برنامه‌های بلندمدت در حوزه سرمایه‌گذاری در آب و برق انجام شود

خطیب نماز جمعه قم، با بیان اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم به مساله سرمایه‌گذاری در آب و برق توجه کنند، گفت: در زمینه آب و برق نیازمند برنامه‌های کلیدی و بلندمدت در حوزه سرمایه‌گذاری هستیم و طرح‌های فاضلاب در کشور نیز نیازمند کمک است.

آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم در مصلای قدس این شهر، آب و برق را دو پایه زیرساخت زندگی اجتماعی دانست.

وی با تقدیر از برنامه‌های دولت در این امور گفت: اگر می خواهیم که در این زمینه‌ها به مشکل نخوریم، لازم است، مردم تا ۲۰ درصد در مصرف برق و ۱۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند که اگر این امر محقق شود، خاموشی‌ها و قطعی آب در فصل تابستان امسال حداقل می شود و همه باید در عرصه صرفه جویی همراهی و مراعات کنند.

وی با بیان اینکه همه مردم و اقوام برای ما یکسان هستند، ادامه داد: طبق اطلاعاتی که داریم سهم قم از آب انتقالی به استان به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده است و از مدیران استان و مسئولان وزارتخانه های مرتبط می‌خواهیم که این موضوع را پیگیری کنند.

عضو فقهای شورای نگهبان همچنین بر استفاده از فناوری و تجهیزات جدید و در اختیار قرار دادن آنان به مردم با قیمت مناسب به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی تاکید کرد.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان به ویژه شهدای هفتم تیر و پاسداشت هفته قوه قضاییه گفت: چند دهه از شهادت آیت الله بهشتی می‌گذرد و همچنان جایگاه این فقیه بزرگ شناخته نشده است و علامه مصباح یزدی درباره ابعاد فوق العاده شهید بهشتی مطالب بسیار دقیقی فرمودند که ایشان ۵۰ سال آینده را می‌دید و از جوانی انسانی فکور، مجاهد و ایثارگر و پای آرمان های امام خمینی(ره) ایستاده بود.

وی با تقدیر و سپاسگزاری از قضات و کارکنان قوه قضاییه افزود: اهتمام به تکمیل و اجرای سند تحول قوه قضاییه، تاکید بر سرعت همراه با دقت در بررسی پرونده‌ها، داشتن رویکرد عملی و پژوهشی در مسایل مرتبط با دستگاه قضایی و بهره گیری از حوزه و دانشگاه در راستای تحقیقات بنیادی، آسیب‌شناسی و پیشگیری از جرایم، کمک به صنعت و حل مشکلات این بخش و سلامت دستگاه قضا از مسایل راهبردی قوه قضاییه است.

اعرافی با بیان اینکه قوه قضاییه باید پیراسته ترین دستگاه اداری کشور باشد، گفت: باید این قوه، نماد سلامت اداری و پاکیزگی از هر خطا و انحراف باشد و در این راستا به برنامه‌های اداری و اخلاقی نیازمندیم و نیز قوه قضاییه باید از سوی قوای مجریه و مقننه مورد حمایت و امکانات لازم و فناوری‌های به روز در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.
وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: در زمینه مبارزه با موارد مخدر، ملت ایران و نیروی انتظامی شهیدان بسیاری تقدیم کرده است و کشورهای اروپایی قدر این تلاش‌ها را نمی‌دانند و همچنین در کشور افغانستان مساله تولید مواد مخدر کنترل نمی شود.

وی تاکید کرد: مردم بدانند که مواد مخدر بسیاری از آسیب‌های بزرگ اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی را متوجه کشور می‌کند و باید همه دستگاه‌ها برای کنترل و پیشگیری در این زمینه تلاش کنند.
اعرافی با اشاره به لزوم برنامه ریزی برای اوقات نسل جوان و دانش آموزان گفت: امروز موج‌های فساد به سمت جوانان برنامه ریزی شده است؛ باید با سرحلقه های فساد مبارزه کرد و مسئولان با قاطعیت با فساد برخورد کنند.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: وظیفه عمومی همه ماست که نسبت به فساد حساس باشیم و باید مساجد و دستگاه های فرهنگی بیش از پیش در این عرصه حضور قوی داشته باشند.

وی همچنین، از دولت سعودی خواست تا نسبت به حجاج توجه لازم را داشته باشد و مسایل امت اسلام نیز در موسوم حج مورد توجه قرار بگیرد. 

وی ضمن ابزار همدردی با مردم آبادان از مسئولان خواست تا با قاطعیت با عوامل خاطی برخورد کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در رابطه با زلزله اخیر در کشور افغانستان با مردم این کشور ابراز همدردی کرد.

وی در رابطه با حقوق کودکان و نوجوانان و وظیفه والدین نسبت به آن‌ها گفت: صیانت از شخصیت کودک و نوجوان، اِکرام و احترام و حفظ منزلت و جایگاه کودکان و نوجوانان از حقوق اساسی کودکان و نوجوانان است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی بر ضرورت شناخت معارف الهی تاکید کرد./