مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور:

برپایی موکب مردمی بانوان فاطمی در عمود۱۲۲۲

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور گفت: موکب مردمی بانوان فاطمی طی روزهای شانزدهم تا بیست و ششم شهریور(دهم تا بیستم ماه صفر) در عمود ۱۲۲۲ مسیر نجف به کربلا برپا می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی فاضل روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: در چند سال گذشته آیین اربعین به همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانی و عراقی، شیعه و سنی منجر شده است و امسال با شرایط ویژه‌ای که مواجه هستیم، این پیوند بیش از گذشته پررنگ است.

وی با بیان این‌که ملت‌ها با هر نوع فرقه و گرایش مذهبی در اربعین گردهم می‌آیند، اضافه کرد: حوزه علمیه خواهران برای خدمت‌رسانی بهتر، بیشتر و تخصصی‌تر بانوان، موکبی در عمود ۱۲۲۲ برپا کرده است که در زمینه‌های مختلف فرهنگی، مذهبی و بهداشتی خدمات ارایه خواهد کرد.

وی ادامه داد: مسوولان و اعضای موکب امروز از حوزه علمیه خواهران در قالب پنج دستگاه اتوبوس به سمت عراق اعزام می‌شوند.

فعالیت موکب مردمی بانوان فاطمی در قالب ۶ کمیته

مدیر اجرایی موکب مردمی بانوان فاطمی نیز گفت: این موکب فعالیت خود را در قالب ۶ کمیته شامل کمیته‌های تبلیغی، فرهنگی، مراسم و محافل، پشتیبانی و پذیرایی، خدمات رفاهی و درمانی و رسانه‌ای ارائه می‌دهد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جواد بهشتی‌پور با بیان این‌که کمیته تبلیغ با ۳۱۳ طلبه و خواهر مبلغ فعالیت می‌کند، افزود: کمیته فرهنگی در ۲ بخش حسینیه کودک با غرفه‌های متعدد از جمله نقاشی و رنگ‌آمیزی، نمایش، قصه‌گویی، پرده‌خوانی و همچنین خدمات فرهنگی خواهران با حضور مشاوران و اساتید عالی مسلط به زبان‌های مختلف ارائه خدمات می‌کند.

وی اضافه کرد: در کمیته مراسم و محافل نیز برنامه‌هایی از جمله برپایی نماز جماعت، قرائت قرآن با حضور قاریان مطرح و برپایی مراسم عزاداری بعد از نماز برگزار می‌شود و همچنین در کمیته پشتیبانی و پذیرایی نیز روزانه دست کم هفت هزار میان وعده، شربت و آبمیوه توزیع خواهد شد.

وی ادامه داد: پزشکان متخصص، پرستاران و پزشکان سنتی نیز با استقرار در کمیته خدمات رفاهی و درمانی خواهران خدمات مورد نیاز زائران را ارائه خواهند داد؛ تعمیر کیف، کفش و خیاطی ویژه خواهران از دیگر خدمات این کمیته است.

بهشتی‌پور به فعالیت‌های کمیته رسانه‌ای موکب مردمی بانوان فاطمی اشاره و بیان کرد: در این کمیته فعالیت‌هایی از جمله ارتباط با شبکه‌های مختلف سیما و رادیو به‌ویژه برنامه‌های معارفی سیما؛ ارتباط زنده با شبکه‌های رادیویی اربعین و معارف انجام خواهد شد.

به گفته وی، تولیدات محتوا برای فضای مجازی و انتشار در شبکه‌های مختلف، تولیدات کوتاه و بلند با موضوع بانوان اربعین و تولید هفت مستند با موضوع بانوان فعال در عرصه اربعین از دیگر فعالیت‌های کمیته رسانه‌ای است.

خدمات‌رسانی ۹ موکب در داخل کشور به زائران اربعین

عضو هیات امنای موکب مردمی بانوان فاطمی نیز در این جلسه گفت: از حدود ۱۰ سال گذشته که راهپیمایی زیارت اربعین انجام می‌شد، طلاب حوزه علمیه با همراهی و حضور در کاروان‌های زیارتی و اعزام مبلغ، فعالیت‌هایی برای کودکان، نوجوانان و بانوان حاضر در این مسیر انجام می‌دادند.

معصومه ظهیری افزود: امسال مکان وسیع‌تری در عمود ۱۲۲۲ به موکب مردمی بانوان فاطمی اختصاص پیدا کرده و در کنار برنامه‌های فرهنگی، تبلیغی، سلامت‌محور و رسانه‌ای، خدماتی مثل توزیع میان وعده و شربت، تعمیر چمدان و وسایل زائران نیز انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که موکب مردمی بانوان فاطمی تا روز اربعین برقرار است، اضافه کرد: علاوه بر این موکب، ۹ موکب دیگر در مرزهای داخل کشور مثل کرمانشاه، خوزستان و ایلام خدمات ویژه‌ای به زائرانی که در حال عزیمت به زیارت اربعین هستند، ارائه می‌دهد و مدارس علمیه خواهران نیز برای اسکان زائران در نظر گرفته شده است./