۱۵۲‌ موکب قمی به زائران اربعین در مرز مهران و مسیر پیاده روی خدمت‌رسانی می‌کنند

رییس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات قم با اشاره به افزایش ۲۰‌ مواکب اربعین گفت: امسال ۱۵۲ موکب از این استان به زائران اربعین در مرز مهران و مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا خدمت‌رسانی خواهد کرد.

به گزارش بامداد پنجشنبه استانداری قم، رضا حافظی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به برنامه‌ریزی برای خدمات‌دهی در ایام اربعین اظهار داشت: با توجه به قرارگیری در فصل گرما، تدابیری باید در زمینه آب، یخ و سیستم‌های سرمایشی اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه تاکنون دستگاه‌های بسته‌بندی آب متعددی توسط مواکب آماده‌شده تا در ایام اربعین بتوانیم برای خدمت‌رسانی به زائران مورداستفاده قرار دهیم، گفت: در حال حاضر نمایندگان ستاد بازسازی عتبات عالیات استان برای آماده‌سازی زیرساخت‌ها در کشور عراق هستند و تا پایان عملیات اربعین در این کشور حضور خواهند داشت.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان قم با تأکید بر اینکه امسال ۲۰ درصد به ظرفیت موکب‌های استان قم در مراسم اربعین حسینی علی‌رغم همه مشکلات افزوده‌شده است، ابراز کرد: استان قم در سال جاری، ۱۵۲ موکب دارد که بعد از استان‌های تهران و خوزستان، استان قم دارای بیشترین موکب اربعین حسینی است.

وی با اشاره به خدمات متنوع ۱۵۲ موکب استان به زائران اربعین حسینی، تصریح کرد: این مواکب تنها و صرفا محدود به خدمات اسکان و پذیرایی نخواهد بود.

حافظی ادامه داد: ۶۸ موکب از این مواکب در شهر کربلا، حدود ۳۸ موکب در مسیر نجف به کربلا، ۳۴ موکب در نجف اشرف و ۱۲ موکب در نقاط صفر مرزی و شهر مقدس قم مستقر هستند.

به گفته وی، موکب داران علاوه بر خدمت‌رسانی عمومی شامل اسکان، تغذیه و پشتیبانی از زائران، باید رسالت فرهنگی خود را که همانا ترویج فرهنگ و مکتب اهل‌بیت (ع) بوده را در این فرصت مهم به‌درستی ایفا کنند که در این  زمینه تعداد۱۵۰ روحانی، موکب‌های قم را همراهی می‌کنند که یکی از وظایف اصلی آن‌ها اقامه نماز و پاسخ به سؤالات و شبهات است.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان قم با تأکید بر اینکه مواکب استان قم بیشترین تعامل را با موکب‌های عراقی دارند تا این ائتلاف بین دو ملت به بهترین نحو شکل بگیرد، عنوان کرد: تیم‌های ارزیاب کمک خواهند کرد تا بهترین خدمات به زوار اربعین در سال جاری در موکب‌های استان ارائه شود./