۷۷ زندانی جرایم غیرعمد در قم آزاد شدند

مدیر نمایندگی ستاد دیه قم گفت: در نیمه نخست امسال، ۷۷ زندانی جرایم غیرعمد با بدهی به مبلغ ۶۲ میلیارد ریال به همت ستاد دیه آزاد شدند.

رضا مرادی‌پور بیان کرد: ۷۰ نفر از زندانیان، مرد و هفت نفر خانم هستند.

وی اضافه کرد: ۶۲ نفر به دلیل بدهی مالی، ۱۱ نفر نفقه، یک نفر مهریه و ۳ نفر به پرداخت دیات غیرعمد محکوم شده و در زندان بودند.

وی با بیان این‌که کل بدهی این افراد ۶۲ میلیارد ریال بود، ادامه داد: ۱۲ میلیارد ریال از بدهی زندانیان با برگزاری جلسات صلح و سازش از شکات تخفیف گرفته شد.

مرادی پور گفت: ۸ میلیارد ریال با تسهیلات قرض‌الحسنه، ۲۷ میلیارد ریال کمک بلاعوض، ۷ میلیارد ریال آورده خانواده مددجویان و ۸ میلیارد ریال نیز از سایر منابع تامین شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۲۴ نفر از محکومان مالی در این استان با کمک خیران و پیگیری این ستاد آزاد شدند که مجموع کل بدهی این افراد ۱۸۰ میلیارد ریال بود.

وی با بیان این‌که از این تعداد، ۱۱۹ نفر مرد و پنج نفر زن بودند، افزود: ۹۶ نفر بدهکاران مالی، ۱۷ نفر نفقه، ۳ نفر مهریه و ۸ نفر دیه غیرعمد به دلیل تصادف یا حوادث کارگاهی محکوم شده و در زندان بودند.

به گفته مدیر نمایندگی ستاد دیه قم، ۳۷ میلیارد ریال از این مبلغ از شکات تخفیف گرفته شد، ۱۶ میلیارد ریال توسط خانواده‌ها،‌ ۴۷ میلیارد ریال کمک بلاعوض ستاد دیه، ‌۲۴ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه و بقیه نیز از طریق پیگیری اعسار و صندوق تامین خسارت‌های بدنی تامین شد.

وی تصریح کرد: بر اساس شیوه‌نامه ستاد دیه، افرادی که سوابق کیفری نداشته و بدهی کمتری داشته باشند، در اولویت آزادی هستند.

وی افزود: کارشناسان ستاد دیه، برای زندانیان جرائم غیرعمد پرونده تشکیل می‌دهند و پس از تحقیقات درباره وضعیت مالی مددجو، ستاد با دعوت از شکات، تخفیف‌هایی از طلبکاران می‌گیرد و مقداری نیز کمک خیران را جذب می‌نماید./