تخفیف ۴۰ درصدی عوارض شهرداری برای آماده‌سازی اراضی ۲۲ هکتاری پردیسان قم

در چهلمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم موضوعات و لوایح مختلفی ازجمله تخفیف موسسات فرهنگی، تخفیف ۴۰ درصدی عوارض طرح نهضت مسکن و قرارداد دریافت عوارض پسماند مورد بررسی قرار گرفت.

به نقل از روابط عمومی شهرداری قم،  چهلمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم امروز به ریاست حسین اسلامی رییس شورای اسلامی شهر، سیدمرتضی سقائیان نژاد شهردار و معاونان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر قم در سالن جلسات ساختمان شهید باکری این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، مراسم تحلیف مجید اخوان عضو علی‌البدل شورای اسلامی شهر قم به دلیل عدم امکان حضور حسن مالکی نژاد از ادامه حضور در شورای ششم، برگزار شد و اخوان که سابقه چندین دوره حضور در شورای شهر قم در ادوار گذشته را در کارنامه خود دارد، سوگند یاد کرد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در ادامه این جلسه،  اخذ مجوز ۵۰ درصد کاهش عوارض صدور پروانه با محاسبه سال ۱۴۰۰ و پرداخت مابقی بدهی به تقسیط یک ساله با یک موسسه متعلق به آیت الله سیستانی از مراجع تقلید را مطرح کرد که این لایحه با موافقت اعضا مورد موافقت قرار گرفت.

اخذ مجوز عدم دریافت مبلغ عوارض اضافه ارزش حاصل از کاربری با انتفاع بیشتر نسبت به مسکونی متعلق به یک واحد آموزشی، دومین لایحه این جلسه بود که پس از توضییحات رییس کمیسیون برنامه و بودجه و تبادل آرا بین اعضای شورای شهر قم، با اکثریت آرا تصویب شد.

در ادامه این جلسه، اخذ مجوز ۲۵ درصد کاهش عوارض صدور پروانه ساختمانی بر مبنای تعرفه سال ۱۴۰۰ و پرداخت باقی مانده بدهی طی ۶ قسط بابت پلاک ثبتی متعلق به اداره کل راه و شهرسازی قم نیز پس از توضییحات کمیسیون تخصصی مورد موافقت قرار گرفت.

لایحه اعمال تخفیف۳۰ درصدی برای آماده سازی اراضی ۲۲ هکتاری شهرک پردیسان جهت احداث مسکن عمومی، لایحه بعدی چهلمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر قم بود که در نهایت اعضا با اعمال ۴۰ درصدی تخفیفات بخاطر انتفاع عمومی شهروندان با آن موافقت نمودند.

در ادامه جلسه، لایحه اخذ مجوز توافق منعقده بین شهرداری قم و موسسه آل البیت شهر نجف اشرف، بدلیل عدم اقناع اعضای شورای شهر از توضییحات رییس کمیسیون شهرسازی و معماری، به کمیسیون تخصصی خود عودت داده شد.

اخذ مجوز واگذاری پلاک ثبتی به متراژ ۹۰ متر مربع زمین به موسسه فرهنگی تحقیقاتی اسراء با حفظ مالکیت شهرداری قم، نیز لایحه عودت داده شده دیگر این جلسه به کمیسیون تخصصی برای بررسی های بیشتر بود.

در بخش پایانی این جلسه لایحه اخذ مجوز اجرای قرارداد وصول بهای خدمات مراکز صنفی اتاق اصناف توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم پس از توضییحات رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم، تصویب شد.

همچنین بررسی اخذ مجوز اعمال نرخ های ترمیم نوار حفاری در سال ۱۴۰۰ نیز به جلسه چهل و یکم شورای اسلامی شهر قم موکول شد.

ضرورت ایجاد تعادل بین تخفیفات و درآمدهای شهرداری

شهردار قم نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه متوازن شهری گفت: باید بین اعمال تخفیفات در عوارض مختلف شهری و درآمدهای واقعی شهرداری تعادل ایجاد شود و هر دو مساله بصورت واحد سنجیده شود.

سیدمرتضی سقائیان، با اشاره به بار مالی تخفیفات عوارض شورای اسلامی شهر در مقایسه با درآمدهای مشخص مجموعه مدیریت شهری، بیان کرد: درآمدهای شهرداری مانند مساله ارزش افزوده هر ساله در تنگنای بیشتری قرار گرفته است.

وی با اشاره به بار مالی سنگین اجرای برنامه های فرهنگی، تاکید کرد: تجیهز و احداث خانه موزه های جدید، همکاری در برگزاری دومین کنگره ملی شهدای استان، یادواره شهدای روحانیت و کمک به موسسات فرهنگی از مباحثی است که باید بصورت منطقی و دقیقی در مجموعه مدیریت شهری بررسی شود.

سقائیان نژاد با تاکید مجدد بر اینکه اعمال تخفیفات و درآمدهای شهری را باید بصورت عاقلانه و در یک صفحه واحد بررسی کرد، ابراز کرد:باید تعادل منطقی بین تخفیف عوارض  و درآمدهای شهرداری وجود داشته باشد در غیر اینصورت روند توسعه شهر دچار اختلال می شود.

انتفاع یکهزار و ۷۰۰ خانوار قمی از تخفیف عوارض ۴۰ درصدی در اراضی ۲۲ هکتاری پردیسان

رییس شورای اسلامی شهر قم نیز در ادامه با اشاره به لایحه‌ای در خصوص تخفیف عوارض در آماده‌سازی و احداث مسکن در اراضی ۲۲ هکتاری پردیسان برای قالب طرح ملی نهضت تولید مسکن، گفت: شورای اسلامی شهر قم در مجموع با اعمال ۴۰ درصد تخفیف عوارض در خصوص این لایحه به خاطر انتفاع ۱۷۰۰ خانوار قمی موافقت است.

حسین  اسلامی با اشاره به ۲۷ اردیبهشت‌ماه و روز روابط عمومی، اظهار داشت: دموکراسی رکن چهارمی به نام ارتباطات و رسانه دارد و این مساله هر سال در دنیای معاصر دارای اهمیت بیشتری می‌شود و در صورت پرداختن صحیح به این رکن، بسیاری از مطالبات شهروندان در مسائل مختلف در مسیر بهتری مدیریت می‌شود.

وی لایحه اعمال ۳۰ درصدی تخفیف عوارض به اداره کل راه و شهرسازی در آماده‌سازی و احداث اراضی ۲۲ هکتاری جهت ساخت مسکن عمومی را موردتوجه قرار داد و یادآور شد: مبنای ۳۰ درصد در این طرح به دلیل انتفاع عمومی، مساله سنجیده‌ای است.

اسلامی ادامه داد: شورای اسلامی شهر قم در مجموع با اعمال ۴۰ درصد تخفیف عوارض در خصوص این لایحه به خاطر انتفاع ۱۷۰۰ خانوار قمی موافقت می‌کند./