احقاق حقوق مردم نقشی مهم در رضایتمندی از دستگاه قضا

رئیس دیوان عالی کشور گفت: وظیفه نظارت بر محاکم برعهده دیوان عالی کشور است؛ چنانچه این نظارت به درستی و با برنامه ریزی انجام شود شاهد اجرای عدالت و احقاق حقوق خواهیم بود که نقش مهمی در افزایش رضایتمندی مردم از دستگاه قضا دارد.

به گزارش پایگاه خبری قم نما به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری روز یکشنبه در جریان بازدید از شعب دیوان عالی کشور مستقر در استان قم افزود: نظارت بر اجرای صحیح قوانین در محاکم یکی از مسئولیت‌های خطیر دیوان عالی کشور است.

وی با اشاره به جایگاه رفیع دیوان عالی کشور اظهار کرد: دیوان عالی کشور عالی ترین مرجع قضایی کشور است و باید از لحاظ ارتقای کیفیت در بالاترین سطح باشد و این امر جز با تدوین برنامه و برنامه ریزی امکان پذیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: اصلاح امور دادگاه‌ها و پرونده ها، نیازمند اصلاحاتی در دادسراهاست که دادستان کل در این زمینه مسئولیت مستقیم دارد و شعب دیوان عالی کشور نظارت بر حسن اجرای قوانین در محاکم دارد، این دو مجموعه نمی توانند از هم جدا باشند و باید در معیت یکدیگر ارتقا پیدا کنند و به استناد قانون آیین دادرسی مدنی، نماینده دادستان کل باید در شعب حقوقی حضور پیدا کند.

منتظری بر استقلال بودجه دادستانی و دیوان عالی کشور تاکید کرد و گفت: مجموعه دیوان عالی کشور و دادستانی به منظور پیشبرد برنامه هایشان باید بودجه مستقل داشته باشند.

وی همچنین گفت: در بازدید از شعب دیوان عالی کشور نقاط قوت، آسیب‌ها و خلاءهای موجود شناسایی و دسته بندی شده است و ان شاءالله در قالب یک برنامه جامع و کامل در جهت ارتقاء جایگاه دیوان عالی کشور که انتظار نظام و مقام معظم رهبری است، ارائه خواهد شد.

منتظری با اشاره به وجود قضات باتجربه و نخبه در شعب دیوان عالی کشور مستقر در قم خاطرنشان کرد: شعب دیوان عالی کشور مستقر در قم با وجود چنین قضات باتجربه ای باید تقویت شود؛ در حال حاضر با اضافه شدن شعبه ۴۹، تعداد شعب مستقر در قم به ۶ شعبه افزایش یافته است.

وی به وجود کارگروهی برای تعیین ضابطه و معیار در ارتقای سمت و پست اشاره کرد و گفت: کارگروهی به منظور هرگونه ارتقای همکاران از دادگستری به دیوان عالی کشور یا از دادستانی به دیوان یا از مستشاری به ریاست شعبه به دیوان عالی کشور و غیره تشکیل شده است که برای این جابجایی ها ملاک ها و شاخص هایی در نظر گرفته شده است.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین از تشکیل کار گروه های مرتبط با پرونده های کیفری، حقوقی و خانواده و مواد مخدر در دیوان عالی کشور خبر داد و تصریح کرد: نخستین نشست این کارگروه با روسای شعب روز سه شنبه این هفته برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری رئیس کل دادگستری قم در ابتدای این جلسه گفت: حتی یک مورد در ملاقات‌های مردمی استان از شعب دیوان عالی کشور مستقر در قم گلایه نداشتیم بلکه تقدیر و تشکر فراوان از رفتار همکاران قضایی و اداری این شعب داشتیم، زمینه برای افزایش شعب دیوان عالی کشور در قم وجود دارد و آمادگی استقرار یک ساختمان برای دیوان عالی کشور به صورت مستقل را داریم./