وزیر بهداشت در دومین شب نشست تخصصی روایت پیشرفت تاکید کرد؛

حوزه سلامت مهم ترین موضوعات کشور / ایران جزو کشورهای موفق در ساخت واکسن و مدیریت کرونا

قم نما-وزیر بهداشت گفت: بنا به تعبیر مقام معظم رهبری مسئله سلامت جزو مسائل درجه یک کشور است؛ سلامت بلاشک یکی از مهم‌ترین موضوعات کشور محسوب می‌شود و ما بعد از بحران کرونا آن را چزو الویت های خود قرار دادیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری قم نما_ بهرام عین اللهی در دومین نشست تخصصی روایت پیشرفت که با هدف روایت دستاوردهای ۲ سال فعالیت دولت سیزدهم در باغ موزه دفاع مقدس و با حضور استاندار و مدیران اجرایی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و طلبه های خواهر و روحانیون برگزار شد افزود: این روزها جهان شاهد وقایعی است که در دنیا زبانزد شده است؛ افرادی که خود را مدعی حقوق بشر و قدرت در جهان می‌دانستند نقاب را از صورت کنار زده و شخصیت‌ واقعی‌شان را نشان دادند.
به گفته وی؛ جنایتی که اسرائیل و آمریکا در غزه رقم زده در طول تاریخ نمونه مشابه‌ای نداشته است، همه هم شاهد هستیم حقوق بشر و سازمان‌های مختلف برابر این نسل‌کشی‌ها سکوت کرده‌اند.
حمایت از بیماران صعب العلاج

وزیر بهداشت در ادامه گزارش عملکرد وزارتخانه خود بیان کرد: یکی از رویکردهای ما در دولت سیزدهم، حمایت از بیماران صعب العلاج است که در این راستا صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج افتتاح شده و در سال جاری ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار به این صندوق اختصاص داده شد.
وی عنوان کرد: در دولت سیزدهم محور ما از درمان محوری به سمت پیشگیری سوق داده شده است؛ به لطف خدا و تلاش مجموعه دولت این اتفاق را در شبکه سلامت کشور رقم زدیم.
به گفته این مسئول؛ اتفاق مهم دیگری که دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان رقم زده است، جذب ۴ هزار و ۳۰۰ بهورز و ۶ هزار و ۵۰۰ نیروی بهداشتی با هدف ارتقای سلامت جامعه است.

ایران جزو کشورهای موفق در ساخت واکسن و مدیریت کرونا.

وزیر بهداشت با اشاره به درگیری کشور با بحران کرونا گفت: تشکیل کمیته علمی کرونا با هدف بازنگری در شیوه کنترل و پیشگیری با حضور ۶۰ استاد بزرگ در حوزه مربوطه، واردات انبوه واکسن با همکاری مشترک همه ارکان نظام با هدف ارتقای سطح ایمنی جامعه از اولین برنامه‌های وزارت بهداشت و درمان کشور در روزهای ابتدایی دولت بود..

عین اللهی در ادامه با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور افزود: ابتدای دولت براساس آمار روزانه ۷۰ هزار واکسن به افراد سالخورده تزریق می‌شد؛ این مسئله باعث شده بود فرآیند واکسیناسیون سرعت کمی داشته باشد.

وی بیان کرد: روزانه بیش از ۷۰۰ بیمار فوتی داشتیم و در هفته ۵ هزار نفر فوت می کردند کشور با محدودیت هایی روبرو شد با شروع دولت روازنه ۷۰ هزار واکسن تزریق می شد با پیگیری شخص آیت‌الله رئیسی و مکاتبات با کشور چین موفق شدیم ۱۶۰ میلیون دوز واکسن را وارد کشور کنیم، به حدی سرعت واکسیناسیون بالا رفت که آمار روزانه ما به حداقل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دز رسید.

وی افزود: علاوه بر واردات واکسن بحث حمایت از تولید واکسن‌های داخلی هم در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت؛ امروز ۶ مرکز تولید واکسن در کشور داریم و برای هرگونه ویروسی ما آماده ساخت واکسن هستیم..

عین‌اللهی در ادامه بیان کرد: راهبرد دوم دولت در حوزه سلامت بیمه درمانی بود؛ براین اساس همگانی‌سازی بیمه پایه سلامت را پس از ۴۴ سال در کشور رقم زدیم در دولت سیزدهم دستاورد دیگری که باید نام برد۱۲ میلیون در ۵ دهک ابتدایی جامعه وشهرهای زیر۲۰ هزاربه صورت رایگان بیمه شده‌اند، .

وزیر بهداشت با اشاره به آمار پروژه‌های بهداشتی افتتاح شده در دولت، عنوان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز حدود دو هزار پروژه بهداشتی به بهره‌برداری رسیده است و هدف‌گذاری‌ کرده‌ایم تا پایان دولت سیزدهم این پروژه‌ها را به ۴ هزار و ۴۰۰ واحد برسانیم.