استاندار قم خواستار اولویت‌بندی و پیگیری مشکلات روستایی شد

استاندار قم با تاکید بر ضرورت احصای دقیق نظام مسائل و مشکل‌های روستاهای  این استان گفت: مشکل‌هایی که در روستاها با آن مواجه هستیم باید اولویت‌بندی شود، و بر اساس اهمیتی که دارند، مورد پیگیری قرار گیرند.

سید محمدتقی شاهچراغی روز یکشنبه در نشست صمیمی استاندار با فرمانداران، بخشداران و دهیاران در تالار کرامت استانداری طی سخنانی اظهار داشت: جهت گیری ما در استان طی ۱۰ ماه گذشته به سمتی بوده که مسائل و مشکلات مربوط به روستا را در میدان و با اتکا به ظرفیت‌های مردمی حل کنیم.

استاندار قم با بیان اینکه بخشی از این مسائل تعیین تکلیف شده‌است گفت: مسائلی نظیر اختصاص درآمدهای حاصل از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده که نقش مهمی در تامین هزینه‌های روستا دارند، در حال انجام می‌باشد.

شاهچراغی گفت: در دولت سیزدهم با همت و تلاش مضاعفی که بین همه مسئولان وجود دارد به‌بخشی از مسائل رسیدگی و توجه شده، و بقیه مشکل‌ها نیز مسیر و فرآیند لازم را برای برطرف شدن طی می‌کنند.

استاندار قم در عین حال رفع مشکلات روستاها را در گرو رعایت برخی الزام‌ها دانست و گفت: اگر می‌خواهیم مشکل‌ها حل شود همه باید پای کار باشیم، اینکه دهیار منتظر شورای اسلامی و بخشدار باشد مشکلی از مشکلات روستا را برطرف نمی‌کند.

وی ادامه داد: دهیاران باید در روستاها وظایف خود را از وظیفه‌ای که بر عهده استاندار قرار دارد، نیز حساس‌تر بدانند.

استاندار قم تاکید کرد: آن چیزی که بیش از همه برای حل مشکلات روستاها لازم است، همدلی و هماهنگی همه اداره‌ها و نهادهای مسئول می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به‌برخی مسائل اجتماعی که در روستاها شاهد آن هستیم بیان داشت: دهیاران با کنترل و مدیریت این مسائل، به وظایف خود به نحو شایسته‌ای عمل کنند.

استاندار قم با ذکر این نکته که مسائل و مشکل‌های روستاها باید احصا شود گفت: مسائل و مشکل‌های روستاهای استان  اولویت‌بندی، و دهیاران نیز در خصوص اهمیت و اولویت مسائل مختلف توجیه شوند.

شاهچراغی بیان کرد: مسائل و مشکل‌های روستا باید به‌گونه‌ای طبقه‌بندی شود، که بتوانیم به عنوان یک متمم در قالب مصوبه‌های نخستین سفر ریاست جمهوری مطرح و یا در دومین سفر رییس جمهوری به استان دنبال کنیم.

مساجد محور فعالیت‌های روستایی باشد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز در جلسه با اشاره به اهمیت موضوع‌های فرهنگی در مناطق روستایی گفت: مساجد و مسائل دینی محور فعالیت‌های روستایی قرار گیرد.

احمد حاجی زاده افزود: دهیاران باید در خصوص احترام به نماز و پررونق برگزار شدن نمازهای جماعت با حضور گسترده اهالی روستا به‌ویژه جوانان تلاش کنند.

وی در ادامه بیان داشت: تکریم خانواده شهیدان و رفع مشکل‌های آنها نیز از جمله اقدام‌هایی است که دهیاران باید به آن توجه کنند.

معاون استاندار قم با بیان اینکه عملکرد دهیاری‌های استان با دقت رصد، و دهیارانی که به صورت جهادی و میدانی در صحنه حضور دارند مورد تکریم و تجلیل قرار می‌گیرند خاطرنشان کرد: در نظام‌اسلامی مسئولیت یک امانت است و باید وظیفه‌ای که بر عهده داریم را با این نگاه و رویکرد به نحو مطلوب انجام دهیم.

معاون استاندار قم با تاکید بر اینکه هیچ شان و جایگاهی بالاتر از خدمتگزاری نداریم گفت: فلسفه وجودی نظام‌اسلامی نیز مسئولان خدمت‌گزار است، از این رو در قبال مسائل مردم مسئولیت پذیر باشیم.

وی اضافه کرد: باید مردم را به معنای کامل تکریم کنیم، مدیران در خط مقدم عرصه خدمت رسانی قرار دارند، چون بیشترین ارتباط با مردم توسط آنها صورت می‌گیرد.

حاجی زاده نقش میدانی مدیران در نظام‌اسلامی را مورد توجه قرار داد و گفت: الگوگیری از سیره شهیدان به‌ویژه رجایی و باهنر اهمیت زیادی دارد، چرا که بهترین و کاملترین سیره و روش مدیریتی توسط این بزرگان ارائه شده‌است.

 وی با تاکید بر اینکه مدیران در نظام‌اسلامی در صف اول خدمت باشند گفت: یک مدیر باید از همه مسائل و مشکل‌هایی که مردم با آن مواجه هستند مطلع باشد، و برای برطرف کردن آن، از هیچ تلاشی دریغ نکند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار قم همچنین ضرورت پرهیز مدیران از روزمرگی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: برای مدیریت یک جامعه داشتن برنامه‌ ماهانه و فصلی ضروری است. 

وی با ذکر اینکه دولت سیزدهم به دنبال حکمرانی روستایی و احیای دوباره روستاها است گفت: از این ظرفیتی که توسط دولت فراهم شده باید بیشترین استفاده را در جهت بهتر شدن وضعیت روستاها و جلوگیری از مهاجرت ساکنان به شهر انجام دهیم‌.

وی با اشاره به اهمیت موضوع اتباع بیگانه گفت: اتباع خارجی به‌ویژه کسانی که خانواده شهیدان مدافع حرم هستند، باید تکریم شدند.

وی ادامه داد:  در خصوص اتباع چارچوب قانونی داریم و اتباعی که به صورت غیر مجاز در روستاها سکونت دارند، توسط بخشداران و دهیاران مدیریت شوند.

معاون  سیاسی و امنیتی استاندار قم تمرکز بر روی برخی معضل‌های فرهنگی مانند سگ گردانی در محیط‌های روستایی را ضروری خواند و گفت: بحث حجاب و عفاف نیز به‌ویژه در روستاهایی که جنبه سیاحتی و گردشگری دارند، اهمیت بسزایی دارد.

وی بیان کرد: به ما در خصوص کشت گیاه مخدر شاه‌دانه در برخی نقاط روستایی استان گزارش‌هایی داده شده که دهیاران باید این موضوع را نیز مدیریت کنند.

همزمان با پنجمین روز از هفته دولت نشست صمیمانه استاندار با جمعی از فرمانداران، بخشداران و دهیاران قم برگزار شد و طی آن مسائل و مشکل‌های روستاهای قم در بخش‌های مختلف این استان مورد بررسی قرار گرفت./