قم در سالروز رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)

همزمان با سالروز رحلت پیامبر گرامی خدا و رسول مهربانی‌ها و شهادت سبط اکبر، امام حسن مجتبی(ع)، شهر کریمه اهل بیت(س) یکپارچه ماتم‌زده است.

از شب گذشته خیل عظیمی از زائران و مجاوران خود را به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) رسانده‌اند تا در جوار ملکوتی کریمه اهل بیت(س) تسلی خاطری به آلام و غم جانکاه خود در ایام سوگواری دهه آخر ماه صفر داده باشند.

تعداد بسیار زیادی از زائران و دلدادگان که امکان سفر به شهر مشهد را نداشتند خود را به قم رسانده‌اند و در حال حاضر ورودی‌های استان و معابر شهری حجم بالایی از زائران را تجربه می‌کند.

معابر منتهی و اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) شاهد حضور پرتعداد دسته‌ ها و هیآت مذهبی با زبان و گویش‌های مختلف است و صدای حزن‌انگیز نوحه بسیاری از خیابان‌های شهر را در برگرفته است.

برپایی دسته‌ های عزاداری توسط ملیت‌های مختلف مانند افغانستانی‌ها، پاکستانی‌ها، مردم هند، آذربایجان و غیره با آداب‌ و رسوم و مناسک خاص آن، جلوه ویژه‌ای به تعظیم شعائر دینی در شهر آشیانه اهل بیت(س) بخشیده است.

آیین های مشابهی هم در مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرک امامزادگان، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا برپاست و سخنرانان مذهبی و کارشناسان دینی هرکدام به بیان گوشه‌ای از سیره رفتاری، اخلاقی و سبک و سلوک زندگی رسول گرامی خدا و کریم اهل بیت(ع) امام حسن مجتبی(ع) می‌پردازند و مردم ولایتمدار قم، با شور و شعور مثال‌زدنی خود، گرم عزاداری و معرفت افزایی هستند.

این روزها شهر قم بیرق مشکی به تن کرده و سیاه‌پوش است و به هر گوشه آن‌که نگاه می‌کنی جلوه‌ای از تعظیم شعائر دینی در آن مشخص است، در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر نیز روضه‌های خانگی پرشماری برپاست.

برپایی نماز باشکوه ظهر روز بیست و هشتم صفر در حرم مطهر حضرت معصومه، مسجد جمکران و محل برپایی دسته‌ ها و محافل عزاداری از ویژگی‌های مثال‌زدنی آیین‌های سوگواری در قم است. این آیین‌ها تا پایان ماه صفر و سالروز شهادت خورشید هشتم امام رضا(ع) ادامه دارد./