قم در عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم شد

شهر مقدس قم در سالروز شهادت مظلومانه سومین امام شیعیان و ۷۲ نفر از یاران با وفایش یکپارچه غرق درعزا و ماتم است و دوستداران خاندان عصمت و طهارت دراین مصیبت بزرگ اشک ماتم می‌ریزند.

قم در عاشورای حسینی حال و هوایی دیگر داردو نوای حزن آلود یا حسین(ع) و یازینب (س)از گوشه گوشه شهر طنین انداز شده و پیر و جوان در غم غربت حماسه سازان دشت کربلا ناله سر می‌دهند.

از نخستین ساعت‌های بامداد امروز دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی در صفوفی منظم و به هم پیوسته با عبور از معابر اصلی و هسته مرکزی شهر به سمت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) در حرکت هستند، و با ورود به صحن‌های این مکان مقدس اجتماع پرشوری را شکل داده‌اند.

در مسیر عبور عزاداران حسینی مواکب و ایستگاه‌های صلواتی مطابق شیوه‌نامه‌های بهداشتی برپا شده‌است.

گروهی از کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی درمکان های تعیین شده ،  استقرار یافته‌اند و نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام می‌کنند.

طبق سنت زیبا و پسندیده سال‌های گذشته، گروهی از مردم به منظور ادای نذر خون با مراجعه به مرکز انتقال خون میدان روح‌الله، خون خود را به بیماران نیازمند اهدا می‌نمایند.

مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه استان نیز شاهد حضور خیل گسترده و عظیم سوگواران حسینی است و سخنران مذهبی اهداف نهضت سیدالشهدا(ع) را تبیین می‌کنند.

شیعیان خارجی مقیم قم نیز با برپایی مجالس و هیات‌های عزاداری به سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش ادای احترام می‌کنند.

مشارکت اقشار گوناگون مردم قم نظیر ورزشکاران، دانش‌آموزان، دانشجویان، فرهنگیان و طلاب جلوه‌ای خاص از همبستگی اجتماعی در تعهد و پایبندی به ارزش‌های دینی و مکتبی را به منصه ظهور گذاشته‌است./