دولتمردان در سلسه نشست هایی با نام «روایت پیشرفت» دستاوردهای ۲ ساله دولت سیزدهم را تبیین و روایت می کنند/ روایت دستاوردها و موفقیت هایی که زیر سایه تحریم و فشار اقتصادی شکل گرفت

قم نما- با گذشت دو سال از فعالیت دولت مردمی برخی وزرا در سلسه نشست هایی با نام روایت پیشرفت در باغ موزه دفاع مقدس دستاوردهای وزارتخانه های خود را در این دوسال روایت کردند.

به گزارش پایگاه خبری قم نما-هیفاء پردل- این روزها شهر قم که از آن به خواستگاه انقلاب اسلامی نام برده می شود میزبان یک رویداد مهم است در باغ موزه دفاع مقدس این شهر نمایشگاهی با نام «روایت پیشرفت » با هدف بررسی و بیان دستاوردهای دولت سیزدهم افتتاح و در حاشیه آن سلسه نشست های تخصصی با حضوربه وزراء و معاونان ۱۰ وزارتخانه برای طلاب و روحانیون در حال برگزاری است.
با توجه به تبلیغاتی که از سوی رسانه های معاند و حتی برخی رسانه های پیاده نظام آن ها در داخل از کشور صورت می گیرد و از سویی تاکید مقام معظم رهبری به تبیین و روایت فعالیت دولت مردمی این نشست ها در باغ موزه استان قم هر شب در حال برگزاری است.
شب نخست آن وزیر کشور و دومین شب این نشست تخصصی را وزیر بهداشت برای بیان عملکرد وزارت بهداشت و درمان و آموز ش پزشکی بود تا مخاطبان این نشست دستاوردها را برای مردم تبیین کنند.
در این باغ موزه نمایشگاهی هم برگزار است که در آن دستاوردها و فعالیت های ۲ ساله دولت در زمینه نفت؛ آب و برق و گاز و هم چنین دستاوردهای اقتصادی و فرهنگی؛ بهداشت و درمان و امور زنان و دستاوردهای علمی به نمایش گذاشته شده است.
موفق و دستاوردهای دولت سیزدهم زیر چتر تحریم و فشارهای اقتصادی
در سومین شب از سلسه نشست های تخصصی روایت پیشرفت سخنگوی دولت در سالن ایثار باغ موزه دفاع مقدس گزارشی از دستاورد دولت ارائه دارد وی در باره گفت: در ابتدای دهه ۹۰ پس از تحریم‌های سنگین، دولت دوازدهم بجای پیمودن مسیر تکیه بر داخل و ظرفیت نخبگانی، مسیر توافق و تکیه بر غرب را پیمود که نتیجه‌ای جز شکست نداشت و ما با تورم ۶۰ درصدی روبرو شدیم تورمی که تنها آن را در ۷۰ سال گذشته یعنی در زمان جنگ دوم جهانی تجربه کرده بودیم.
علی بهادری جهرمی افزود: سخنگوی دولت با اشاره به اینکه سرپرست وقت بانک مرکزی در نخستین جلسه هیأت دولت اعلام کرد که با خلق پول‌های انجام شده به زودی تورم به بالای ۱۰۰ درصد می‌رسد اگر دولت سیزدهم همان مسیر را طی می‌کرد، قطعا به تورم بالای ۱۰۰ درصد می‌رسیدیم چراکه دولت‌ قبلی می‌دانست چه مسیری را طی کرده است ما از تجربه های گذشته درس گرفتیم.
به گفته این مسئول؛ کنار تمام این مشکلات، بحران کرونا نیز وجود داشت دولت تلاش کرد وابستگی به نفت را کاهش دهد کشوری که درگیر این بحران بود در اواخر سال ۱۴۰۰ در ۱۸ مورد در عرصه حفظ سلامت در مجامع بین المللی تقدیر شد.
بهادری جهرمی بیان کرد: اینکه در مردادماه سال ۱۴۰۰ وزیر نیرو رسما اعلام کرد که در چند منطقه کشور آب نداریم و بودجه آب رسانی نیز وجود ندارد، دو مورد سند مکتوب از چالش‌های دولت سیزدهم در ابتدای فعالیت وجود دارد و این چالش‌ها در سایر عرصه‌ها نیز دامن‌گیر دولت بوده است.
سخنگوی دولت در ادامه افزود: برای شروع دو راهبرد داشتیم که شامل مدیریت بحران کوتاه مدت و اقدامات راهبردی بلند مدت بوده است
.تامین بودجه ای که ۵۲ درصد آن مالیاتی و وابستگی ها به نفت را کاهش داد
سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود گریزی به وضعیت فرهنگی دولت گذشته داشت و گفت: سند ۲۰۳۰ در دست اجرا بود، و با چراغ سبزدولت قراردادی منعقد کرده بود که زنان باید در خیابان‌، مطالبات خود را فریاد بزنند.
بهادری جهرمی افزود: اینکه در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم ۲٫۵ میلیون مؤدی مالیاتی داشته‌ایم و امروز این تعداد به ۹ میلیون رسیده است، مطرح کرد: نتیجه این اتفاق این بوده است که سالانه درآمدهای مالیاتی کشور افزایش و وابستگی به نفت کاهش داشته است.
وی عنوان کرد: با توجه به این که ۷ درصد کاهش دریافت مالیات برای تولیدکنندگان را داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: بجای افزایش قیمت مالیات به دنبال کشف فرارهای مالیاتی بودیم ما بودجه کشور را به نفت وابسته نکردیم اگر خرید نفت تحریم شد بودجه کشور با مشکلات و چالش هایی روبرو نشود. با افزایش این درآمدها خلق پول متوقف و تمام هزینه‌های جاری دولت تامین شد..
به گفته وی؛ دولیت سیزدهم توانست در این راستا حقوق سربازها از میانگین ۴۲۰ هزار تومان به بیش از ۴ میلیون تومان رسیده است همچنین حداقل حقوق نیز به بیش از ۷ میلیون تومان رسیده است، اظهار داشت: در عرصه کمک معیشتی بهزیستی و کمیته امداد نیز افزایش داشته‌ایم.
کاهش نرخ تورم و نرخ بیکاری دستاورد دیگر دولت
سخنگوی دولت گفت: با اینکه امروز تورم به ۳۹٫۵ درصد رسیده است، مطرح کرد: اگرچه تورم ۳۹٫۵ درصدی بالا است ولی نباید فراموش

