ایجاد محیط مناسب در فضاهای عمومی جهت اقامت توریست با هدف توسعه صنعت گردشگری

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: شهرداری‌ها نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری دارند، آن‌ها می‌توانند با ایجاد محیط آرام، امن، زیبا و ارائه خدمات مناسب در فضاهای عمومی جهت اقامت توریست و حفظ ماندگاری آنان این نقش را به‌خوبی ایفا کنند. پیام جوادیان در حاشیه برنامه‌های هفته فرهنگی قم […]

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: شهرداری‌ها نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری دارند، آن‌ها می‌توانند با ایجاد محیط آرام، امن، زیبا و ارائه خدمات مناسب در فضاهای عمومی جهت اقامت توریست و حفظ ماندگاری آنان این نقش را به‌خوبی ایفا کنند.

پیام جوادیان در حاشیه برنامه‌های هفته فرهنگی قم در مشهد مقدس با بیان اینکه امروزه صنعت گردشگری به‌ عنوان بزرگ‌ترین صنایع خدماتی دنیا اهمیت روزافزونی دارند، اظهار کرد: همه‌ساله تعداد زیادی از زائران ایرانی و خارجی از کشورهای همسایه و مسلمان به شهر قم سفر می‌کنند، بارگاه حضرت معصومه(س) در شهر قم، ازجمله مراکز مهم گردشگری مذهبی ایران به شمار می‌رود و این قطب مهم گردشگری می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب سهم بسزایی در توسعه صنعت توریسم، ارزآوری و رشد اقتصادی کشور ایفا کند.
به گفته مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، شهرداری‌ها نقش مهمی در توسعه این صنعت دارند آن‌ها می‌توانند با ایجاد محیط آرام، امن، زیبا و ارائه خدمات مناسب در فضاهای عمومی جهت اقامت توریست و حفظ ماندگاری آنان این نقش را به‌خوبی ایفا کنند.
جوادیان با اشاره به اینکه امروزه در اکثر شهرها با پیشینه تاریخی و فرهنگی محوطه‌هایی تحت عنوان تالار شهر و پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به وجود آمده است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهای عمومی شهری شناخته می‌شوند، ادامه داد: این موضوع نشانگر این مهم است که فضاهای عمومی و کیفیت این فضاها در زمنیه‌هایی مانند طراحی معماری، تسهیلات رفاهی، بهداشتی، تفریحی، امنیتی  تا چه حد در جذب و ماندگاری توریسم مؤثر بوده و حائز اهمیت هستند.
وی بابیان اینکه طبق آخرین پژوهش‌ها به ترتیب اولویت برای گردشگران مسئله اسکان موقت، نظافت و بهداشت، امنیت در درجات بالای اهمیتی قرار دارد، خاطرنشان کرد: گردشگران این موارد را در جذب و ماندگاری توریسم در یک شهر بسیار مؤثر می‌دانند.
جوادیان تصریح کرد: شهرداری قم نیز در این شهر در راستای خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران کریمه اهل‌بیت(س) درزمینه فراهم‌سازی زیرساخت‌های توریسم مذهبی و گردشگری و تأمین فضای اقامتی برنامه‌ریزی مناسبی انجام داده است.
وی ارائه تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذاران درزمینه احداث هتل که نتیجه آن توافق برای احداث ۳ هتل ۵ ستاره بوده را ازجمله این برنامه‌ها برشمرد و گفت: حمایت از سمن‌ها و موسسه‌های فعال درزمینه گردشگری، به‌ویژه گردشگری داخلی، بوم‌گردی و همچنین ایجاد کمپ‌های موقت اقامت با امکانات مناسب ازجمله این برنامه‌ها است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز به خدمات نوروزی شهرداری قم در سال ابتدای سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: شهرداری در ادامه برنامه‌های خود در ساماندهی اسکان اضطراری که از دو سال قبل آغاز کرده بود اقدام به آماده‌سازی ۶ بوستان و ارائه خدمات اسکان موقتی در این فضاها به زائرین کرد.
جوادیان تصریح کرد: بیش از ۱۵۸ هزار نفر در ایام نوروز در این بوستان‌ها اسکان داشته و از خدمات آن استفاده کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه استقبال از فضاهای آماده‌شده در بوستان‌های شهر قم امسال بی‌سابقه بوده است، اظهار کرد: در چند سال اخیر شهرداری قم کمپ‌های اختصاصی را برای استقرار مسافرین در نوروز و سایر ایام نظیر ۱۴ و ۱۵ خردادماه، میلاد امام زمان (عج) و سایر مناسبتها مشخص می‌کند که سطح خدمات و تعداد مسافرین بهره‌مند از خدمات افزایش چشم‌گیری داشته است.
به گفته مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، در سال جاری از ۲۷ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه بالغ‌بر ۳۹ هزار و ۹۶ تخته چادر در بوستان‌های محل اسکان برپاشده و آمار خودروهای توقف کرده در این بوستان‌ها نیز ۴۵ هزار و ۳۱۱ مورد بوده است که طبق بررسی‌ها نسبت به سال گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.
شهرنیوز