ذخیره سازی بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن انواع کودهای کشاورزی یارانه‌ای در قم

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم گفت: در حال حاضر بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تُن انواع کودهای کشاورزی یارانه‌ای ازته، فسفاته و پتاسه در انبارهای تحت پوشش این شرکت در استان ذخیره سازی استراتژیک شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، حسین زند روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی بیان داشت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۸۰ درصد معادل ۱۴ هزار تُن از برنامه ابلاغی کودهای یارانه‌ای استان شامل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه تامین و تدارک شده‌، همچنین از این مقدار در سالجاری تاکنون بیش از ۱۱ هزار تُن برای مصرف بخش کشاورزی مطابق الگوی کشت استان توزیع شده‌است.

وی گفت: حساسیت‌های موجود در مباحث تغذیه گیاهی و امنیت غذایی باعث شد در زمینه تولید محصولات کشاورزی در سالجاری، شاهد رشد چشمگیری باشیم که باتوجه به میزان بارش و وضعیت منابع آبی کشور، بدون مدیریت صورت گرفته در زمینه تامین و توزیع کودهای کشاورزی یارانه‌ای علی رغم تمامی مشکلات و موانع، در عمل ممکن نبود.

وی ادامه داد: به همین منظور و در راستای بهبود تغذیه گیاهی، مصرف بهینه و متعادل انواع کودها در دستور کار استان قرار گرفت و خوشبختانه استان قم در سال ۱۴۰۱ در این زمینه رتبه اول کشور را کسب نمود و با وجود کاهش بارش باران در سراسر کشور، تغذیه خاک و گیاه به بهترین وجه به انجام رسیده و درحال حاضر شاهد هستیم که مقدار برداشت گندم در استان قم نسبت به قبل ۳۰ درصد رشد داشته است.

زند افزود: حمایت از تولید داخلی کودهای کشاورزی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان مدت‌هاست که در دستور کار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قرار دارد. شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به‌عنوان مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، طی سه سال گذشته با پشتیبانی اجرایی از تولید دانش بنیان کودهای کشاورزی در ایران، گام های موثری در مسیر تامین بهینه کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی از منابع داخلی و افزایش و ایجاد ظرفیت های تازه در این زمینه برداشته است.

وی بیان داشت: در همین راستا بیش از ۳۰ پروژه خودکفایی کشاورزی در کشور با ظرفیت حدود ۳.۸ میلیون تن برای انواع کودهای کشاورزی در دستور کار قرار گرفته که تاکنون تعداد ۲۰ طرح آن به تولید و بهره برداری رسیده‌است و نکته قابل توجه اینکه درحدود ۲ میلیون تن از پروژهای خودکفایی به کودهای فسفاته و پتاسه اختصاص دارد.

وی تاکید کرد: سهم قم نیز در این زمینه تولید بیش از ۳۰ هزار تُن کودهای فسفاته و پتاسه می‌باشد که با انعقاد قرار داد با ۲ واحد تولیدکننده کودهای کشاورزی در استان عملی شده‌است./