ساخت مجتمع آبرسانی شهر قاهان وارد مدار اجرا شد

فرماندار شهرستان جعفرآباد با اشاره به اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی برای احداث مجتمع آبرسانی قاهان، گفت: با احداث این مجتمع مشکل کمبود و افت فشار شهر قاهان و روستاهای پیرامونی آن برطرف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، ذبیح اله عبداللهی روز یکشنبه در گفت‌وگویی افزود: عملیات عمرانی مجتمع آبرسانی قاهان بعد از چندین سال وقفه در دولت سیزدهم و با پیگیری‌های مسئولان محلی و تاکید استاندار وارد مدار اجرا شده‌است.

وی اضافه کرد: با بهره‌برداری از این مجتمع آبرسانی طی سه سال آینده، بخش مهمی از کمبود آب شهرقاهان و روستاهای پیرامونی بخصوص در فصل گرم سال مدیریت خواهد شد.

عبداللهی خاطرنشان کرد: در روستاهای قاهان در طول سال با مشکل کم‌آبی و افت فشار روبه‌رو هستیم که احداث مجتمع آبرسانی درکنار رایزنی برای رهاسازی حقابه‌های قانونی رودخانه قره چای می‌تواند بخشی از مشکلات را کاهش دهد.

فرماندار جعفرآباد دربخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: با حفر هشت حلقه چاه عمیق در شهر جعفریه مشکل چندانی از نظر تامین آب شرب در این شهر و روستاهای بخش مرکزی وجود ندارد.

وی بیان داشت: برای توزیع آب در سطح روستاهای پایین‌دست جعفرآباد نیز خط انتقال به طول ۱۴ کیلومتر در حال احداث است تا افت فشار آب در فصل تابستان مدیریت شود.

وی عنوان کرد: برای مدیریت آب در شهرستان جعفرآباد، مردم از آب شرب فقط برای مصارف آشامیدنی و بهداشت استفاده کنند و برای تامین آب فضای سبز و دامداری‌ها از منابع آب محلی، قنات و چشمه‌ها استفاده نمایند.

فرماندار جعفرآباد همچنین بیان داشت: قره چای مهم‌ترین رودخانه‌ای بود که حقابه ۵۰ میلیون مترمکعبی شهرستان جعفرآباد را در ادوار مختلف تاریخی تامین می‌کرد که بعد از احداث سد الغدیر حدود ۲۰ سال است که حقابه‌ای تخصیص داده نشده که این مساله سبب بروز تنش‌های آبی در این بخش از استان قم شده‌است.

وی با بیان اینکه جعفرآباد قطب دامداری و کشاورزی استان قم است، ادامه داد: با قطع‌شدن حقابه‌های رودخانه قره چای، چند سالی است که طرح‌های دیگری مانند حفر چاه و همچنین انتقال آب از سرشاخه‌های رود دز در دستور کار قرار گرفته‌است.

وی گفت: برای تخصیص و رهاسازی حقابه‌های جعفرآباد از سد الغدیر توافقات خوبی با مسوولان استان مرکزی انجام‌گرفته و امید می‌رود به‌زودی بخشی از این حقابه‌ها رهاسازی شود./