چهار محکوم به قصاص نفس طی ۶ ماه گذشته در قم رهایی یافتند

رییس کل دادگستری قم گفت: در ۶ ماه نخست سال‌جاری با تلاش کمیته صلح و سازش دادگستری استان ، چهار محکوم از قصاص نفس رهایی یافته و به زندگی بازگشتند.

به گزارش پایگاه خبری قم نما به نقل از روابط عمومی دادگستری قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی مظفری در تشریح اقدامات دادگستری و ستاد دیه استان جهت تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس و با توجه به تاکید رییس قوه قضاییه بر این امر، افزود: دادگستری قم با تشکیل کمیته صلح و سازش در سال ۱۳۹۷ کمک موثری به تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس استان کرده است.

وی اضافه کرد: در ۶ ماه نخست سال‌جاری با تلاش کمیته صلح و سازش استان چهار فقره پرونده قصاص  با گذشت اولیای دم از اجرای حکم ،مصالحه شد.

وی بیان کرد: شوراهای حل اختلاف و ستاد صبر استان نیز همواره در مسیر اعتلای فرهنگ عفو و گذشت در جامعه گام برداشته‌اند، زیرا صلح و سازش از دیدگاه اسلام ارزش و مرتبه بسیار بالایی دارد و در آیات متعدد قرآن کریم و روایات متعدد اشارات زیادی به این موضوع شده‌است.

مظفری، گذشت خانواده‌های اولیای دم را اقدامی ارزشمند و خداپسندانه دانست و افزود: اولیای دم با گذشت از قصاص به محکومان پشیمان زندگی دوباره بخشیدند و با این اقدام خداپسندانه موجب اصلاح آنان  و بازگشت مجددشان به آغوش خانواده‌‎هایشان و اجتماع می‌شوند.

وی اضافه کرد: با توجه به نگاه ویژه رییس قوه‌ قضاییه به موضوع بسط و گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه و تاکید وی در خصوص استفاده از همه ظرفیت‌های قانونی در حل‌وفصل خصومت و اصلاح ذات البین، دستگاه قضایی استان قم با جدیت این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان این‌که حل‌وفصل دعاوی و ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا از مهم‌ترین سیاست‌های قوه قضاییه است، تاکید کرد: به تاسی از سیره اهل‌بیت(س) و با کمک معتمدین، ریش‌سفیدان، علما و ائمه جماعات با محوریت توسعه حل اختلاف در راستای مصالحه پرونده‌های قصاص، اقدامات مثمر ثمر و مطلوبی صورت گرفته و امید است در ماه‌های پایانی سال نیز شاهد روند رو به رشد و افزایش صلح و سازش در استان قم باشیم.

مظفری همچنین با بیان این‌که اقدامات شوراهای حل اختلاف و ستاد صبر قم با هدایت همکاران و مدیران قضایی مشهود و قابل تقدیر است، افزود: جا دارد از تمامی این عزیزان برای فعالیت، زحمات و مجاهدت‌های آنان در زمینه اصلاح ذات البین و مردم ولایی استان که در همه امور به‌ویژه در زمینه حل اختلافات و رفع خصومت پیشگام هستند، تشکر شود./