فناوری هسته ای موضوع علمی و فنی است

معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه فعالیت‌های هسته ای ایران صلح‌آمیز و برای استفاده در زندگی مردم است، گفت: فناوری هسته ای موضوع علمی و فنی است، اما دشمنان این مساله را در ایران سیاسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری قم نما به نقل از مرکز خبر حوزه، سیدپژمان شیرمردی در جمع طلاب جامعه الزهرا(س) قم، افزود: در طی ۲۰ سال گذشته موضوع هسته ای ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین جبهه‌های مهم حق علیه باطل و یکی از جبهه‌های مقاومت در مقابل زورگویی مستکبران و نظام سلطه است.

وی یادآور شد: پرونده هسته ای ایران از سال ۱۳۸۳ به آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل شد و کشورهای غربی در پی محدود کردن فعالیت‌های انرژی هسته ای ایران برآمدند و از آن زمان، فعالیت‌های هسته ای ایران به عنوان یکی از مسائل مهم سیاست خارجی ایران مطرح شد.

شیرمردی تصریح کرد: اشتباه راهبردی کشورهای غربی این بود که تصور می‌کردند با متوقف کردن مساله هسته ای ایران مانع پیشرفت سخت افزاری ما در حوزه اتمی می‌شوند.

ایران به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای برای حل مشکلات جامعه است

شیرمردی تصریح کرد: انرژی هسته ای مطابق با ان.پی.تی (معاهده منع گسترش هسته ای)، متعلق به همه است و هر کشوری می‌تواند فعالیت صلح آمیز هسته ای داشته باشد، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بُعد محدودیت‌ها و نظارت‌ها را در کشور ما بیشتر اعمال می‌کند و ما را که به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای برای حل مشکلات جامعه هستیم، تحت فشار قرار می‌دهند.

معاون سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ما در سال ۱۹۶۸ معاهده ان.پی.تی را پذیرفتیم، اما در کنار ما کشورهایی وجود دارند که تابع ان.پی.تی نیستند، متأسفانه رژیم اشغال‌گر قدس چند ده کلاهک هسته ای دارد و ان.پی.تی را نپذیرفته است، اما نظارتی بر فعالیت‌های هسته ای رژیم صهیونیستی نیست و دوگانگی برخورد با کشورها در رابطه با داشتن مساله هسته ای وجود دارد.

شیرمردی تصریح کرد: تمام فعالیت‌های هسته ای ما در مسیر صلح آمیز و بهره برداری در زندگی مردم است و تحت بازرسی‌های شدید آژانس هستیم، از طرف دیگر رژیم صهیونیستی هیچ گونه تعهدی ندارد و هیچ نظارتی نیست.

وی به نقض پیمان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأمین سوخت مورد نیاز رآکتورهای ایران اشاره و با تاکید بر لزوم دستیابی به فناوری‌های هسته ای راهبردی، گفت: یک بخش مهم، فعالیت‌های هسته ای مربوط به تولید برق است که متشکل از چرخه سوخت است و شامل اکتشاف اورانیوم، استخراج سنگ اورانیوم، تولید کیک زرد و غیره می‌شود.

وی تصریح کرد: یک بخش مهم اثرگذار که امروز به شدت بر آن سرمایه گذاری می‌شود، استفاده از فناوری هسته ای در حوزه غیرقدرت است که در چهار حوزه غیرقدرت استفاده می‌شود.

شیرمردی ادامه داد: یکی از فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای در مساله امنیت غذایی و حوزه کشاورزی است که پرتوها و فناوری هسته ای باعث حذف آفات درون مواد غذایی می‌شود و از این منظر دارای اهمیت است؛ با فناوری هسته ای تمام حشرات موذی از بین می‌رود و می‌توان سال‌ها آن ماده غذایی را نگهداری کرد.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: از دیگر مزایای استفاده از فناوری‌های صلح آمیز هسته ای، تولید رقم‌ها و محصولات مقاوم در مقابل تنش‌های محیطی، تولید محصولات مقاوم به کم‌آبی و آفت‌ها و تولید محصول بیشتر در صنعت کشاورزی است. ما با فناوری هسته ای می‌توانیم محصولاتی تولید کنیم که به کشاورزی کمک کند، آلودگی کشاورزی را کاهش دهد و یا جذب ریشه را افزایش دهد.

استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای در حوزه بهداشت و سلامت

شیرمردی همچنین به استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای در حوزه بهداشت و سلامت اشاره کرد و گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای تولیدکننده داروهای هسته ای است.

وی افزود: ما تا سال ۱۳۸۶، نود درصد داروهای خود را از بلژیک وارد می‌کردیم، اما امروز در تولید و صادرات داروهای هسته ای جزو کشورهای مهم و برجسته هستیم. این رادیوداروها برای بیماری‌های سرطانی، بیماران تیروئیدی، اسکن‌های قلبی، کلیوی، اسکن‌های مغزی و غیره استفاده می‌شود.

معاون سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در بیمارستان‌ها عفونت‌های بیمارستانی است که یکی از علت‌های آن استفاده از کالاهای استریل نشده یا استریل شده به وسیله مواد شیمیایی است که این کار با پرتوها به بهترین نحو می‌تواند انجام شود.

وی تصریح کرد: فناوری هسته ای در استریل کردن تجهیزات پزشکی، در حوزه‌های محیط زیست، نگهداشت خیزش ریزگردها، جلوگیری از آلودگی‌های آب، کاهش بار میکروبی پسماندهای شهری و در صنعت کاربردهای فراوان دارد. در حوزه پلیمرها، یکی از مسائل افزایش کیفیت تایرها استفاده از فناوری‌های هسته ای است./