معماری اسلامی باید در شهرهای کشور حاکم شود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت توجه به معماری اسلامی گفت:‌ نباید معماری غیر اسلامی در شهرهای کشور حاکم شود.

به گزارش پایگاه خبری قم نما به نقل از روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ،‌آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری روز شنبه دیدار جمعی از روحانیون عضو شوراهای اسلامی شهرهای سراسر کشور افزود:‌ نباید شورای شهر و شهرداری‌ها اجازه دهند که در شهرها به خصوص شهر مقدس قم که عش آل محمد است، معماری غیر اسلامی حاکم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیروزی انقلاب اسلامی را سبب سنگین‌تر شدن مسئولیت روحانیت در قبال جامعه ارزیابی کرد و گفت:‌ با پیروزی انقلاب اسلامی، مسئولیتی که در گذشته و قبل از انقلاب بر دوش روحانیت سنگینی می‌کرد، مضاعف و چند برابر شد.

وی افزود: در ابتدای شروع نهضت امام خمینی(ره)‌ اگرچه قاطبه روحانیت در میدان مبارزه‌ای که امام مطالبه می‌کرد، نبودند و در ابتدا تنها جمع محدودی در کنار ایشان قرار داشتند؛ اما روحانیت پیوسته این افتخار را داشته که دور از طاغوت‌های زمان در حرکت بوده‌است.

امام جمعه قم ادامه داد: حتی روحانیونی که به اصطلاح مبارز نبودند،پایبندی دینی و اعتقادی به آنان اجازه نمی‌داد که به دستگاه طاغوت نزدیک شوند؛ بلکه درچارچوب‌های دینداری سنتی در کنار مردم بودند.

وی با اشاره به از خودگذشتگی روحانیت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: روحانیتی که برای پیروزی انقلاب اسلامی، درس، بحث و همه چیز را تعطیل کرد و نقش روشنگری افکار عمومی را تا زمان پیروزی انقلاب و شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی برعهده داشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مسئولیت‌های مختلف نظام را برعهده گرفت.

یکی از مشکلات ما در ابتدای انقلاب این بود که کادر سازی نکرده بودیم

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری علت حضور روحانیت در پست‌های کلیدی و مهم پس از پیروزی انقلاب اسلامی را نبود کادر مناسب عنوان کرد و ابراز داشت: یکی از مشکلات ما در ابتدای انقلاب این بود که کادرسازی نکرده‌بودیم؛ زیرا اگر چه امام ۱۴ سال در تبعید بودند، اما به خاطر خفقانی که حاکم بود، اساسا فرصت تربیت کادر مناسب ایجاد نشده‌بود.

وی ادامه داد: بنابراین نسل دوم از علماء و روحانیون که قرار بود پس ازنسل اول سکان مرجعیت را به دست بگیرند،کرسی گرم درس خود را رها کردند و همه را در طبق اخلاص گذاشته و در دستگاه‌های مختلف مشغول شدند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: حتی خود امام راحل هم قصد نداشت که در جایگاه و منصب رسمی رهبری انقلاب بنشیند، حتی در آن اوایل پیروزی انقلاب، از تهران به قم آمدند؛ ولی وقتی دیدند که دشمنان اینگونه به طمع این انقلاب و کشور نشسته‌اند، مجددا به تهران بازگشتند و امور کشور را در دست گرفتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از ایده تشکیل جمعی شامل روحانیون عضو شورای شهر سراسر کشور، گفت: شورای شهر از جاهای حساس و کلیدی است و وجود یک روحانی در شورای شهر، تضمین کننده سلامت آن شوراست. به سهم خودم از این ابتکار بسیار خوب تقدیر می‌کنم.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: شما روحانیون عزیز با این هم‌افزایی که دارید، باید منهای خدماتی که انجام می‌دهید، نسبت به منشأهای احتمالی فساد در شوراهای شهر و روستا یک آسیب شناسی و پژوهش دقیق انجام دهید تا جلوی آلودگی آب را از سرچشمه آن بگیرید.

هر مسئولیتی که دارید، دغدغه‌مند عمل کنید

وی خطاب به روحانیون حاضر در عرصه‌های مختلف کشور ابراز داشت: هر جا که هستید و هر مسئولیتی که دارید، دغدغه‌مند عمل کنید و با فساد مبارزه نمایید./