عضو هیئت‌رئیسه مجلس: دولت دغدغه حل مشکلات اقتصادی مردم را ندارد

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: از دولت توقع داریم که در زمینه حل مشکلات مردم اقدام جدی کند، و درخواست مجلس از دولت تغییر تیم اقتصادی دولت است. احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به برنامه‌های مجلس برای حل مشکلات اقتصادی مردم اظهار داشت: حل مشکلات اقتصادی وظیفه اصلی دولت بوده و مجلس باید در […]

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: از دولت توقع داریم که در زمینه حل مشکلات مردم اقدام جدی کند، و درخواست مجلس از دولت تغییر تیم اقتصادی دولت است.

احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به برنامه‌های مجلس برای حل مشکلات اقتصادی مردم اظهار داشت: حل مشکلات اقتصادی وظیفه اصلی دولت بوده و مجلس باید در این زمینه کمک کند، بر این اساس کمیته‌ای با حضور کارشناسان تشکیل داده و ۲۴ ماده را مورد بررسی قراردادیم.

وی افزود: بخش خصوصی و دولتی و معاونان برخی از وزرا را به این کمیته دعوت کرده و پیشنهاد‌هایی به دولت دادیم، حتی دو هفته تعطیلات نمایندگان را به تأخیر انداختیم که دولت لایحه‌ای که می‌خواهد به مجلس بیاورد و نیاز به قانون دارد را کمک کنیم، از طرف دیگر شورای هماهنگی اقتصادی که به دستور مقام معظم رهبری تشکیل‌شده نمایندگان مجلس در آن شرکت می‌کنند و از دولت حمایت می‌شود.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مشکل حمایتی از دولت ندارد، تصریح کرد: از دولت توقع داریم که در زمینه حل مشکلات مردم اقدام جدی کند، و درخواست مجلس از دولت تغییر تیم اقتصادی دولت است که تا این موقع دولت توجهی نکرده و امیدواریم دولت در این زمینه تصمیم جدی بگیرد.

امیرآبادی تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی را موردتوجه قرار داد و گفت: مقام معظم رهبری درخواست تشکیل دبیرخانه این شورا و تأکید بر تشکیل جلسات و کمک قوای دیگر به این شورا را داشتند اما جلسات تشکیل نشد تا اینکه برخی اعتراضات سبب تشکیل این جلسات به‌صورت هفته‌ای و یا دو هفته یک‌بار شد.

وی با اشاره به مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب از سران سه قوه درخواست کردند که بانک مرکزی مجوزی دهد تا مشکلات این مؤسسات حل شود، اما تعلل بانک مرکزی سبب تجمع اعتراض‌آمیز این مؤسسات در دی‌ماه سال گذشته شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حقوق‌های نجومی سبب نارضایتی مردم از مسئولان شده است، تصریح کرد: متأسفانه در مسئله حقوق‌های نجومی اقدام بایسته‌ای صورت نگرفت، البته بنده در کمیسیون تلفیق سال ۹۷ بودجه پیشنهاد‌هایی برای جلوگیری از حقوق‌های نجومی داشتیم، همچنین در قانون برنامه ششم نیز دولت را مکلف کردیم که حقوق همه مقامات را در عرصه‌های مختلف در یک پایگاه اطلاع‌رسانی قرار بگیرد و همه دریافتی‌ها معلوم شود.

امیرآبادی شفاف‌سازی را حق مردم دانست و گفت: در شفاف‌سازی مشکل‌داریم، چه اشکالی دارد که مردم بدانند که نماینده مردم در مجلس چه رأیی می‌دهد، به نظر می‌آید شفاف‌سازی سبب می‌شود که بسیاری از تخلفات پایین بیاید.

وی ادامه داد: در ماده ۲۹ قانون برنامه ششم در تبصره دوازده بودجه سال ۹۷ این بند را آورده‌ایم که افزایش حقوق مقامات را ممنوع کرده‌ایم، این کار خیلی خوبی بود از طرف دیگر گفتیم کسانی که کمترین حقوق را می‌گیرند باید افزایش داشته باشند که دولت این کار را اجرایی نکرد.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در برخی مسائل به اقشار پایین‌دست جامعه و کسانی که حقوق کمتری دریافت می‌کنند کمتر توجه دارد، تصریح کرد: عدالت و رفع تبعیض باید انجام گیرد، در استیضاح و برخورد با دولت و سؤال از رئیس‌جمهور هماهنگی وجود ندارد چرا که کسانی که در مجلس در اقلیت هستند نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و رأی آن‌ها تأثیری ندارد و در استیضاح وزرا دیدیم هر سه وزیر دوباره رأی آورند و می‌بینیم در مجلس اراده لازم برای اینکه از حقوق ملت خوب دفاع شود وجود ندارد.

امیرآبادی با تأکید بر اینکه مجالس و احزاب در ایران دولت ساخته هستند، خاطرنشان کرد: وقتی‌که دولت برای مجلس لیست می‌دهد و مردم تهران ۳۰ نفر را از یک لیست سوار اتوبوس کرده و در بهارستان و ۲۱ نفر را نیز در خیابان بهشت پیاده کرده‌اند، معلوم است وقتی‌که مردم این‌گونه رأی می‌دهند و دولت نیز لیست می‌دهد نمایندگان در اختیار و خدمت مردم نبوده و در اختیار دولت است.

تسنیم