اجرای طرح‌های مصرف بهینه کود و سم در مزارع قم برای حفظ سلامت خاک

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت:‌ برای حفاظت از خاک طرح‌های مصرف بهینه کود و سم در مزارع و باغات استان را در راستای حفظ سلامت خاک و محصول به اجرا درآوردیم.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، محمد رضا حاجی رضا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران به مناسبت روز جهانی خاک بیان داشت: خاک بستر تولید محصولات غذایی مورد نیاز مردم است و ما در خصوص حفاظت از این عنصر مهم در قم دغدغه و ملاحظه‌ ویژه‌ای داریم.

وی افزود:‌ همچنین در این رابطه،‌ آموزش بهره‌برداران بخش کشاورزی استان را به جد در دستور کار داریم و تلاش می‌کنیم راهکارهای حفاظت بهتر از خاک را برای آنان تبیین کنیم، برای نمونه یکی از راهکارهای حفاظت از خاک در مزارع و باغات استفاده کمتر از ماشین آلات است که ما این موضوع را در قالب کشاورزی حفاظتی دنبال کنیم، چرا که ورود بیش‌از اندازه ماشین آلات سنگین به زمین‌های کشاورزی موجب آسیب دیدن خاک می‌شود.

وی بیان داشت: موضوع دیگر در این خصوص لزوم حفظ زمین‌های کشاورزی استان و جلوگیری از تغییر کاربری و تبدیل شدن آن‌ها به ویلا است، چرا که این کار علاوه بر آسیب رساندن به خاک، موجب کم شدن توان تولید محصولات کشاورزی و تهدیدی جدی برای امنیت غذایی می باشد.

حاجی رضا گفت: خاک در کنار آب مهمترین عامل برای پایداری تولید محصولات کشاورزی و تامین امنیت غذایی مردم به‌شمار می‌آید و حفاظت از آن مساله‌ای بسیار مهم و ضروری است.

وی افزود: کاهش منابع آبی طی سال‌های اخیر و استفاده از آب‌ با درصد شوری بالا در برخی از نقاط استان، خاک آن مناطق را مورد تاثیر قرار داد و ما برای مدیریت این روند برنامه‌های مختلفی را با نگاه علمی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌ بنیان اجرا می‌کنیم.

وی با اشاره به این که حفظ سطح تولید محصولات کشاورزی با مدیریت منابع آب و استفاده صحیح از خاک امکان پذیر است، ادامه داد: در همین راستا علاوه بر اجرای طرح‌های متعدد همچون استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری در موضوع کاهش مصرف آب،‌ برای حفاظت از خاک نیز طرح‌های مصرف بهینه کود و سم در مزارع و باغات استان را در راستای حفظ سلامت خاک و محصول به اجرا درآوردیم.

طرح‌های مصرف بهینه کود و سم در مزارع قم برای حفظ سلامت خاک اجرا شد

با تخریب خاک به اسم بهره‌برداری مقابله می‌کنیم

مدیرکل حفاظت از محیط زیست قم نیز همچنین در این نشست گفت: از سال ۱۳۹۶ قانون حفاظت از خاک در کشور تصویب و در این قانون همه بایدها و نبایدها و مسیر حرکت در راستای حفاظت از خاک به خوبی مشخص شده‌است.

محمد حسین بازگیر تاکید کرد: برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک قرن‌ها زمان نیاز است و این درحالی می‌باشد که عده‌ای این عنصر ارزشمند را با رها کردن فاضلاب، پسماند و استفاده نامناسب از طبیعت به اسم بهره‌برداری از بین می‌برند.

وی با اشاره به این که بهره‌برداری تعریف دارد و باید ضوابط محیط زیستی در آن رعایت شود، افزود: در همین رابطه اگر با نام بهره‌برداری بدون رعایت شرایط و ضوابط لازم دریاچه نمک آسیب ببیند این مشکل به دشت مسیله که از کانون‌های گرد و خاک استان است کشیده خواهد شد.

وی بیان داشت: ما حامی تولید هستیم اما به عنوان حافظان منابع طبیعی استان نمی‌توانیم اجازه دهیم با رعایت نشدن دستورالعمل‌ها و ضوابط از جمله مدیریت نشدن پسماندها و ضایعات تولید، عرصه‌های طبیعی استان و در ادامه سلامت شهروندان دچار آسیب شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: اطلس آلودگی خاک استان نیز با همکاری مراکز علمی و با انجام نمونه برداری‌های لازم در حال آماده سازی است که تکمیل آن به طور حتم نقش مهمی در موفقیت طرح‌های مورد نظر در زمینه حفاظت از خاک خواهد داشت.

طرح‌های مصرف بهینه کود و سم در مزارع قم برای حفظ سلامت خاک اجرا شد

اجرای عملیات آبخیزداری در ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی قم

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قم نیز در این نشست بیان داشت: به طور حتم خاک بستر حیات است و همه فعالیت‌های بشر بر روی این عنصر طبیعی انجام می‌شود،‌ بنابراین حفاظت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

محمد شعاعی گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قم برای جلوگیری از فرسایش خاک و حفاظت از آن اقدام‌های گسترده‌ای را انجام داده است که از جمله آن اجرای عملیات آبخیزداری در سطح ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان با ایجاد ۲ هزار و ۶۰۰ سازه است.

وی افزود: همچنین این اداره‌کل با تقویت پوشش گیاهی و برنامه‌ریزی برای کاشت هشت میلیون اصله نهال طی چهار سال به دنبال حفاظت از خاک استان در برابر تهدیدهای محیطی است.

وی ادامه داد: استان قم حدود ۲۰۰ هزار هکتار عرصه بیابانی دارد که به عنوان کانون‌های فرسایش خاک مورد توجه قرار دارند و ما برای حفاظت از خاک در این مناطق، موضوع تقویت پوشش گیاهی با کاشت گیاهان مقاوم در برابر بی‌آبی و گرما را دنبال می‌کنیم./