کنیم که دولت طی دو سال، تورم ۶۰ درصدی با پیش بینی ۱۰۰ درصدی را به این مقدار رسانده است.
وی عنوان کرد: کارنامه برجام رشد ۰٫۴ درصدی را داشته است ولی در دوسال گذشته به رشد ۴٫۲ درصدی رسیده‌ایم و وعده دولت برای اشتغازلیی نیز محقق و توانستیم نرخ بیکاری را از دو رقمی به ۲/۷ درصد برسانیم این عدد ظی ۲۰ سال گذشته برای کشور سابقه نداشته است.
افزایش معاملات و تجارت خارجی در سایه تحریم ..
سخنگوی دولت با عملکرد دولت سیزدهم در حوزه تجارت خارجی گفت: درحالی که دشمن می خواستند با تحریم ارتباط کشور با دنیا را قطع کنند، وحجم معاملات خارجی ۸۰ میلیارد دلار بود امروز به ۱۱۲ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است..
بهادری جهرمی با اشاره به اینکه تمام این تبادلات برای کالاهای غیر نفتی است، عنوان کرد: در سال ۱۴۰۱ رکورد حجم تجارت خارجی توسط دولت سیزدهم شکسته شد.
به گفته وی؛ این دستاورد در شرایطی بوده است که در سال ۱۴۰۱ درگیر اغتشاشات بودیم و دشمن درنظر داشت مقابل این پیشرفت‌ها ایستادگی کند در دولت قبل قطعی گسترده شبکه گاز را داشتیم در طول دولت سیزدهم دو میلیون افزایش مشترک گاز داشته‌ایم و تمام نیروگاه‌های غیرمتصل را به شبکه گاز وصل کرده‌ایم..
*آینده قدرت در آسیا خواهد بود
سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز آینده‌ای می‌بینیم که قدرت در آسیا خواهد بود، امروز ایران در منظقه به قدرت و جایگاه بالایی رسیده گفت: در منظقه به جایگاه بالایی رسیدیم و قدرت بزرگ دنیا شدیم دولت به ریل انقلاب و انقلاب اسلامی بازگشته وبا این دید که کشورها با تعامل اقتصادی با هم پیوست خواهند داشت به کشورهای همسایه نزدیک و امروز به اهداف و تعاملات جاده مهم ابریشم گام برداشتیم.
بهادری جهرمی به وضعیت تولید خودرو اشاره و بیان کرد: طی دو سال گذشته افزایش تولید خودرو را داشته‌ایم، تصریح کرد: این افزایش تولید در شرایطی رقم خورده است که برخی خودرهایی که از میانگین استاندارد کم‌تر بودند از خط تولید خارج شدند..
وی با هم چنین در ارتباط با لایحه عفاف و حجاب افزود: در عرصه عفاف و حجاب نیز دولت خود را مجری قانون می‌داند،همچنین در عرصه سلبی نیز باید دستگاه قضایی وارد عرصه شود.
بهادری جهرمی عنوان کرد: عرصه عفاف و حجاب دشمن با برنامه‌ریزی عمل کرده است، مطرح کرد: مقام معظم رهبری فرموده‌اند ما نیز باید با برنامه‌ریزی در این عرصه عمل کنیم.
گفتنی است؛ نمایشگاه «روایت پیشرفت» در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم واقع در انتهای ۴۵ متری شهید صدوقی (ره)، نبش میدان شیخ مفید، با هدف بررسی و بیان دستاوردهای دوساله برخی نهادهای دولتی پذیرای طلاب و فضلای حوزه و مسئولان است..