کاهش ۵۰ درصدی سهمیه قم از آب سد کوچری

شرکت آب و فاضلاب استان قم برای تامین آب مورد نیاز همشهریان، نیاز به استفاده از تمام ظرفیت های موجود را دارد.

به گزارش پایگاه خبری قم نما ، حسن بختیاری در جمع خبرنگاران با اشاره به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب که از یکم تا هفتم تیرماه خواهد بود بیان کرد:با وجود تمام محدودیت‌های به وجود آمده در موضوع تامین آب قم، اگر همشهریان در رعایت سرانه مصرف همراهی کنند، آب شهر قم در تابستان امسال قطع نخواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به منابع اصلی تامین آب قم اعم از سدهای کوچری و ۱۵ خرداد، چاه‌های آب علی آباد و چاه‌های داخل محدوده شهر افزود:با کاهش سهیمه قم از سد های کوچری و ۱۵ خرداد به دلیل شرایط اقلیمی کشور، کیفیت آب قم کاهش یافته‌است؛ اما ما در تلاش هستیم که پایداری سطح آب استان از نظر کمی و همچنین از نظر کیفی را فراهم کنیم.
وی تصریح کرد: از سال گذشته به دلیل کاهش بارندگی ها در سد کوچری، بر اساس ابلاغ وزارت نیرو سهمیه آب استان از این سد ۵۰درصد کاهش یافته، که این امر باعث شد ما بدنبال سایر منابع از جمله سد ۱۵ خرداد یا آب چاه‌های علی آباد و چاه‌های داخل شهر برویم تا شاهد قطع آب در سطح استان نباشیم.
بختیاری در ادامه بیان کرد: مشترکین پرمصرف اداری و غیر اداری استان اگر الگوی مصرف خود را اصلاح نکنند، بعد از اعلام تذکرهای لازم و نیز عدم اصلاح میزان مصرف، آب این دسته از مشترکین قطع خواهد شد.
وی در ادامه افزود:با تلاش برای ایجاد ظرفیت‌های جدید برای شیرین سازی بیشتر آب در شهر قم و همچنین تلاش برای ایجاد طرح‌های آبرسانی و ایجاد خط‌های انتقال آب تا پایان سال‌آینده مشکل‌های زیرساختی روستاهای استان در بحث آب حل خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم افزود:در روزهای اخیر کلنگ احداث مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی جدیدی در شهر قم به زمین شده و درصدد جذب اعتبار دولتی برای احداث مخزن ۵۰ هزار متر مکعبی دیگر هم هستیم که برای تکمیل تمام طرح‌های مذکور، نیازمند ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.
بختیاری در پایان به طرح پلیس آب که از هفته آینده فعالیت خود را در قم آغاز خواهد کرد اشاره و بیان کرد: در طرح پلیس آب وظیفه افراد بازرسی و نظارت در موضوع مصرف آب و اعلام هشدار و اخطار به مشترکین پرمصرف است./