۱۲۰ دستگاه اتوبوس در سال جاری بازسازی اساسی می‌شود/ نصب ۳۳ دستگاه تردد شمار

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: ۱۲۰ دستگاه اتوبوس در سال جاری بازسازی اساسی می‌شود. عباس ذاکریان با اشاره به نوسازی ناوگان تاکسیرانی در شهر قم، اظهار داشت: نوسازی اتوبوس و تاکسی درون‌شهری توسط شهرداری قم در چند سال اخیر با سرعت مناسبی انجام‌شده است و هم‌اکنون عمر ناوگان تاکسیرانی قم با توجه به […]

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: ۱۲۰ دستگاه اتوبوس در سال جاری بازسازی اساسی می‌شود.

عباس ذاکریان با اشاره به نوسازی ناوگان تاکسیرانی در شهر قم، اظهار داشت: نوسازی اتوبوس و تاکسی درون‌شهری توسط شهرداری قم در چند سال اخیر با سرعت مناسبی انجام‌شده است و هم‌اکنون عمر ناوگان تاکسیرانی قم با توجه به نوسازی ۱۵۰۰ دستگاه تاکسی در دو سال اخیر به ۵ سال کاهش‌یافته است.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه یک‌چهارم ناوگان تاکسیرانی شهر قم نوسازی شده است، افزود: در زمینه اتوبوسرانی هم ۵۰ دستگاه اتوبوس یورو ۴ سال گذشته به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شد و در سال جاری نیز بازسازی اساسی ۱۲۰ دستگاه اتوبوس بااعتباری بالغ‌بر ۱۳ میلیارد تومان نیز در دستور کار قرار دارد.
ذاکریان با تأکید بر اینکه سن ناوگان اتوبوسرانی شهر قم در حال حاضر در مرز ۸ سال قرار دارد، ابراز کرد: استاندارد عمر یک اتوبوس ۱۰ سال است، افزایش عمر ناوگان اتوبوسرانی و رسیدن به سن فرسودگی روند خدمات‌رسانی شهری را دچار مشکل و حجم آلایندگی‌های هوا افزایش می‌دهد.
وی با انتقاد از عدم همکاری دولت در نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در شهرها، عنوان کرد: متأسفانه دولت هیچ حمایت و یارانه‌ای از انتهای سال ۸۷ برای بهسازی و خرید حمل‌ونقل عمومی در شهرها به شهرداری‌ها ارائه نمی‌دهد و خرید اتوبوسی با رقمی بیش از ۶۰۰ میلیون تومان از توان شهرداری‌ها خارج است.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۲۰ دستگاه اتوبوس عمومی در سطح شهر قم مشغول خدمت‌رسانی بوده که ازاین‌بین ۵۰ دستگاه را اتوبوس‌های نو با ضریب استاندارد یورو ۴ و مابقی اتوبوس‌ها را نوعاً اتوبوس‌هایی با عمر و سن بالا تشکیل می‌دهد.
ذاکریان ادامه داد: ۲۵ دستگاه پل عابر پیاده در سال گذشته در نقاط مختلف شهر نصب و راه‌اندازی شد که در سال جاری مکانیزه کردن تعدادی از پل‌های عابر پیاده که حجم بالای تردد داشته در دستور کار بوده که در حال انجام مقدمات آن هستیم.
وی با اشاره به نصب و راه‌اندازی ۱۱۰ دوربین نظارتی تا پایان سال جاری در نقاط مختلف شهر، ابراز کرد:‌ با نصب این دوربین‌ها تعداد دوربین‌های نظارتی، ترافیکی شهرداری قم به ۲۰۰ دوربین می‌رسد که با بهره‌برداری از آن پوشش مناسبی در معابر شهر خواهیم داشت.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم بهره‌برداری از پروژه هوشمند سازی پارکینگ‌ها در چند هفته آینده را مدنظر قرار داد و گفت:‌ در ۳۳ نقطه شهر دستگاه تردد شمار تا دو ماه آینده نصب و راه‌اندازی می‌شود که با پردازش داده‌های این سامانه‌ها می‌توانیم برنامه‌ریزی مناسبی برای اقدامات ترافیکی داشته باشیم.
شهرنیوز