پیشرفت ۸۰ درصدی مرمت «سرای ملاحسین» قم

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم گفت: طرح مرمت بنای تاریخی «سرای ملاحسین» با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست‌جمهوری ۸۰ درصد پیشرفت دارد.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، علیرضا ارجمندی ظهر دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سرای ملاحسین در مجاورت راسته بازار و میدان کهنه و در ارتباط با عناصر شاخص تاریخی و مذهبی از جمله مسجد جامع، مسجد و منار میدان کهنه، مدرسه جهانگیر خان، مدرسه غیاثیه و امامزاده حمزه (ع) قرار دارد که بخشی از یک محور فرهنگی تاریخی بسیار با اهمیت در هسته اصلی شهر قم محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سرای ملاحسین تحت تأثیر تحولات گوناگون در دوره‌های اخیر، رونق سابق را نداشته است و همین امر باعث بروز آسیب در بخش کالبدی و کارکردی اثر مذکور شده که در این راستا و بر اساس مطالعات صورت گرفته، طرح مرمت و ساماندهی سرای ملاحسین با همکاری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران تهیه شد.

ارجمندی افزود: با استناد به اسناد تاریخی و پژوهش‌های حاضر، طرح مرمت این بنای با ارزش تاریخی، با اعتباری بیش از ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به قم و با نظارت دانشگاه علم و صنعت ایران در حال انجام است.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های اجرایی گسترده صورت گرفته در این طرح؛ شامل آواربرداری، بازگرداندن کف حیاط به تراز اصلی، مرمت پوشش‌ها و فضاهای تخریب شده، مرمت نماها، اجرای کانال تأسیسات، مرمت حیاط و بام، اجرای اَندود و ساخت بازشوهای چوبی است که با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در حال اتمام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم در بخش دیگر سخنان خود گفت: ساماندهی میدان کهنه در ادامه طرح مرمت سرای ملاحسین، بازار کهنه و بهسازی محور فرهنگی تاریخی مسجد جامع که قدمت ۲ گلدسته این مسجد به دوره ساسانی می‌رسد؛ در احیای این مجموعه بی‌نظیر و ارائه خدمات گردشگری بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

ارجمندی گفت: پس از گذشت نیم قرن، به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم، طاق‌ها و پوشش‌های بازار کهنه که عمر این بازار بیش از ۶۰۰ سال است و قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه باز می‌گردد در شهر قم مرمت و احیا شد.

وی افزود: مرمت بازار کهنه با توجه به وسعت آن و کثرت معارضین حقوقی در نوع خود بی‌نظیر بود که با همراهی دستگاه‌های مختلف استان قم همچون استانداری، شهرداری، شرکت برق، شرکت گاز و دادستانی به ویژه معاونت حقوق عامه دادستانی صورت گرفت که چه بسا بدون این همراهی‌ها، انجام این طرح ناقص و ناتمام می‌ماند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم با توجه به اجرای مرمت این طرح، آن را بزرگ‌ترین دستاورد دولت در حوزه مرمت آثار تاریخی در شهر کریمه اهل بیت (ع) برشمرد و از آن با عنوان «انقلاب مرمت» یاد کرد./