرند.