خرید تضمینی گندم و کلزا در قم شروع شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: فرآیند خرید تضمینی محصولات راهبردی گندم و کلزا که نقش مهمی در تامین امنیت غذایی مردم دارند، از کشاورزان در این استان آغاز شد.

سعید محمدی بیان کرد: با توجه به نزدیک‌شدن به زمان برداشت گندم و دانه‌های روغنی کلزا در استان قم، جلسه کارشناسی کارگروه خرید تضمینی این محصولات در دفتر معاونت اقتصادی استانداری قم برگزار و ۲ محل یکی شرکت تعاونی روستای جعفر آباد و دیگری شرکت تعاونی روستای رحمت آباد استان که در نزدیکی مزارع کشت کلزا قرار گرفته‌اند برای خرید این محصول و همچنین دو مرکز سیلوی ملکی و شرکت تعاونی روستای جعفرآباد برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان تعیین شد.

وی افزود: براساس پیش‌بینی کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی قم، امسال ۲ هزار تُن کلزا و ۲۷ هزار تُن گندم در مزارع قم تولید خواهد شد که اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان، امکانات لازم برای خرید تضمینی این محصولات از کشاورزان قمی را به خوبی فراهم آورده‌است.

وی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم کلزا از کشاورزان ۱۵‌ هزار تومان و قیمت هرکیلوگرم گندم با مشوق درنظرگرفته‌شده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده‌است که با ایجاد بسترهای لازم همچون ایجاد باجه بانکی هیچ‌گونه مشکلی در پرداخت این مبلغ به بهره‌برداران وجود ندارد.

محمدی تاکید کرد: از کشاورزان استان می‌خواهیم اطلاعات فعالیت خود را در سامانه پهنه‌بندی ثبت کنند تا در زمان تحویل محصول خود به مراکز تعیین شده با مشکلی مواجه نشوند.

وی بیان داشت: با همکاری نهادهای نظارتی استان همچون سازمان صمت و نیروی انتظامی، کنترل لازم را بر فرآیند تحویل گندم و کلزا خواهیم داشت تا از عرضه خارج از شبکه این محصولات راهبردی و مهم در تامین امنیت غذایی مردم، جلوگیری شود.

وی ادامه داد: فرآیند خرید تضمینی این محصولات از ۲۰ اردیبهشت‌ماه در استان قم آغاز شده‌است و این روند برای کلزا تا پایان زمان برداشت تقریبا تا پایان فصل بهار و برای گندم تا پایان شهریورماه ادامه خواهد یافت./