۸ سینما به ظرفیت سینمایی قم افزوده می شود

رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: ۸ سینما با ۱۵ سالن در حال ساخت، تکمیل و تجهیز در این استان است که تعداد صندلی سینمایی قم از یکهزار به سه هزار صندلی تا پایان خرداد ۹۸ افزایش می یابد. به گزارش پایگاه خبری قم نما ،محمدکاظم رضوانی روز شنبه در […]

رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: ۸ سینما با ۱۵ سالن در حال ساخت، تکمیل و تجهیز در این استان است که تعداد صندلی سینمایی قم از یکهزار به سه هزار صندلی تا پایان خرداد ۹۸ افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه خبری قم نما ،محمدکاظم رضوانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه جهاد سینماسازی در قم در حال ثمر دادن است افزود: تعداد صندلی های فعال این استان از ۹۴۰ صندلی فعلی تا پایان امسال به ۲ برابر و تا پایان خرداد ماه سال ۹۸ به ۳ برابر افزایش می یابد که این امر، استاندارد تعداد صندلی سینمایی به جمعیت قم را از ۱۰ به ۳۰ درصد افزایش می دهد.
وی با بیان اینکه در سالهای اخیر شاهد ورود بخش خصوصی و مجموعه های مختلف فرهنگی به ساخت سالن های سینمایی در این استان هستیم گفت: سینماهای متعدد دولتی و بخش خصوصی در قم در حال ساخت است که حدود یک هزار صندلی تا پایان امسال و یک هزار صندلی سینمایی نیز تا تا پایان خرداد ماه سال ۹۸ به ظرفیت صندلی های سینمایی استان افزوده می شود.
وی تعداد سینماهای فعال این استان را سه سینمای ونوس، تربیت و آیه برشمرد و گفت: این اماکن سینمایی دارای چهار سالن نمایش است که سینما تربیت با ۵۰۰ صندلی، ونوس با ۳۰۰ صندلی و سینما آیه با ۱۴۰ صندلی جوابگوی بخشی از نیاز قم است.
رضوانی با اشاره به کمبود شدید صندلی سینمایی در این استان گفت: بر اساس برخی استانداردها باید به ازای هر ۱۰۰ نفر یک صندلی سینمایی وجود داشته باشد که با توجه به وجود حدود یکهزار صندلی فعال سینمایی، این استان با کمبود ۱۰ هزار صندلی سینمایی مواجه است.
وی گفت: پروژه بازار شهر با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی و چهار سالن ۶۰،۸۰،۱۲۰ و ۳۰۰ صندلی تا بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد ضمن اینکه نوسازی مجموعه شهر آفتاب با ۲ سالن ۹۰ صندلی و یک سالن با ظرفیت ۳۰۰ صندلی در حال انجام است.
رضوانی با بیان اینکه روند اداری راه اندازی مجدد سالن سینمایی کانون پرورش فکری پردیسان با ۲۰۰ صندلی در حال اتمام است، ادامه داد: سینما استقلال با ظرفیت ۲۵۰ صندلی، سینما ولایت با ۲۲۰ صندلی و بهره برداری از سینمای باغ موزه دفاع مقدس با ظرفیت ۴۰۰ صندلی تا پایان امسال بخشی از اقدام های صورت گرفته برای توسعه زیرساخت سینمایی استان قم می باشد.
وی ادامه داد: مجموعه اریکه ملل با ۲سالن سینمایی،استقلال با ۲۵۰ صندلی و همچنین راه اندازی ۲سالن سینمایی در تالار مرکزی شهر تا پایان خردادماه سال آینده از جمله سالن هایی است که روند تکمیل، تجهیز و رفع نقص آنها در حال انجام است.
مجتمع سینما ونوس قم با دو سالن نمایش به ترتیب ۲۱۳ و ۶۳ صندلی درسال ۱۳۸۸ به عنوان اولین سینمای مجهز به سیستم دالبی دراستان قم فعالیت خود را آغاز نمود. درسینما ونوس علاوه بر بخش فیلم ، کلاس های آموزشی ،غرفه فرهنگی ، کافی شاپ، دارای یک سالن VIP نیز است.
سینما تربیت که نام قدیمی آن سینما پیش‌آهنگی است یکی از سینماهای قدیمی قم و متعلق به آموزش و پرورش است. ۴۶۶ صندلی دارد و مزیت آن نسبت به دو سینمای دیگر واقع شدن در مرکز شهر و دسترسی مناسب است.
سینما آیه به عنوان نخستین سینمای تخصصی طلاب و روحانیان، اردیبهشت ماه ۹۵ در مدرسه اسلامی هنر قم گشایش یافت. هدف از بهره برداری از این سینما، ایجاد بستر برای حضور قشر فرهیخته حوزه، نخبگان حوزوی و عموم متدینانی که به طور عادی شاید در سینماها حضور پیدا نکنند، در سینما بوده است.