حذف تعطیلی عاشورا در افغانستان نشانه‌ خوبی نیست

خطیب نماز جمعه قم با اشاره به حوادث اخیر در افغانستان گفت: کنار گذاشته شدن عاشورا از روزهای تعطیل در تقویم ملی افغانستان در کنار برخی حوادث دیگر نشانه‌های خوبی نیست، همان‌گونه که ایران امنیت و مقدسات مذاهب دیگر را محترم می‌شمارد از طالبان نیز چنین انتظاری دارد.

آیت‌الله علی‌رضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم، اضافه کرد: ایران میلیون‌ها نفر از اتباع افغانی را در خود میزبانی می‌کند و انتظار متقابل از طالبان دارد که آن‌ها نیز حساسیت‌های ایران را محترم دارند.

وی با اشاره به سالگرد پیروزی حزب‌الله در جنگ سی‌وسه روزه علیه تجاوز رژیم صهیونسیتی گفت: این پیروزی نقطه عطفی در مقاومت اسلامی و ضربه سختی بر استکبار جهانی بود.

تابستان سال ۲۰۰۶ رژیم صهیونیستی در ادامه خوی تجاوزگری خود ابتدا به جنوب لبنان و سپس به مناطق دیگر این کشور حمله کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه ایجاد داعش حاصل اتاق فکر اسراییل و دشمنان بود، ادامه داد: شکست اسراییل در جنگ سی‌وسه روزه مواضع و تاکتیک‌های آن را تا حدودی تغییر داد؛ آن‌ها با ایجاد داعش علاوه بر تلاش برای نشان دادن چهره‌ای زشت از اسلام به دنبال زمین‌گیر کردن انقلاب اسلامی و ایران بودند.

اعرافی مواضع و بیانیه اخیر یکی از نامزدهای انتخابات سال ۸۸ را موردتوجه قرار داد و گفت: برخی از افراد نادان امروز بر افتخارات جبهه مقاومت، سردار سلیمانی و همدانی و ابو مهدی المهندس دهن کجی می‌کنند؛ این حرف‌های سست پذیرفتنی نیست.

عضو فقهای شورای نگهبان رهبری با اشاره به حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸، عنوان کرد: شما که به ارزش‌های دموکراسی پایبند نبودید امروز ثابت کردید به ارزش‌های اسلامی نیز پایبندی ندارید؛ ملت ایران از محور مقاومت در منطقه دفاع و حمایت خواهد کرد.

وی جنگ اخیر رژیم صهیونیستی در غزه را موردتوجه قرار داد و گفت ملت اسلام عشق به ارزش‌های اسلامی دارد و این ملت روزی فلسطین را از چنگال اسراییل غاصب آزاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در اشتغال و اقتصاد دارد، بیان کرد: طی سالهای اخیر بخشی از صنایع کوچک تعطیل‌شده و امسال در راستای شعار سال باید در راستای دانش‌بنیان کردن این صنایع و اعطای تسهیلات توجه ویژه قرارگرفته و از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به‌نظام تربیتی اسلام گفت: در منطق اسلام تربیت فرزند از قبل از دوران انعقاد نطفه و شیرخوارگی آغاز می‌شود و در این زمینه لقمه حلال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عضو فقهای شورای نگهبان رهبری: رعایت آداب و احترام متقابل بین کودک و فضای خانواده و ابراز محبت بیانی اهمیت بسزایی در تربیت صحیح فرزندان دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به تاکید اسلام بر صیانت و کرامت انسان در تعاملات اجتماعی، ابراز داشت: قرآن کریم از  انسان به‌عنوان سالک الی الله و دارای آفاق وسیع کرسی‌های ملکوتی یادکرده و باید در آداب و احترامات انسان را در این نظام معرفتی تفسیر کرد.

اعرافی با تاکید بر اینکه اسلام نسبت به احترام دروغ و دورویی را تعاملات اجتماعی و تربیت فرزند رد کرده، خاطرنشان کرد: در کنار این اسلام از احترامی که مانع از تذکر، هشدار، تربیت و امربه‌معروف و نهی از منکر باشد مخالف است، اسلام به دنبال احترامی است که منجر به تربیت درست و عمل به وظایف اجتماعی و اخلاقی شود.

وی خاطرنشان کرد: تجربه بشری و تحقیقات علمی نشان می‌دهد که افراط در احترام و چشم‌پوشی از اشتباهات نیز نتیجه عکس داده و مانع از اصلاح فرد دیگر می‌شود.

اعرافی از نوسان در احترام و تحقیر را از موانع تربیت افراد می‌شود، گفت: این نوسان نسنجیده سبب تشویش در شکل‌گیری کودک و همچنین تعاملات اجتماعی دیگر می‌شود.

اعرافی بابیان اینکه عزاداری‌های امسال محرم با شور و شعور فوق‌العاده برگزار شد، تصریح کرد: توجه عزاداران قمی در اطعام نیازمندان، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، معرفت افزایی دینی و اقامه نماز جماعت در حد وسیعی موردتوجه بود.

مکتب عاشورا مکتب انسان‌ساز است، ابراز داشت: عزاداری واقعی باید به طهارت درونی منجر شود، نتیجه این عزاداری‌ها باید همبستگی اجتماعی، رسیدگی بیشتر به محرومین و کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد./