حفاظت از منطقه پلنگ‌دره قم هوشمند شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست قم گفت: طرح هوشمندسازی از طریق تکنولوژی‌های بروز و برخط جهت حفاظت از منطقه پلنگ‌دره این استان به‌عنوان نخستین پایلوت کشوری آغاز شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، محمدحسین بازگیر روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی بیان داشت: طرح هوشمندسازی این منطقه به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های طبیعی در اولویت مباحث زیست‌محیطی قرار دارد.

وی ادامه داد: در قالب این طرح، با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی مباحث مختلف مانند آتش‌سوزی، تخریب محیط‌زیست، ورود و اقدام غیرقانونی، شکار و صید، سرشماری جانوران موجود و سایر تغییرات اقلیمی به‌صورت لحظه‌ای و مستمر توسط سیستم مدرن بکار رفته اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی اضافه کرد: در همین خصوص چهار آنتن و برج بلند مجهز به دوربین‌های باکیفیت و دقت بالا برای پایش مستمر منطقه وارد مدار شده‌است.

بازگیر یادآور شد: این دوربین‌ها علاوه بر تشخیص پلاک خودرو، قابلیت تشخیص بین گله حیات‌وحش با دام و سایر نیازهای زیست‌محیطی را دار می‌باشد.

وی با بیان اینکه در طرح هوشمندسازی منطقه حفاظت شده پلنگ‌دره، می‌توانیم امکان وجود پلنگ و دیگر گونه‌های مشاهده نشده را به‌صورت اختصاصی تعریف و پیگیری کنیم، گفت: یکی از مزیت‌های این طرح جلوگیری و کاهش خطرات و آسیب‌های پیرامون محیط‌بانان است.

وی در ادامه با اشاره به‌ضرورت استانداردسازی خروجی واحدهای تولید فولاد و سرب، تصریح کرد:در برخی از این واحدها به‌خاطر قانون‌گریزی و بی‌مسوولیتی شاهد آلودگی محیط‌ زیست در بخش‌های مختلف مانند منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان و شهرک صنعتی محمودآباد هستیم.

بازگیر ادامه داد: محیط‌زیست با این قبیل صنایع برخورد می‌کند، داخل‌شدن در لیست صنایع آلاینده و صدور جرایم سنگین بخشی از این برخوردهاست.

وی ادامه داد: روند پایش خروجی واحدهای صنعتی به‌صورت مستمر رصد می‌شود و درصورتی‌که واحدهای آلاینده به اخطارهای صادر توجه نکنند در نهایت به محاکم قضایی معرفی می‌شوند./