کاهش ۵۰درصدی میانگین بارش باران در قم

مدیرکل هواشناسی استان قم گفت: میانگین بارش باران در این استان از فروردین تا پایان آبان ماه امسال نسبت به دوره بلند مدت سال گذشته، ۵۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، مهران حیدری بنی روز دوشنبه در گفت و گویی بیان کرد: از طرفی مطابق محاسبات مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور میانگین بارش باران در این استان از فروردین تا پایان آبان ۱۴۰۲ حدود ۱۰۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است که این امر تا حدی امیدوارکننده است.

وی بیان کرد:‌ مطابق گزارش های مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، میانگین بارش سال زراعی جاری ۱۴۰۲-۱۴۰۱ تا پایان آبان ماه در استان قم ۱۱ میلیمتر بود.

وی افزود: این آمار نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلند مدت که ۲۰.۴ میلیمتر بوده، ۴۶ درصد کمتر و نسبت به سال زراعی قبل که ۵.۴ میلیمتر بوده، حدود ۱۰۴ درصد افزایش داشته است.

وی افزود:‌ همچنین جمع بارش باران در ۲ ماه گذشته سال زراعی جاری در ایستگاه شکوهیه قم ۵.۶ میلیمتر بوده است.

به گفته حیدری بنی این آمار نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت که ۲۰.۵ میلیمتر بوده، حدود ۷۳ درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲.۵ میلیمتر بوده، حدود ۱۲۴ درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد: شاخص های خشکسالی ( از جمله SPEI ۱۲ ماهه) استان قم نشان می دهد که در شرایط حاض رتقریباً تمامی مناطق استان با خشکسالی شدید تا بسیار شدید مواجه است.

مدیرکل هواشناسی استان قم اضافه کرد: این شرایط باید مورد دقت و توجه مسوولان و کشاورزان استان قرار گیرد./