۳۱ درصد مدارس قم نیاز به مقاوم سازی دارند

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قم گفت: ۱۸ درصد مدارس این استان نیازمند تخریب و بازسازی و ۳۱ درصد مدارس نیز نیازمند مقاوم‌سازی است.

به گزارش پایگاه خبری قم نما، احمدرضا اجتهادی روز یکشنبه افزود: ۵۱ درصد مدارس موجود در این استان مستحکم هستند.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۵۴۸ واحد آموزشی در استان قم فعال است که از این تعداد، یک هزار و ۷۳ واحد دولتی و ۴۷۵ واحد نیز غیردولتی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، ۲۹۴ هزار و ۹۷۴ دانش‌آموز در مدارس این استان تحصیل می‌کنند که از این تعداد، ۲۵۸ هزار و ۴۵۳ نفر معادل ۸۸ درصد در مدارس دولتی و ۳۶ هزار و ۵۲۱ نفر معادل ۱۲ درصد در مدارس غیردولتی هستند.

اجتهادی خاطرنشان کرد: زیربنای مدارس دولتی استان ۹۶۰ هزار مترمربع است که شامل ۶ هزار و ۴۷۹ کلاس درس می‌باشد؛ ۵۰ درصد مدارس دولتی استان قم ابتدایی، ۲۶ درصد متوسطه دوم و ۲۴ درصد متوسطه اول است.

وی گفت: جمعیت دانش‌آموزان اتباع در کشور ۳.۵ درصد کل جمعیت دانش‌آموزی است، درحالی‌که این عدد در قم ۱۴ درصد می‌باشد؛ حدود ۴۰ هزار دانش‌آموز معادل با ظرفیت کامل ۱۰۰ مدرسه را در قم دانش‌آموزان اتباع تشکیل می‌دهند.

وی بیان کرد: سرانه میانگین فضای آموزشی در کشور ۵.۲ مترمربع و در استان قم ۴.۲ مترمربع است که نسبت به میانگین کشوری یک مترمربع کمبود وجود دارد.

مدیرکل نوسازی مدارس قم اضافه کرد: برای دستیابی به سرانه ۵.۲ مترمربع در استان قم، در یک برنامه پنج‌ساله باید سالانه ۲۵ مدرسه ۱۲ کلاسه با اعتباری بالغ‌بر پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال احداث شود./