توسعه رشته‌های هنری از اولویت‌های حوزه‌های علمیه

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور با تاکید بر اهتمام و توجه حوزه به توسعه رشته‌های هنری، گفت: طی چند سال گذشته ۵۰۰ رشته علمی جدید مصوب شده که رشته‌های مختلف هنری نقش پررنگی در آن‌ها دارد و حوزه علمیه از توسعه آنها حمایت و پشتیبانی می‌کند.

حجت‌الاسلام حسین ملانوری روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران، بیان کرد: تاکنون افزون بر ۱۰۰ رشته علمی از ۵۰۰ رشته مصوب جدید حوزه علمیه به مرحله اجرا رسیده و توسعه رشته‌های مرتبط با حوزه هنر با سرعت در حال انجام است.

وی با تاکید بر رویکرد حوزه علمیه در ایجاد و توسعه رشته‌های هنری یادآور شد: طی یک سال گذشته افزون بر ۲۶ هزار طلبه در دوره‌های مختلف هنری وابسته به حوزه علمیه شرکت کرده اند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه کشور اظهار داشت: طراحی و ابلاغ نظام جامع هنر، تدوین درختواره آموزش‌های هنری، تشکیل ستادهای ۳۰ گانه راهبری هنر و تقویت و توسعه رشته‌های سابق هنری حوزه علمیه در کنار حمایت از رشته‌های علمی جدید هنری، از اقدامات کارآمد حوزه علمیه در راستای رونق و پویایی هنر است.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره هنر آسمانی، بیان داشت: جشنواره‌های هنری طلاب قدمت ۳۰ ساله دارد که از ۲ دهه گذشته در قالب هنر آسمانی برگزار می‌شود، دوره اول این جشنواره در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و تاکنون حدود ۱۶ هزار اثر هنری در قالب این جشنواره تولید شده‌است.

ملانوری افزود: افتتاحیه جشنواره بین‌المللی هنر آسمانی ۲۵ آذرماه جاری برگزار و ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ به پایان خواهد رسید.

وی بابیان اینکه جشنواره نهم هنر آسمانی در ۲ بخش ویژه و آزاد برگزار می‌شود، ادامه داد: بخش ویژه این جشنواره به خاطر همزمانی آن با یکصدمین سال باز تاسیس حوزه علمیه قم، به این موضوع اختصاص‌یافته و تبیین دستاوردهای انقلاب، عفاف و حجاب، مسجد در تراز اسلام، جهاد تبیین، ولایت‌فقیه و آسیب‌های اجتماعی نیز جزو موضوعات اولویت‌دار بخش آزاد در نظر گرفته‌ شده‌است./